blank

در آستانه انتخاباتی دیگر قرار داریم؛ انتخاباتی که مانند دیگر رفتارهای مشابه اجتماعی، خیر و شر آن دست خودمان است و در صورتی ما را به صلاح و سعادت همه جانبه نزدیک خواهد نمود که با آگاهی هرچه تمام تر، بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنیم که بسیاری از مشکلات امروز حاصل برخی از همین […]

در آستانه انتخاباتی دیگر قرار داریم؛ انتخاباتی که مانند دیگر رفتارهای مشابه اجتماعی، خیر و شر آن دست خودمان است و در صورتی ما را به صلاح و سعادت همه جانبه نزدیک خواهد نمود که با آگاهی هرچه تمام تر، بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنیم که بسیاری از مشکلات امروز حاصل برخی از همین انتخاب های اشتباهمان است.

اما قبل از آن باید به خبری کذب اشاره کنیم که بی شک احساسات آذری زبانان مقیم کلان شهر رشت – یعنی همان گروه هدف یادداشت مذکور – را جریحه دار کرده است. تخلفی آشکار در تولید و انتشار یک خبر در دنیای مجازی که حکایت از تشکیل ائتلافی بزرگ از آذری هایی می دهد که از دیرباز در مناسبات متعدد آن سهیم هستند. خبر تشکیل ائتلافی که کمتر آذری زبانی حتی از اسم آن با خبر است و مجمع عمومی آن چه زمانی تشکیل شده کسی نمی داند. جایی که لازم است وقتی از نام آذری های فراوان یک کلانشهر خرج می کنیم، بنابراین تک تک افرادشان باید از مصوبات این مجمع و کم و کیف آن با خبر بوده در غیر این صورت این خبر را کذب مطلق می دانند.

اما سوی دیگر به رشت بر می گردیم. گستره ای جغرافیایی بزرگ و زیبا به عنوان شهر دوم ما مقیمان آن، که اکنون با گذشت سالها زندگی در گهواره اش به مناسبات مشترک فراوانی دست یافته ایم. مشارکت عمده در تولید ارزش افزوده برای این ولایت نجیب با مردمانی دوست داشتی و آنکه با ایجاد روابط متقابل خانوادگی و فامیلی با حفظ و احترام به فرهنگ یکدیگر به طور کاملا مسالمت آمیز دور سفره ی بزرگی به نام “قسمتی از وطن سرافرازمان ایران” با هم زندگی می کنیم و روزگار می گذرانیم.

اکنون بحث آن است که علم “برنامه ریزی شهری” برای زندگی بهتر نه برای ما آذری های “کهن نام” و نه برای قوم اصیل گیل و دیلم، فرمول جداگانه ای ندارد. جایی که قوانین نظام مهندسی ساختمان، الگوهای مصارف انرژی در بستر عمومی شهر، دستورالعمل های ساماندهی منابع طبیعی همانند رودخانه ها و انهار شهری، صدور انواع مجوزها، آیین نامه های اعتبارات جاری و عمرانی، برنامه های راهبردی تخصصی  GIS به همراه فلوچارت های نوین مورد نیاز، باز آفرینی پایدار محدوده های شهری و هزار مورد از موارد متنابه دیگر شهری، هیچ تفاوتی را برای گروه های قومیتی قائل نشده، بلکه برنامه ها برای بستر شهری نوشته می شود که انسانهایی در آن زندگی می کنند و در این همسفرگی تشریک مساعی دارند.

بنابراین در این برهه از زمان لازم است ما آذری های مقیم رشت نیز از میان خودمان نمایندگان اصلحی در مجامع تصمیم گیری شهر معرفی کنیم اما لازم است قبل از نیل به این هدف به شعور خودمان و دیگران احترام بگذاریم و طوری رفتار نکنیم که با خدمت گرفتن و خرج کردن از نام کسانی که بالغ بر یک چهارم مردم این شهر بزرگ و پر آوازه را تشکیل می دهند، اینگونه سبک رفتار کنیم و حرفی را بر زبان بیاوریم که هیچ مجوزی برای صدور آن نداریم.

در ادامه، نکته مهمتر آن است که چنین سخره گرفتن درک مردم آذری زبان – آن هم توسط کسانی از جنس و اصطلاحا همشهری خودشان – نکته ای است که از چشم شان دور نخواهد ماند، قطعا بر شعاع تصمیماتشان تاثیر خواهد گذاشت و بی شک این افراد که در نخستین قدم بدون اطلاع هم ولایتی هایشان از اسم آنها خرج می کنند را از ذهن خود حذف خواهند کرد، چون، سالی که نکوست، از بهارش پیداست و خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج و گروهی که در نخستین خبرشان، احترام به نام ائتلاف آذری ها را اینگونه نابود کرده اند، بنابراین انتهای کارشان نیز مشخص است.

در پایان حال که همه ی ما زیر سایه های بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با قوم ریشه دار گیل و دیلم زندگی می کنیم، لازم است قبل از هر چیزی به خودمان احترام بگذاریم و با رفتارهای مبتنی بر صداقت در کنار همگان زندگی کنیم، تا نتیجه کردارمان اولا توسط باری تعالی سپس مردم فهمیم و زحمتکش هم زبان و هم فرهنگمان در بوته ی آزمایش و امتحان قرار گیرد.

نویسنده: رسول قلی زاده برندق

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)