عصر دوشنبه یک خرداد، استادیوم عضدی رشت برای اولین بار شاهد رقم خوردن روزی تاریخی برای زنان گیلان بود. در این روز که جشن پیروزی دکتر روحانی با عنوان حماسه حضور برگزار شد، فرصت ویژه ای برای زنان استانم بود که برای اولین بار طعم حضور در ورزشگاه را در روزی باشکوه و فراموش نشدنی […]

عصر دوشنبه یک خرداد، استادیوم عضدی رشت برای اولین بار شاهد رقم خوردن روزی تاریخی برای زنان گیلان بود. در این روز که جشن پیروزی دکتر روحانی با عنوان حماسه حضور برگزار شد، فرصت ویژه ای برای زنان استانم بود که برای اولین بار طعم حضور در ورزشگاه را در روزی باشکوه و فراموش نشدنی در استان خودشان بچشند. پیش از این حضور زنان در ورزشگاه به روزهای غمبار یعنی فوت یک بازیکن فوتبال برمی گردد که این حضور حتی برای مردان هم خوشایند نیست چه برسد به زنان.

گیلان از دیر باز تا به امروز شاهد حضور زنان دوشادوش و پای به پای مردان در عرصه های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی از شالیزارهای برنج تا صحنه های تئاتر و شورای شهر بوده است. زنانی که به هیچ عنوان از پیگیری و احقاق حقوق خود عقب نشینی نکرده و حتی در شورای شهر تلاش می کنند در کنار حل مشکلات شهری ، صدای زنان آن شهر نیزباشند.

اما حضور زنان در ورزشگاه تنها مختص به گیلان نیست و یک مطالبه ملی محسوب می شود. در حالی که در جشن پیروزی دکتر روحانی قسمت اعظمی از سکوهای ورزشگاه به زنان تعلق گرفته بود و یکصدا در کنار همسران و برادرنشان شعار آزادی خواهی سر می دادند و بادکنک های بنفش را به چپ و راست حرکت می دادند؛ کیلومتر ها آن طرف تر از استان گیلان، سربازهای استادیوم آزادی دختر طرفدار تیم استقلال را دوره کرده بودند و وی را از ورود به ورزشگاه منع می کردند.
گرچه به یاد دارم خانم شهیندخت ملاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نسبت به عدم حضور زنان در ورزشگاه ها اعتراض دارند و این مسئله را تا جایی پیگیری کرده اند و خواهان حضور خانواده ها در ورزشگاه ها شده اند، اما معاونان و دولتمردان باید بدانند زنانی که در جشن پیروزی دکتر روحانی در استادیوم عضدی رشت حضور داشتند همان زنانی بودند که با انگشت های استامپی پای برگه های رایشان نام دکتر حسن روحانی را نوشتند؛ اینها همان زنانی بودند که خواستار حرکت رو به جلو تا دهه ۱۴۰۰ هجری شمسی بودند نه دهه ۱۳۰۰، اینها همان زنانی بودند که از پشت درهای بسته استادیوم صعود مقتدرانه سپیدرود رشت به لیگ برتر را جشن گرفتند.

بسیاری بر این باورند که عدم حضور زنان به نفع خود آنهاست و امنیت آنها را تامین می کند اما من و هزاران نفر همچون من شاهد بودیم که روز دوشنبه زنان امنیت و آرامش را با خود به ورزشگاه عضدی رشت آورده بودند و هیچ گونه مشکلی هم پیش نیامد. نکته ای که در این میان کمی مبهم و گیج کننده به نظر می رسد این است که در واقع زنان از حضور در اسم مکانی به نام زمین فوتبال محروم شده اند یعنی اگر همین مکان نامش سینما و پارک باشد به امنیت زنان لطمه ای وارد نمی شود! ما با چشم امید بار دیگر به دولتمرد بزرگ دکتر حسن روحانی اعتماد کردیم و امیدواریم که همانطور خود ایشان فرمودند امنیت زنان پشت درهای بسته دو قفله نباشد.

نویسنده: پریسا عمویی