فصل ۹۶-۹۵ فوتبال می توانست فصلی به یاد ماندنی برای گیلان باشد، صعود دو تیم از لیگ یک به لیگ برتر سودایی بود که شاید هر گیلانی عاشق فوتبال در سر می پروراند. شروع بازی ها و حضور سپیدرود و گاهی ملوان در بالای جدول گواه این بود که لااقل بخشی از این رویا شدنی […]

فصل ۹۶-۹۵ فوتبال می توانست فصلی به یاد ماندنی برای گیلان باشد، صعود دو تیم از لیگ یک به لیگ برتر سودایی بود که شاید هر گیلانی عاشق فوتبال در سر می پروراند.

شروع بازی ها و حضور سپیدرود و گاهی ملوان در بالای جدول گواه این بود که لااقل بخشی از این رویا شدنی است.

متاسفانه از دست دادن برخی امتیازات توسط ملوان درطول لیگ و از دست دادن امتیازاتی توسط سپیدرود در چند هفته آخر لیگ این رویا را تیره و تار نمود.

نتایج ضعیف هر دو تیم در دو هفته آخر یک سهمیه را به کل از دسترس خارج نمود و حالیه در آخرین دیدار وضعیت سه تیم مدعی یعنی سپیدرود ، گل گهر و ملوان به گونه ای است که فقط سپیدرود تیمی است که اختیار بالا رفتن یا نرفتنش تنها در دستان اوست و ملوان و گل گهر باید منتظر لغزش سپیدرود و تیم دیگر باشند و خود امتیاز کامل اخذ کنند تا صعود کننده به لیگ برتر باشند.

گرچه در این شرایط وضع سپیدرود بهتر است اما فشار روانی بر روی بازیکنان نیز بالاست . بدیهی است کادر فنی و مدیریتی تیم به وظایف خود در چنین شرایطی آگاهند و مصاحبه مربی نیز حکایت از این موضوع دارد.

اما مهمترین نقش در این شرایط با یار دوازدهم یعنی تماشاگران است . تماشاگران و به واقع لیدرها چه قبل از شروع بازی و چه در طول بازی باید کمترین استرس را به تیم منتقل نمایند و تلاش نمایند حتی در صورت عدم اخذ نتیجه تا اخرین دقایق جز تشویق دست به کار دیگری نزنند.

درخواست گل و رسیدن به نتیجه مطلوب از ابتدای بازی و با طرح برخی شعارهای معمول اما نا مناسب از سمت سکو می تواند موجبات ورود استرس به بازیکنان را فراهم آورد.

ورود استرس ضمن از هم پاشیدن کار تیمی می تواند منجر به از دست رفتن کنترل فردی بازیکنان و وقوع یک اشتباه غیر قابل جبران یا خطای منجر به پنالتی ، کارت یا اخراج شود . بنابراین لیدرها و تماشاگران پرشور باید در نحوه حمایت و نوع شعارها بسیار دقت نمایند.

آنچه اما ذهن نگارنده را به خود مشغول داشته عملکرد بد و کاسبکارانه کسانی است که معلوم نیست باید به آنها ” یار” گفت یا …

متاسفانه همزمانی انتخابات با بازی های اخیر سپیدرود موجب گردیده که برخی افراد اعم از مسئولین غیر ورزشی ، سیاسیون و کاندیداها که به هیچوجه نسبت بین آنها با ورزش بطور کلی و با فوتبال به طور خاص معلوم نیست و اصلا کسی نمی داند که آیا تا پیش از این پا به ورزشگاه گذاشته بودند و فوتبالی را حتی در حد مسابقات آموزشگاه ها از نزدیک دیده بودند یا خیر؟ با نیتهایی منفعت طلبانه در ورزشگاه حاضر شده و به نمایش خود به تماشاگران مشغول می شوند.

بدیهی است حضوری این چنین می تواند در بین تماشاگران و پس از آن در میانه میدان استرس آفرین باشد . پس باید ملتمسانه از این افراد خواست که: آقایان برای این یک روز و این یک بازی لطفا دست از سر سپیدرود بردارید.

نویسنده: محمد کهنسال

۰/۵ (۰ نظر)