blank

۱ چند سال پیش که وظیفه ی پیگیری پرونده ی یکی از هیات های ورزشی رشت را به عنوان وکیل بر عهده داشتم با تخریب مرتفع ترین دیواره ی سنگنوردی استان مواجه شدم.دیواره ای که در دهه هشتاد با هزار مکافات و از جان گذشتگی در یکی از سالن های ورزشی به همت مسوولان هیات […]

۱

چند سال پیش که وظیفه ی پیگیری پرونده ی یکی از هیات های ورزشی رشت را به عنوان وکیل بر عهده داشتم با تخریب مرتفع ترین دیواره ی سنگنوردی استان مواجه شدم.دیواره ای که در دهه هشتاد با هزار مکافات و از جان گذشتگی در یکی از سالن های ورزشی به همت مسوولان هیات کوهنوردی و تنی از سنگنوردان جوان برپا شد که متاسفانه به دلیل سهل انگاری و بی مبالاتی هیاتی که متولی سالن بود، کاملا به شیوه ای غیر اصولی برچیده (تخریب) شد به طوری که پیگیری و گزارش رییس وقت هیات کوهنوردی در نامه نگاری ها و جلسات اداره ی کل ورزش و جوانان استان به دست فراموشی سپرده شد و البته رسانه ای هم نشد و هیچ گاه نیز با مقصرین و مسببن این کار برخورد قانونی انجام نگرفت.

شاید اگر در آن زمان نیز مانند امروز به مدد گوشی های همراه هر شهروند یک خبرنگار محسوب می شد و تصاویر آن دیواره ی به دست رسانه ها می رسید و از سوی سازمان بازرسی و سایر نهادهای مربوطه پیگیر می شدند، امروز هیچ گاه شاهد بی مبالاتی و تخریب زمین پیر و سالخورده ی عضدی رشت نمی شدیم. زمینی که پر از غریو شادی و غم های قشری است که قلب شان برای فوتبال و ورزش می تپد و یگانه ورزشگاه خاطره ساز و  مهم اهالی فوتبال به شمار می رود.

به راستی چه قدر در این سال ها نسبت به اماکن ورزشی توجه شده است. هیچ کس نمی پرسد چرا استادیوم فلکده ساخته شد و چرا هیچ بهره برداری مناسبی از آن نمی شود. مطمئنا یک جای کار عیب دارد و آن سکوت و بی تفاوتی مردم و رسانه ها نسبت به رفتار و اعمال غیر مسوولانه برخی مدیران است.

۲

در چند روز گذشته به طور مستمر اداره ی هواشناسی، صدا و سیما و رسانه های مجازی اقدام به اطلاع رسانی پیرامون  اوضاع آب و هوای برفی استان خاصه رشت کردند. مطمئنا مدیران اداره ی کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال استان گیلان از وضعیت جوی مطلع شده اند اما چه چیز منجر می شود، زمین پیر عضدی رشت که قرار بوده در آن بازی فوتبال برگزار شود به حال خود رها شده و هیچ روکشی که در تمام دنیا به هنگام برف بر روی زمین می کشند،گذاشته نمی شود، و متاسفانه مدیران فوتبال هنگامی به خود می آیند که زمین فوتبال پوشیده از برف شده و عجیب آن که در اقدامات عاجل برای پاک سازی از ابزار و روش های غیر اصولی از بیل و ماشین های آتش نشانی استفاده می کنند.

01159009

اینجانب برای دستیابی به نحوه ی برف روبی چمن مصنوعی هنگام سرما و برف در اینترنت که ساده ترین راه ممکن برای اتخاذ روشی اصولی است به دستورالعملی نظیر سطور زیر دست یافتم که بد نیست مدیران ورزش استان تاملی در آن داشته باشند:” در فصول پاییز و زمستان که با بارش باران و برف مواجه هستیم جهت برف روبی سطوح چمن مصنوعی از پارو های چوبی یا برس های نرم می بایست استفاده گردد. بخش اعظم برف از این طریق می بایست کنار زده شود و هنگامی که به لایه نازک ۵ سانتی متری باقی مانده برف رسیدیم  دیگر ادامه برف روبی از این طریق را متوقف می کنیم چرا که ممکن است به سطح چمن آسیب وارد گردد و سطح رویی آن کنده شود بنابراین توصیه می گردد مابقی برف باقی مانده با برس کنار زده شود. جهت این کار برس چرخشی بسیار مناسب است. دستگاه های دمنده نیز مناسب هستند.”(از اینجا بخوانید)

۳

البته آن چه که نگارنده را مصر به نوشتن پیرامون این مهم ساخت اولا بحث حق مطالبه گری رسانه ها بوده که ظاهرا در این سال ها به وساطه ی وفور رپرتاژ بگیران در ادارات (شما بخوانید تعریف و تمجید نویسان) این شائبه را نزد مسوولان خاصه نزد مدیران هیات فوتبال استان پیش آورده که باید برای بازتاب اخبار و بی تدبیری شان سکوت کنند و یا نظاره گر باشند. متاسفانه در این میان نیز اگر قلمی بنویسد و یا نقدی صورت گیرد با ادبیاتی سخیفانه جمله می رانند که اینان برخی “تومنی نگار” هستند و این قشر فرهیخته را چنان مورد خطاب و توهین قرار دهند. البته هنگامی که از ایشان پرسیده می شود چرا تمهیداتی مثل روکش برای عدم تخریب چمن اندیشیده نشده، بی مسوولیتی خود را چنین توجیه کنند که “از مسئولان شهرداری و ماموران خدوم شهرداری رشت وهیات فوتبال که در دو روز گذشته زحمات زیادی برای برف‌روبی و آماده کردن زمین کشیدند تشکر و قدردانی می‌کنم.”(از اینجا بخوانید)

01159010

البته نگارنده نیز از پاکبانان محترم که در این هوای سرد با توجه به تعویق چند ماهه حقوق شان چنین تلاش کرده اند،سپاسگزارم اما پرسش این است آیا آنان آموزش لازم برای برف روبی از چمن مصنوعی عضدی را دیده اند و این که در کجای دنیا از لودر و ماشین های آتش نشانی استفاده شده است؟! دوما ما “تومنی نگار” نیستیم، مطالبه گریم؛ امیدوارم ریاست اداره ی کل به مدیران هیات فوتبال تذکر دهند که قدری لحن و ادبیات توهین آمیز خود را با پوزش و عذرخواهی از رسانه ها و خاصه اهالی قلم عوض نمایند. در پایان آنان را به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری توجه می دهم و امیدوارم چراغ راه شان باشد.

“افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.۱۳۸۸/۰۳/۲۹” (از اینجا بخوانید)

نویسنده: مزدک پنجه ای

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)