“هو المحبوب” نیمه پر لیوان باعرض تعزیت وتسلیت ایام فاطمیه به همه دوستداران خاندان عصمت و طهارت و با تقدیم احترام به تمامی هم اندیشان و همراهان گرامی که طی دو روز گذشته (چهارشنبه و پنجشنبه) توفیق یافتم در شهرمان رشت، خدمت شما فرهیختگان اصلاح طلب باشم. حقیقتا مشعوف ام و بسیار به خود می […]

“هو المحبوب”

نیمه پر لیوان

باعرض تعزیت وتسلیت ایام فاطمیه به همه دوستداران خاندان عصمت و طهارت و با تقدیم احترام به تمامی هم اندیشان و همراهان گرامی که طی دو روز گذشته (چهارشنبه و پنجشنبه) توفیق یافتم در شهرمان رشت، خدمت شما فرهیختگان اصلاح طلب باشم. حقیقتا مشعوف ام و بسیار به خود می بالم، زیرا به یاد آوردم کجا بودیم و به کجا رسیدیم. بی تردید از الزامات طی طریق این راه پرفراز و فرود اینست که داشته ها وسرمایه های ارجمندمان را پاس بداریم.

به دلیل تقارن این ایام با اولین جلسه ی ستاد انتخاباتی «رییس دولت اصلاحات» در ۱۴ اسفند سال ۱۳۷۵ در حسینیه شماره دو جماران که از سراسر ایران جمعی همدل وهمراه، برای اولین بار به دور شمع وجود چهره ی بی بدیل عالم سیاست ورزی مومنانه گردهم آمده بودیم، از عباس دوزدوزانی تا عباس عبدی و ازغلامحسین کرباسچی تا عطا الله مهاجرانی، اما اکثر اشخاص حاضر در آن جلسه، اغلب همان «خط امامی های سابق» بوده و مصداق این مصرع که «شمع و گل و پروانه همه جمع اند.»

از استان گیلان نیز فدوی، که کمترین آن جمع بودم، به همراه مراد و مرشدم آقای حاج الیاس حضرتی نماینده وقت دوره پنجم مجلس شورای اسلامی از شهرستان رشت(نماینده کنونی مردم تهران) و مسئول دفتر ایشان حضور داشتیم. در آن خجسته روز، جوانه ی بذری بر بستان این دیار کاشته شد که ثمره اش امروز، نهالی برومند و سایه ساری گسترده است بر سپهر این «کهن دیار».

همزمانی این ایام را به فال نیک گرفتم، غروب روز چهارشنبه انتخابات شورای اصلاح طلبان استان گیلان برگزار شد هر چند بنده علیرغم نایب رییسی شورای عالی اصلاح طلبان دوره قبل جز محذوفین این دوره بودم و حق انتخاب کردن و انتخاب شدن نداشتم اما از تنومند شدن جوانه ایی که بیست سال پیش کاشته شده وهم اکنون سرو سربلندیست که در سپهر سیاسی استان مان سایه گسترده است صمیمانه به خود بالیدم. اینکه چگونه انتخاباتی درون خانوادگی شکل گرفته و با کمترین حاشیه برگزار شد و در یک رقابت مبتنی بر رفاقت، دوستان در کنار همدیگر با تحمل ناملایمات بیرونی و اختلاف سلیقه های (رایج) درونی در راه اهداف عالیه اصلاحی، این چنین به آرا و دیدگاه های(بعضا متعارض با نظرات خویش) احترام گذاشته، اینگونه سلایق و آرای مختلف را تحمل کرده و به خرد جمعی گردن می نهند.

بسیار خرسندم زیرا انتخاباتی برگزار کردیم که همه در آن پیروز شدیم. انتخاباتی درون خانواده ی اصلاحات، اما بی شکست! لذا جا دارد خدمت دوستانی که این مسیر صعب و پر تلاطم را با اتحاد و اتفاق نظر طی کرده و اینک با کوله باری از تجربه و صلابت در کنارمان هستند خسته نباشیدی جانانه عرض کنم .

