« اِنّ الله لا یُغیِّرُ ما بِقُومٍ حتّی یُغیِّرُوا ما بِانْفُسِهِمْ » (آیه ۱۱ سوره رعد)؛ خداوند وضعیت هیچ گروهی را دگرگون نمی کند،مگر آنکه وضعیّت درونی شان را خود دگرگون سازند. اراده و مشیّت  خدا ، برای اینکه صالحان و مستضعفین  وارث زمین و سلطنت گردند حتمی و قطعی است : « و نُرِیْدُ […]

« اِنّ الله لا یُغیِّرُ ما بِقُومٍ حتّی یُغیِّرُوا ما بِانْفُسِهِمْ » (آیه ۱۱ سوره رعد)؛ خداوند وضعیت هیچ گروهی را دگرگون نمی کند،مگر آنکه وضعیّت درونی شان را خود دگرگون سازند.

اراده و مشیّت  خدا ، برای اینکه صالحان و مستضعفین  وارث زمین و سلطنت گردند حتمی و قطعی است : « و نُرِیْدُ انْ نمُنّ علی الّذِیْن اسْتُضْعِفُوا فِی الْارْضِ ونجْعلهُمْ ائِمّهً ونجْعلهُمُ الْوارِثیْن» (آیه ۵ سوره قصص)؛

و اراده ما بر این است که بر ستمدیدگان نعمت بخشیم و آنان را پیشوایان و وارثان روى زمین قرار دهیم.  « قالَ لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمینَ » (آیه۱۲۴ سوره بقره) پروردگار فرمود: عهدم به ستمگران نمی رسد.

« قالَ موسى لِقَومِهِ استَعینوا بِاللَّهِ وَاصبِروا إِنَّ الأَرضَ لِلَّهِ یورِثُها مَن یَشاءُ مِن عِبادِهِ  وَالعاقِبَهُ لِلمُتَّقینَ» (آیه۱۲۸سوره اعراف)؛   موسی به قوم خود گفت: از خدا یاری جویید، و استقامت پیشه کنید، که زمین از آن خداست، و آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد، واگذار می‌کند؛ و سرانجام (نیک) برای پرهیزکاران است.

این بشارتى است براى همه انسان هاى آزاده و خواهان حکومت عدل و داد و برچیده شدن بساط ظلم و جور.

  «  قال رسول اللّه صلی الله علیه و آله : ألا کُلُّکُم راعٍ و کُلُّکُم مَسؤولٌ عَن رَعِیَّتِه ؛ فَالأَمیرُ الَّذی عَلَى النّاسِ راعٍ و هُوَ مَسؤولٌ عَن رَعِیَّتِهِ»؛ « پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : بدانید که همه شما مسئولید و همه شما نسبت به زیردستانش بازخواست مى شوید . فرمانرواى مردم ، مسئول مردم است و نسبت به زیردستانش بازخواست مى شود».

 با توجه به اینکه  دموکراسی، فرصت شهروندان یک کشور را برای مشارکت آزادانه در تصمیم های سیاسی ایجاد می کند؛که مؤلفه های مقوم آن عبارت است از: اصول آزادی، برابری، برادری، رضایت عامه، حاکمیت قانون، حاکمیت مردم و …

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده تا با ایجاد مکانیسم‌ها و سازو کارهای عدالت خواهانه و تلفیق آزادی و عدالت، نوع دیگری از مردم سالاری را بر اساس دین نهادینه کند، اصولاً در ایجاد یک نظم مردم سالاری دینی قانون اساسی بعنوان میثاق ملی کشور نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. این قانون مبین نهادهای فرهنگی،اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن کشور است. دموکراسی و مردم سالاری شیوه جدید زندگی اجتماعی، سیاسی است.

قوای سه‌گانه یا قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران، بر طبق اصل پنجاه و هفت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران عبارتند از: قوه قانون‌گذاری، قوه مجریه و قوه قضائیه. این قوا زیر نظر مقام  معظم رهبری و مستقل از یکدیگر برطبق اصول قانون اساسی فعالیت می‌کنند.

بهترین محل برای اطلاع از وظایف و اختیارات قوای سه گانه رجوع به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

 

*منوچهر نظری – داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

نویسنده: منوچهر نظری