blank

” این شکست چیزی از شایستگی های شما کم نمی کند ” شاید از معدود دفعاتی است که از بکارگیری این جمله احساس کلیشه ای بودن نمی کنیم. تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران در رقابتهای جام جهانی که این روزها در هندوستان برقرار است پس از پیروزهایی غرور افرین این بار در مرحله یک چهارم […]

” این شکست چیزی از شایستگی های شما کم نمی کند ” شاید از معدود دفعاتی است که از بکارگیری این جمله احساس کلیشه ای بودن نمی کنیم.

تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران در رقابتهای جام جهانی که این روزها در هندوستان برقرار است پس از پیروزهایی غرور افرین این بار در مرحله یک چهارم نهایی مقابل سد محکمی به نام اسپانیا تن به شکست ۳ بر یک داد و از گردونه رقابتها حذف شد.

اما همانطور که سرهنگ علیفرد گزارشگر بازی گفت، این شکست چیزی از شایستگی های این قهرمانان کوچک کم نمی کند.

آنها آن روزی که تیم پر قدرت آلمان را با نتیجه پرگل ۴ بر صفر شکست دادند برای ما قهرمان شدند، آنها روزی که با سه پیروزی پیاپی و با ده گل زده و تنها یک گل خورده در گروه خود در صدر ایستاده اند برای ما حکم قهرمان را پیدا کرده اند، آنها روزی که در مرحله یک هشتم نهایی مکزیک پر مدعی را دو بر یک شکست داده اند برای ما قهرمان شدند و حالا اگر سه بر یک به اسپانیا تیم مدعی قهرمانی باختند چیزی از ارزش هایشان کم نمی شود چرا که صعود به جام جهانی هم کاری بود کارستان که از سوی این کوچولوهای فوتبالیست اجام شد.

محمدرضا غبیشاوی کاپیتان ارزشمند ما پایش به گلزنی نیز باز شد، الله یار صیادمنش سه گل در این بازی ها برایمان زد، علی غلامزاده دروازه بان نوجوان ما سد محکمی در برابر بهترین مهاجمان جهان بود، محمد شریفی با به ثمر رساندن دو پنالتی به پنالتی زن ترین بازیکن جام شهره شد و یونس دلفی نیز مهاجم دو گله تیم ایران است، وحید نامداری، طاها شریعتی و محمد سرداری نیز هر کدام با گل هایشان شادی برای ملت ایران به ارمغان آوردند، راستی وقتی می بینیم سعید کریمی دو بار به عنوان بازیکن جانشین به میدان می آید و هر دو بار برای کشورمان گلزنی می کند آیا نباید به عباس چمنیان سرمربی تیم درود فرستاد و افتخار کرد؟

این افتخار آفرینی ها تا جایی ادامه داشت که هم سایت FIFA و هم سایت AFC زبان به تمجید از موفقیت‌های قهرمانان ریز نقش ایران پرداختند و نوشتند: نسل جدید فوتبالیست‌ها در ایران استعدادها و جاه طلبی‌های بالایی دارند که می‌توانند برای آینده فوتبال ایران مثمرثمر باشند. ایران تنها تیم جهان است که به پنج تورنمنت فیفا در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ راه یافته است. این یک موفقیت تاریخی برای تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران است که کشورهای بزرگی همچون فرانسه، برزیل و آلمان نتوانستند به آن دست یابند.

و شاید دلیل این موفیقیت چیزی جز روحیه بالای بچه های تیم نبود، روحیه خودباوری که در همه ورزشکاران ایرانی است ، اینان نگاه نکردند به این که اردوهای تدارکاتی و بازی های دوستانه شان به نسبت سایر تیم ها کمتر بود، آنها به این نگاه نکردند که چرا بعد از پیروزی های درخشانشان کسی دست به جیب نشد تا خستگی شان از تن بدر رود، بلکه آنها تنها به خود نگریستن و دیگر هیچ، آنان مرز قانون و ضابطه را درنوردیدند تا به دنیا بگویند قدرت در قلب و ذهن آدمی است نه در ساق های شان، آری اینان پسران آتش به اختیارند که چیزی جلودارشان نیست چرا که با قلب خود وارد میدان می شوند نه پای خود.

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)