اکنون که در آستانه ی پنجمین دوره انتخابات شهرها و روستاها هستیم ، لازم است با گذشت ۱۸ سال از شروع فعالیت پارلمان های شهری در ایران نکته های حایز اهمیت را مورد بررسی قرار دهیم که گه گاه این برررسی ها با زبانی طنز به مخاطب واگذار می شود. امیدوارم علی رغم هشدار نگارنده […]

اکنون که در آستانه ی پنجمین دوره انتخابات شهرها و روستاها هستیم ، لازم است با گذشت ۱۸ سال از شروع فعالیت پارلمان های شهری در ایران نکته های حایز اهمیت را مورد بررسی قرار دهیم که گه گاه این برررسی ها با زبانی طنز به مخاطب واگذار می شود. امیدوارم علی رغم هشدار نگارنده بر طنز بودن قسمتهایی از این یادداشت برای عده ای سوتفاهم  پیش نیاید. و بتوان با اندکی چاشنی قرار دادن مزاح به هدف نهایی رسید.

اپیزود اول:  
زنگ دیکته؛  شورا  نهادی برای  تصمیم گیری و نظارت است ، در این مقوله دارای اختیارات وسیعی است. مشورت، رایزنی و هم فکری در سطوح ملی و محلی از وظایف مهم  شورا شهر است.  

اندک اندک جمع مستان می رسد؛ گاهی از زوایای دیگر به این مصرع که می اندیشم، انگار شش دانگش به نام انتخابات خورده است. به طور مثال روزهای ثبت نام کاندیداهای شورا را در فرمانداری مجدد بررسی کنیم، می توان در ذهن به این صدا در بازار رشت رسید: تره اوچین، تره اوچین. با این وضع هرج و مرج  شوراها جناب آقای زکریا نیز هیچ گاه حاضر برای کاندید شدن  درانتخابات شورا نشده است.  
بعد از حضور افتخاری ورزشکاران، نام آوران، دلاوران در شورا شهر تهران دیگر نوبتی هم که باشد، نوبت رشت شهر باران های نقره ای است که از حضور ورزشکاران، نام آوران، دلاوران بی نصیب نماند . علی رغم میل ظاهری شان در باطن همیشه از فرصت های سوخته ی این شهر رنج می بردند. فرصت هایی که توسط این مدیران نامدبر  ضربه فنی می شدند. فرصت هایی که اینقدر نادیده گرفته شد تا بازی های آبی المپیک آسیایی را از گوهررود و سپیدرود منتقل به کلانشهر دیگری نمودند. این دلاوران خطه ی پارلمان شهری در فرمانداری حاضر شدند تا وزن کشی نه ببخشید! ثبت نام کنند؟ آنها با یک دوره رژیم های طاقت فرسا و بدون استفاده از  مواد نیرو زا آمدند تا عرصه را برای اعضای شورای چهارم تنگ کنند. و یکبار دیگر این شهر یتیم مان در پرورش اندام (فیتنس) جایگاه برتری را از آن خود کند. شاید بتوان مدیریت شهری را  با پشت بازو جان تازه داد.

اپیزود دوم: 

زنگ دیکته؛ شوراها در هر شهر موظف هستند بلافاصله با روی کار آمدن برای شهر شهرداری انتخاب کنند، شهردار نمی تواند همزمان عضو شورای شهر نیز باشد. اعضای شورای شهر نمایندگان مردم هستند و در مدیریت شهری باید منافع مردم را در نظر داشته باشند. شورا نهادی اجتماعی است، بنابراین منافع شخصی در شورا خلاف مقررات است.

دلنوازان، ناز نازان در ره اند؛ در کل شورای سوم را با همان وضع اگر به امان خود رها کنیم و یکمرتبه به شورای چهارم که با بدو ورودشان در سطح شهر پیچید: شورای چهارم؛ شورای نخبگان است. غیر از پیاده راهی طویل و شکیل، بی آر تی معیوب، حمل و نقل معضل دار ، نطق های جنجالی مرد باروتی شهر، شنیدن واژه هایی دور از شان شورا، از رسمیت انداختن صحن، تعطیلی جلسات ، بیرون کردن خبرنگار ، یک جلسه علنی، یک جلسه غیر علنی، داد و فغان بی خودی، استیضاح های الکی، یک پل زیرگذر و چند تعداد پارک ، قومیت بازی های بیهوده ووو موارد دیگر که هرچه بیشتر بازگو شود ، آبروی این شهر یتیم خواهد رفت. 

شورای چهارم با ترکیب نخبه ها  ، تحصیل کرده ها، کار اجرایی کرده ها به پایان کار خود رسیده است . دیگر باید منتظر  شورای پنجم ماند. شورای شهر رشت همیشه از حضور افراد خاص از جمله: طرفداران بگم بگم ها، مش رجب ها، محسن پامادور فروش، مازراتی سوار، نخبه ی پا پس کشیده، مرفع بی درد، گردن کلفت بی غم بی بهره نبوده است. اما این بار خطر نفوذ برادران تاچیبانا بیش از پیش حس می شود. برادران تاچیبانا برای پیشی گرفتن از عباس جدیدی، هادی ساعی، علیرضا دبیری که فقط سیدنی خوب بود، با ملیتی متفاوت با همدلی هم و تکیه بر رمز و جادوهای آسیای شرق  به پا خواسته اند و از تیر دروازه ی رشت هر دو بالا رفته اند. آنها طی مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری های استان بیان کرده اند: ما برای این شهر و آبادانی اش تا آخر تلاش می کنیم، برای این شهر چشم اندازهایی در نظر داریم، برای معضل ترافیک این شهر چاره ای اندیشیده ایم، ما خودمان شهردار توانا و جداگانه ای داریم. 

برادران تاچیبانا افزودند: ما با هدف بازی در تیم پر طرفدار سپیدرود برای شورا ثبت نام کرده ایم، این تیم امسال با کمترین امکانات ورزشی و مالی به همت بازیکنان با تعصب با اقتدار به لیگ برتر صعود می کند. ما با دنبال کردن اخبار شهر رشت  توسط مترجم مان می دانیم اعضای شورای چهارم همیشه در زمان کمک سپیدرود بحث استیضاح شهرداری را که خود انتخاب کرده اند را پیش کشیدند.  
برادران تاچیبانا در پایان خاطر نشان کردند: شورا احزاب و جناح مختلفی نمی خواهد و به دور از سیاست برای رفاه شهروندان و بازیکنان سپیدرود باید تلاش کرد .  ما در هیچ یک از لیست های مختلف کنونی نیستیم و نخواهیم بود.

اپیزود سوم

زنگ دیکته ؛ استیضاح در اصطلاح سیاسی به معنای پرسش رسمی نمایندگان مجلس، رییس جمهور، وزیران، شهردار و… است که پس از ارایه توضیحات آنها باید برای ادامه کارشان مجدد رای اعتماد بگیرند. 

بعد از حضور برادران تاچیبانا و مصاحبه های جنجالی آنها در مورد لیست ها و ائتلاف های خاص در شهر رشت و مخالفت صددرصدی آنها با لیست بهار احمدی نژادی، اعضای سابق شورا که خطر نفوذ برادران تاچیبانا را بارها به سد معبر گوش زد می کردند. این بار به شدت پیگیر حرکات و رفتار  برادران تاچیبانا هستند تا بتوانند همچون آن ها خود را آماده ی بازی در لیگ برتر کشور کنند. 

اپیزود چهارم 

ادامه دارد ……….

نویسنده: محمد صالح زاده

۰/۵ (۰ نظر)