blank

شورای شهر اسالم مدتی پیش مسعود قوی پنجه را به عنوان شهردار اسالم انتخاب کرد. نکته ای که برای رسانه ها در این انتخاب جالب توجه بود اهل سنت بودن شهردار منتخب بود که البته در شهرداری اسالم هیچگاه موضوع جدیدی نبود. تقریبا اکثر شهرداران اسالم در گذشته (جزء شهردار قبلی) از مسلمانان اهل تسنن […]

شورای شهر اسالم مدتی پیش مسعود قوی پنجه را به عنوان شهردار اسالم انتخاب کرد. نکته ای که برای رسانه ها در این انتخاب جالب توجه بود اهل سنت بودن شهردار منتخب بود که البته در شهرداری اسالم هیچگاه موضوع جدیدی نبود. تقریبا اکثر شهرداران اسالم در گذشته (جزء شهردار قبلی) از مسلمانان اهل تسنن ایران بودند و احکامشان نیز بدون مشکل به امضای استاندار می رسید. در واقع نیز اهل تسنن از نظر قانونی جزو اقلیت مذهبی به حساب نمی آیند و تقریبا به جزء ریاست جمهوری می توانند در سمت های دیگر مشغول به کار شوند و از نظر قانونی هیچ کس نمی تواند به دلیل اهل سنت بودن شغل کسی را بگیرد.

از همین جهت این نکته که امضای حکم شهردار اهل سنت اسالم را برای اولین بار نیز اتفاق نیفتاده است به استاندار جدید گیلان مرتبط کنیم و آن را نشانه ای از تغییرات در دولت دوازدهم بدانیم اشتباه است. دولت دوازدهم اگر می تواند نسیم تغییرات را به خوبی در جامعه نشان دهد باید درباره حکم عضو زرتشتی شورای شهر یزد فکری نماید. وگرنه این که بر انتخاب اعضای شهر کوچکی مثل اسالم صحه بگذارد کار بزرگی را انجام نداده است زیرا  استاندار گیلان در مورد انتخاب شهردار جدید اسالم موظف به امضاء و تایید انتخاب شورای شهر اسالم بود. مگر این که خلافش ثابت شود و خلاف آن هم  مرتبط به مذهب این فرد نبود. بلکه بستگی به صلاحیت فردی شهردار منتخب از نظر قانونی دارد.

با این حال امیدواریم استاندار جدید گیلان همین انتخاب شهردار اهل سنت اسالم را به عنوان دلیلی بر رویکرد جدید دولت در استفاده از گرایشات مختلف اسلامی نداند و در استفاده از نیروهای شایسته با گرایشات مختلف مذهبی در بخشداری، فرمانداری و استانداری تلاش کند.  استاندار جدید اگر می خواهد روند تغییرات را به گونه ای پیش ببرد که حس تغییر از آن احساس می شود باید به موضوعاتی توجه نماید که مردم گیلان  در مناسبات اجتماعی و رویکردهای استانداری  آن را درک نمایند.  این که پروژه های راکد و در حال سکون هرچه سریعتر به اتمام برسد و یا سیر مناسبات اداری موجبات تغییر در بدنه ای را ایجاد کند که ۴ سال بعد از رفتن این استاندار به مانند این چند ماه گذشته  موجبات دستگیری و بازداشت مدیران ارشد استان نشود از جمله موضوعاتی است که امروز از استاندار گیلان انتظار می رود . وگرنه انتصاب شهردار اهل سنت اسالم را نمی توان به پای استاندار نوشت.

نویسنده: روح الله محسنی هوشیار

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)