در برابر همه عزیزانی که این لحظات شکوهمند را رقم زدند به رسم ادب کلاه از سر برداشته و به احترام، تمام قد می ایستم. جای همراهانی که امروز در بین ما نیستند را نیز خالی کرده، از این عزیزان به نیکی یاد می کنیم و به آنانی که تاکنون با تمام مشکلات، این راه را پیمودند خدا قوت عرض کرده و از صلابت و استواری دوستانی که قبول مسوولیت کردند صمیمانه قدردانی بعمل می آوریم آنانی که همیشه همراه بودند نیز همچنان شایسته سپاس اند.

عزیزان هم اندیش و همراه! امروز شروع دوباره ایست که از بیست سال قبل آغازش کردیم، خود را هم نمی بایست بفریبیم از آنرو که تا رسیدن به سرمنزل مقصود، فاصله ایی ست بس بعید، و این راه جز با اتحاد،صبوری،همدلی و گذشت طی نمی شود لذا شما باغبانان بُستان اصلاح و «امید» را صبر ایوب باید…!

دوستان عزیز! قدر داشته هایمان، که همان همدلی وهمراهی و کوله باری از تجربه است را دانسته و بر هم افزایی ها همت گماریم. باید بدانیم این انتخابات یک روش شایسته، درون خانواده اصلاح طلبی است لذا برنده و بازنده، به مفهوم مصطلح، در کار نیست. بلکه تمرین گردش قدرت به روش دمکراتیک و درون تشکیلاتی است. در مواردی اختلاف آرا، فقط یک رای بوده است پس خسته نباشید و خدا قوت به کسی که یک رای کمتر آورد و تشکر بابت عزم راسخ و با صلابت آنانی که رای بیشتری آوردند. آنچه برای فدوی لذت بخش است، بی اهمیتی برنده و بازنده شدن نزد اشخاص، درعوض رواج زبان گفت و گو، که امروزه به ابزار دمکراسی وعامل رجحان تبدیل شده و گردن نهادن به خرد جمعی بین داعیه داران اصلاحات در استان مان است. برگه جادویی آرا و تن دادن به این حداقل تفاوت بین برنده و بازنده، با تفاوت فقط یک رای، اما تمکین و حتی استقبال دوستانِ همراه از این حداقل تمایز، دوستان عزیزم این بی تردید، مایه مباهات است. آری تن دادن به ترازوی جادویی رای و دمکراسی را باید به فال نیک گرفته، بدان ارج گذاریم. زیرا که این زیباترین تمرین در بین دوستان همدل وعامل بالندگی ست باید چشم ها را دگرباره شست و این منظر زیبایی را چندباره، باز دید.

“نزدیک غروب است ولی من صبح را دوست دارم”

اینجانب به نوبت خود ضمن عرض خسته نباشید به همه دوستان، این کامیابی و بواقع «برد برد» را تبریک می گویم. ما داعیه داران اصلاح طلبی و دمکراسی خواهی که براستی یگانه پرچم دار آن در درون کشور هستیم پیش از هر چیزی باید داخل تشکیلات متبوع خویش، دمکراسی را نهادینه سازیم تا جامعه باورمان کند که قادریم شهد شیرین آزادی اندیشه،بیان،آرا و عمل را برای شان به ارمغان آوریم و در لحظات پایانی این برد شیرین خود را همچون باغبان این بستان در حال شکوفایی ببینم.

که به قول شاعر که فرمود:

نبینی باغبان چون گل بکارد

چو مایه غم خورد تا گل بر آرد

گهی خارش بدست اندر خلیده

گهی خوابش ز چشم اندر رسیده

به امید آنهمه تیمار بیند

که تا روزی بر او گل بار بیند

محسن باقری چناری

رئیس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه گیلان

۱۳ اسفند ۹۵

/تدبیرشرق

نویسنده: محسن باقری چناری

۰/۵ (۰ نظر)