برق که قطع می شود، روشنایی خانه از بین می رود. خانه بدون روشنایی، یعنی همان مصیبتی که ساکنان مناطق بالانشین شهر رشت پس از برف اخیر دو روز هم نتوانستند تحملش را دوام بیاورند. هر چند راه هایشان زودتر باز شد و خانه هایشان هم گرم تر! قیمت بالای زمین در مناطق شهری و […]

برق که قطع می شود، روشنایی خانه از بین می رود. خانه بدون روشنایی، یعنی همان مصیبتی که ساکنان مناطق بالانشین شهر رشت پس از برف اخیر دو روز هم نتوانستند تحملش را دوام بیاورند. هر چند راه هایشان زودتر باز شد و خانه هایشان هم گرم تر!

قیمت بالای زمین در مناطق شهری و طرح های تفصیلی شهر رشت که عملا هر سال تنها برای درآمدزایی شهرداری از ساختمان سازی به روز می شود، چنان فشار اقتصادی را تحمیل می کند که عده ای ناخواسته مجبور به ساخت و خرید خانه برای خود و فرزندانشان در مناطقی می شوند که اصطلاحاً به مناطق نسقی مشهورند. مناطقی که پیش تر حاشیه شهر نام گرفته و حالا با گسترش شهرنشینی اگرچه اسماً دیگر نمی توان آن را حاشیه دانست اما مشکلات موجود در آن ها از پاکسازی معابر گرفته تا کیفیت آب همچنان به قوت خود باقی است.

متاسفانه در ماه های اخیر کاهش شدید درآمد شهرداری رشت، سبب شده تا مسئولان مدیریت شهری فشار مضاعفی را بر ساکنان مناطق نسقی برای دریافت پروانه وارد آورند. ساکنانی که اکثراً از طبقه ضعیف جامعه بوده و توانایی پرداخت مبالغ بالای مد نظر شهرداری را برای دریافت پروانه ساختمانی و سند ندارند. از سوی دیگر توزیع ناعادلانه خدمات در شهرداری رشت که همان سیکل معیوب درآمدزایی از مناطق محروم و حاشیه نشین و هزینه کرد برای مناطق مرفه نشین و مرکزی است، به شدت به پایگاه اعتماد شهرداری در میان توده مردم ضربه زده است.

متاسفانه نوع رفتار شهرداری با ساکنان چنین مناطقی به شدت بیرحمانه است. قطع آب و برق و عدم واگذاری انشعاب به خانه های تازه ساخت به جرم نسقی بودن، عملا فضا را برای عده ای سودجو فراهم کرده تا به نسقی نشینان به شکل منبع درآمدی پایدار بنگرند!

امروزه بالغ بر ۱۳ هزار واحد مسکونی فاقد پروانه در شهر رشت وجود دارد و ساکنان آنان شب را با بیم قطع آب و برق به صبح می رسانند. همان ساکنانی که در گرماگرم انتخابات تدبیرکنندگان دولت و امیددهندگان به مردم، آنان را با هزار سلام و صلوات بر سر صندوق های رای کشانده بودند تا شاید بتوانند بار دیگر قصه تکراری وعده، اخذ رای و فراموشی را به بهترین نحو به اجرا درآورند.

نسقی سازها مجرم نیستند. آنان بخشی از قربانیان بی عدالتی های اجتماعی و نهادینه شده در دولت های مختلف و مروج اشرافی گری هستند. آنان همان هایی هستند که وقتی پای دفاع از ارزش ها و انقلاب به میان می آید در صف اول نبرد، بیشترین شهدا را تقدیم نظام نموده اند اما وقتی پای توزیع عادلانه خدمات می رسد، به طرز شگفت آوری از نظرها محو می شوند.

شایسته است مسئولان محترم مدیریت شهری و استانداری هر چه زودتر با تشکیل کارگروهی نه تنها از قطع برق و آب این دسته از شهروندان محترم رشتی ممانعت به عمل آورند بلکه با تسهیل در فرآیند صدور پروانه ساختمانی، هزینه آن را در اقساط بلند مدت از ساکنان این مناطق اخذ نموده و در هنگام تسویه اقساط هم به آنان خدمات شایسته شهری ارائه دهند.

مطمئنا اگر شهرداری از کاهش منابع درآمدی و بودجه رنج می برد، می تواند کمی در میزان پاداش های چندصد میلیونی مدیرانش در پایان سال تجدیدنظر نماید.

نسقی سازها مجرم نیستند. نباید با آنان مثل مجرمین رفتار شود.

نویسنده: حسین خاکزاد