زندگى پر برکت حضرت فاطمه زهرا(س) بهترین الگو برای مسلمانان و آزادگان جهان است که با الهام از آن مى‏ توانند در مسیر سعادت و خوشبختی گام نهند و مسیر کمال را بپیمایند. حضرت زهرا(س) در نزد حضرت محمد(ص) و همچنین در نزد پیروان راستین اسلام از احترام و منزلت ویژه‌ای برخوردار هستند و از […]

زندگى پر برکت حضرت فاطمه زهرا(س) بهترین الگو برای مسلمانان و آزادگان جهان است که با الهام از آن مى‏ توانند در مسیر سعادت و خوشبختی گام نهند و مسیر کمال را بپیمایند. حضرت زهرا(س) در نزد حضرت محمد(ص) و همچنین در نزد پیروان راستین اسلام از احترام و منزلت ویژه‌ای برخوردار هستند و از فضیلت‌های ایشان در کتب احادیث و روایات، فراوان ذکر شده که بیانگر مقام والا و جایگاه ویژه ایشان است. حضرت فاطمه(س) تنها بانوى امت پیامبر خاتم(ص) هستند که معصوم و از هرگونه خطا و لغزش دور بودند و در زمینه عبادت و بندگى در نزد خداوند در اوج عظمت قرار دارند و زنی به پاى ایشان نمى ‏رسد. همانگونه که سیره فردی و اخلاقی حضرت فاطمه(س) الگوی زنان و مردان عالم است زندگانى پربار و سیره سیاسى ایشان نیز همچون چراغى فرا روى انسانها قرار دارد که با الهام از آن مى ‏توان رفتارهای صحیح سیاسی، اجتماعی و فردی را فرا گرفت و زمینه یک زندگی سالم با معیارهای اصیل قرآنى را فراهم ‏نمود.

فاطمه زهرا سلام الله علیها به عنوان یگانه دختر بزرگوار پیامبر اسلام می‌توانند به عنوان برترین الگوی زنان مسلمان در ابعاد مختلف زندگی چه فردی و چه اجتماعی مورد توجه قرار گیرند. به ویژه در عصر حاضر که بى‌هویتى، ولنگارى و هجمه‏ هاى فرهنگى با پیشرفت علم و فن‌آورى از هر سو بر افکار و اندیشه مردان و زنان مسلمان یورش می‌برد. در کنار رفتار فردی، مطالعه سیره اجتماعی ایشان نیز درس‌های بساری برای مسلمانان دارد. به عنوان مثال موضع‏ گیرى و جهت‏ گیرى سیاسى حضرت زهرا(س) پس از رحلت رسول خدا(ص) و دفاع قاطع ایشان از امامت امام على(ع) از اهمیت فراوانى برخوردار است. بر اساس فرمایش حضرت محمد(ص)، حضرت فاطمه(س) ملاک حب و بغض خداوند و به عبارتى معیار حق و باطل هستند. آن حضرت بلافاصله پس از درگذشت رسول خدا(ص) به جاى آنکه به عنوان یک زن مصیبت دیده، گوشه عزلت برگزینند و در فراق پدر گرامیشان اشک ماتم بریزند، در متن اجتماع حاضر شده و براى برگرداندن خلافت به امیرالمومنین(ع) تلاش و ایثار کردند. اگر حضرت فاطمه زهرا(س) دین را از سیاست جدا می‌پنداشتند، هیچ رنج‌ و مصیبتى بر ایشان وارد نمی‌شد. اصرار بر حفظ رابطه دیانت و سیاست، قاطعیت در مسیر حاکمیت حق، زمان‌شناسی، تاکید بر جداىی ناپذیرى قرآن و عترت، شهادت‌طلبی و… از فضایل والای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که از ایشان چراغ راهی برای رستگاری بشریت ساخته است.

نویسنده: اباصلت اکبری