به گزارش خزرآنلاین، مراسم تشییع محمد علی کشاورز بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون صبح روز سه شنبه با حضور مسئولان و جمعی از دوستداران این هنرمند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، حجت الاسلام دعایی، امین تارخ، منوچهر شاهسواری فریبا کوثری، […]

به گزارش خزرآنلاین، مراسم تشییع محمد علی کشاورز بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون صبح روز سه شنبه با حضور مسئولان و جمعی از دوستداران این هنرمند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

مراسم تشییع محمدعلی کشاورز برگزار شد- وداع هنرمندان با سالار سینمای ایران

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، حجت الاسلام دعایی، امین تارخ، منوچهر شاهسواری فریبا کوثری، خسرو احمدی، سیدمحمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، حسین سیدزاده، شهرام گیل آبادی، اسماعیل شنگله و آناهیتا نعمتی در این مراسم حضور داشتند.

مراسم تشییع محمدعلی کشاورز برگزار شد- وداع هنرمندان با سالار سینمای ایران

مراسم تشییع محمدعلی کشاورز برگزار شد- وداع هنرمندان با سالار سینمای ایران

ملکی: محمدعلی کشاورز فراجناحی عمل می‎‌کرد

کامران ملکی که اجرای مراسم را بر عهده دارد، گفت: امروز برای وداع با هنرمندی آمدیم که هیچ وقت گلایه‌ای نداشت و با آغوش باز از همه استقبال می‌کرد. او فراجناحی عمل می‌کرد و سه نسل از حضور ایشان بهره بردند و نسل‌های دیگر هم با او زندگی خواهند کرد.

مراسم تشییع محمدعلی کشاورز برگزار شد- وداع هنرمندان با سالار سینمای ایران

خال مدیرعامل بهشت زهرا (س) بیان کرد: کشاورز هنرش سینما نبود، اخلاق و تواضع و مردم‌داری بود و این است که در این شرایط و با وجود کرونا شما اینجا هستید.

امین تارخ، بازیگر سینما و تلویزیون، هم در مراسم تشییع پدر سالار ایران گفت: کشاورز به ما یاد داد هر چقدر رفیق‌تر، بهتر . همه اهل سینما او را به واسطه صمیمیتی که خود ایجاد کرده بود «ممدل» صدا می‌کردند پس ممدل عزیز روحت شاد، بهشت مبارک.

نقش‌های ماندگار کشاورز

اسماعیل شنگله، بازیگر سینما و تلویزیون، بیان کرد: آشنایی من با این مرحوم از ۶۴ سال پیش آغاز شد و این دوستی ادامه داشت و مانند آبراهه‌ای تبدیل به رود شد و ما را با هم برد.

وی ادامه داد: اولین کار تئاتری که با هم داشتیم در سال ۳۶ و ۳۷ بود در آن زمان مسابقه نمایش نویسی برگزار شد که «سربازان جاویدان» و «بلبل سرگشته» همزمان برنده جایزه شدند. اولین همکاری من و کشاورز، بازی در «سربازان جاویدان» بود.

شنگله گفت: در آن سال‌ها در اداره دراماتیک همه کارمند بودیم، چون امکاناتی برای اجرا‌های تئاتر نداشتیم و کتاب آنچنانی هم نبود تنها شانسی که آوردیم متوجه شدیم که هنر‌های زیبا هفته‌ای یک برنامه در تلویزیون دارد و بنا شد در آن کار کنیم و اولین اجرا‌های تلویزیونی را آغاز کردیم. این اجرا‌ها ادامه داشت تا زمانی که تئاتر شکل گرفت و تا به امروز ادامه دارد. نقش‌های کشاورز همیشه ماندگار خواهد بود و تا همیشه همه لذت خواهند برد.

صالحی: محمد علی کشاورز عاشق ایران بود

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تسلیت به خانواده کشاورز، جامعه هنری و مردم ایران گفت: او بر دو بال حرکت کرد هنرمند پیشکسوت نامی ایران و انسانی ویژه و خاص و متعالی در بخش هنر با مسیری که طی کرد به این نقطه رسید. عشق او به هنر آنگونه بود که رشته‌های پولساز را کنار گذاشت و به هنر آمد و دانش ترکیبی خاص داشت.

مراسم تشییع محمدعلی کشاورز برگزار شد- وداع هنرمندان با سالار سینمای ایران

وی افزود: به شدت به مطالعه تا روز‌های آخر علاقه‌مند بود و زمانی که به منزلشان رفتیم این انس با کتاب را از او دیدیم. در کنار همه این دانش‌ها همانگونه که خودش به هنرجویان توصیه می‌کرد دانش اجتماعی و شناخت کافی از جامعه داشت. در کنار دانش، اخلاق حرفه‌ای و مردم‌داری و … داشت تا جایی که جامعه ایران او را از یاد نمی‌برد.

وزیر ارشاد ادامه داد: ویژگی بعدی اینکه او انسان بود و در دل و راهش امید و نگاه به آینده موج می‌زد. او را یکپارچه از انرژی جوانی می‌توان دید.

وی گفت: دو ویژگی خاص او در بعد انسانیت این بود که در میان مردم بود و این ارزش بسیاری دارد و ویژگی بعد اینکه با ایران بود و تا پایان راه عشق کشور را داشت و با این عشق جان خود را تسلیم کرد. یاد شهیدان عزیز و هنرمندان را گرامی می‌داریم و امیدوارم راهشان پر رهرو باد.

دختر مرحوم کشاورز که در مراسم حضور نداشت با ارسال پیامی گفت: مراسم ختم به دلیل کرونا فعلا برگزار نمی‌شود.

/باشگاه خبرنگاران جوان