دو هفته ای که برما گذشت بی تردید تا سالها در ذهن و زبان کودکان و جوانان و کهنسالان این سرزمین بعنوان پدیده ای عجیب و تامل برانگیز ثبت شد. آنجا که برفی با میزان بارش حدود ۶۰ سانتیمتر باعث مختل شدن امور طبیعی مردمانی گردید که در عصر تکنولوژی و ارتباطات، بارشی بسیار بیش […]

دو هفته ای که برما گذشت بی تردید تا سالها در ذهن و زبان کودکان و جوانان و کهنسالان این سرزمین بعنوان پدیده ای عجیب و تامل برانگیز ثبت شد. آنجا که برفی با میزان بارش حدود ۶۰ سانتیمتر باعث مختل شدن امور طبیعی مردمانی گردید که در عصر تکنولوژی و ارتباطات، بارشی بسیار بیش از اینها را در شهر خود و بلادی دیگر دیده و شنیده اند در حالیکه کوچکترین خللی در زندگی آن مردمان ایجاد نمی شود.

برفی که به گواه عکس ها و فیلم های منتشر شده در سایت های خبری، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به فرصتی برای نشان دادن توان مدیریتی و به رخ کشیدن انواع و اقسام ماشین آلات و امکانات سخت افزاری برای عبور از بحران و رفاه شهروندان تبدیل شده اما متاسفانه در استان و شهرستان ما تعریفی از انواع بلایای طبیعی یافت.

اوضاع وقتی بدتر شد که مردم توان لازم را در بسیاری از دست اندرکاران رفع بحران در جهت بازگرداندن امکانات رفاهی شهروندان در شهرها و روستاهای استان مشاهده نکردند. بسیاری از واکنش های مردم اما جالب و در نوع خود منحصر به فرد بود.

در کنار کسانی که از فضای مجازی برای بیان گرفتاری ها و اعتراض نسبت به مسئولین استفاده می کردند، گروهی که به هردلیل کم هم نبودند مشتاقانه در پی صدور عشق و محبت و دوستی نسبت به اطرافیان بر می آمدند. مردم نشان دادند که هنوز عشق و محبت جایگاهی بس عظیم در میان توده ها و لایه های زیرین جامعه دارد. برادران و خواهرانی که به همراه خانواده های خود چند روز بطور مداوم در منزل پدری جمع شدند یا خانواده هایی که به سبب زودتر فراهم گردیدن امکانات از قبیل برق و آب، میزبان جمعی از دوستان و نزدیکان خود بودند، اجتماعاتی به دور از تکلفات و تشریفات آنچنانی پدید آورد که در مواقع عادی و معمول امکان برگزاری یک مهمانی ساده و دورهمی اینچنینی نبود.

اتفاقا پس از گذشت چند روز و با عبور از بحران آب و برق صحنه های جالبتری هم مشاهده شد، دورهمی و جمع هایی که در هنگام پارو کردن برف از پارکینگ آپارتمان ها یا برف های داخل کوچه میان همسایگان که گاهی ماه ها همدیگر را نمی دیدند و جویای احوالات هم نمی شدند.

این اتفاقات و این صحنه ها همه و همه باعث بوجود آمدن خاطراتی شدند که تا سال ها نقل محافل و منابر خواهند بود. اما چیزی که همچنان واضح و مشخص است، حس انساندوستی و محبت بین مردمان این سرزمین کهن و بافرهنگ است.
تا باد چنین بادا …

نویسنده: سعید طیران