در اثر پسروی آب دریای خزر، دریاچه‌های کوچکی در زمین‌های پست به وجود آمده‌اند که دریاچه استیل یکی از آنهاست و این دریاچه با وسعت ۱۳۸ هکتار در دامنه رشته‌کوه‌های البرز و پنج کیلومتری جنوب شهرستان آستارا بین دو روستای عباس‌آباد و دربند قرار دارد. دریاچه استیل یکی از مهم‌ترین و مناسب‌ترین زیستگاه برای گونه‌های […]

در اثر پسروی آب دریای خزر، دریاچه‌های کوچکی در زمین‌های پست به وجود آمده‌اند که دریاچه استیل یکی از آنهاست و این دریاچه با وسعت ۱۳۸ هکتار در دامنه رشته‌کوه‌های البرز و پنج کیلومتری جنوب شهرستان آستارا بین دو روستای عباس‌آباد و دربند قرار دارد.

دریاچه استیل یکی از مهم‌ترین و مناسب‌ترین زیستگاه برای گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری به‌ویژه پرندگان بوده و انبوهی از حیات‌وحش با تنوع خاص در این دریاچه زندگی می‌کنند و پرندگان مختلفی از گونه‌های باکلان، کاکائی، انواع حواصیل و دیگر پرندگان آبزی مهاجر به‌وفور در این منطقه یافت می‌شوند.

استیل پوشیده از جنگل و پوشش‌های گیاهی و درختان «توسکا» و «لرگ» بوده و در این دریاچه بوده که تجمعی آمیخته به‌هم را به وجود آورده‌اند و از شگفتی‌های کم‌نظیر این دریاچه، شناور بودن توسکاهاست که ریشه این درختان نفوذ زیادی در خاک نداشته و با بادهای شدید به اطراف دریاچه حرکت می‌کنند.

درختان توسکا در تالاب استیل علاوه بر محل استقرار آشیانه پرندگان ماهی‌خوار محل مناسبی برای رشد و نمو موش‌های آبی نوتریاست، جونده‌ای آبزی که دو طرف تنه درخت توسکا را به صورت تونل حفر می‌کند تا محل زیست مناسب و نیز گریزگاهی برای فرار از خطر برای خود درست کرده باشد.

تأمین آب استیل از چشمه‌ها، جویبارها و نزولات آسمانی «باران» بوده که سطح آن در فصول مختلف سال به‌شدت نوسان دارد و در تابستان با توجه به کاهش بارندگی و فرآیند تبخیر و مهم‌تر از همه به دلایل افزایش آبگیری برای مصارف کشاورزی، بخش‌های زیادی از دریاچه خشک می‌شود.

بخش‌هایی از دریاچه که عمق کمتری دارند کم‌آبی را زودتر نمایان می‌کنند و با کاهش شدید آب استیل، حیات جانداران ساکن این دریاچه نیز به خطر می‌افتد ضمن اینکه استیل از زیباترین مناظر آبی کشور محسوب می‌شود و مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی آستارا را دارد و واقع‌شدن در کنار جاده اصلی و وجود حیات‌وحش متنوع نقش این تالاب ارزشمند را در جذب گردشگر و افزایش درآمد اقتصادی منطقه بی‌بدیل کرده است.

وجود شکارچی‌های متخلف حرفه‌ای و شکارچیان تفریحی که حتی از داخل خودرو و کنار جاده اقدام به شکار می‌کنند موجب آسیب بسیار به این منطقه شده و قبل از تبدیل ‌شدن تالاب استیل به منطقه توریستی باید نسبت به مراقبت و حفاظت از جانداران و گیاهان آن اقدام‌هایی صورت گیرد.

در دهه‌های اخیر این مناطق از انواع آلودگی محیط‌زیست رنج می‌برد و بی‌تردید با بسترسازی فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست، کسی حاضر نمی‌شود در از بین رفتن تالاب استیل سهیم باشد زیرا این دریاچه امانت خلقت و طبیعت از نسل‌های گذشته بوده و نسل‌های آینده مرگ آن را بر ما نمی‌بخشند.

نویسنده: بابک مجیدی