از استعفای سمندر رئیس سابق فدراسیون کاراته حدود یک سال ماه می گذرد و فدراسیون کاراته زیر نظر سرپرست اداره می شود. از مهلت قانونی شش ماهه سرپرست نیز ماه ها سپری شده است و زمان انتخابات ریاست کاراته هنوز مشخص نیست. در تاریخ  هشت مرداد ۱۳۹۵ هر ۲۷ کاندیدای ریاست فدراسیون کاراته از سوی […]

از استعفای سمندر رئیس سابق فدراسیون کاراته حدود یک سال ماه می گذرد و فدراسیون کاراته زیر نظر سرپرست اداره می شود. از مهلت قانونی شش ماهه سرپرست نیز ماه ها سپری شده است و زمان انتخابات ریاست کاراته هنوز مشخص نیست. در تاریخ  هشت مرداد ۱۳۹۵ هر ۲۷ کاندیدای ریاست فدراسیون کاراته از سوی وزارت ورزش و جوانان تایید صلاحیت شدند و زمان انتخابات کاراته ۱۱ مرداد ماه اعلام شد اما یک روز قبل از برگزاری مجمع، انتخابات از سوی وزارت ورزش لغو شد. رقابت های المپیک ریو ۲۰۱۶ در مرداد ماه برگزار شد و مسئولان وزارت ورزش زمان انتخابات مجمع را به بعد از آن موکول کرده بودند ولی تا به امروز با پایان رقابت های المپیک هم هنوز خبری از زمان برگزاری مجمع انتخاباتی نیست و اکنون با استعفای وزیر ورزش و جوانان هم باید گفت کلاف این رشته بیشتر از گذشته پیچ خواهد خورد، چراکه حتی به صرف رای آوری سلطانیفر در جلسه رای اعتماد فردا هم، ماه ها زمان لازم است تا وی اشرافی بر اوضاع کاراته پیدا کند و تصمیم به برگزاری انتخاباتش نماید.

در هر صورت لبخند حاصل از المپیکی شدن کاراته خیلی دلنشین نبود چراکه با بلاتکلیفی موجود در فدراسیون کاراته و نبود رئیس نمی توان خیلی دلخوش بود و روزها و ماه ها یکی پس از دیگری سپری می شوند و کاراته ایران از قافله حرکت رو به جلو رقیبان خود عقب می ماند.

اگرچه تیم ملی کاراته عملکرد بی نظیری در رقابتهای جهانی داشت، اما در رشته های رزمی مانند جودو و تکواندو، اصل کار در انتخاب ورزشکاران المپیکی از طریق رنکینگ مورد نظر فدراسیون جهانی است. این امکان وجود دارد که فدراسیون جهانی کاراته نیز بر اساس رنکینگ مورد نظر نفرات حاضر در المپیک را انتخاب کند که اگر این اتفاق رخ دهد آیا کاراته‌کاهای ایرانی می‌توانند در المپیک حضور داشته باشند؟

در حالی‌که حضور در رقابت های کاراته وان برای افزایش رنکینگ بسیار حائز اهمیت است کاراته ایران به راحتی هر چه تمام تر، تنها به دلیل صادر نشدن روادید، رقابتهای مهمی چون کاراته وان ترکیه، آلمان، ژاپن و رقابت های جهانی دانشجویان را در همین یکی دو ماه اخیر از دست داد و حتی خطر عدم صدور روادید، مسابقات جهانی اتریش را نیز تهدید می کرد که خوشبختانه به خیر گذشت و تنها کاروان بی شمار و بی نیاز فدراسیون بی متولی!!! از این سفر منع شدند و ورزشکاران و مربیانشان به این مسابقات رسیدند و الحق گل کاشتند.

اما با یک گل بهار نمی شود فدراسیون جهانی کاراته هنوز نحوه کسب سهمیه در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را اعلام نکرده است ولی کاراته ایران باید پیش بینی هر نوع کسب سهمیه ای را داشته باشد تا در روز اعلام نحوه ورود به المپیک، حسرت روزها و مسابقات از دست رفته را نخورد، که آن روز برای افسوس خوردن بسیار دیر است.

نویسنده: صاحب مقصودی