یکی از آسیب های که منجربه طلاق و از هم پاشیدگی خانواده ها می شود صیغه‌های پنهانی و بدون اطلاع والدین می باشد. خواندن صیغه توسط خود افراد بدون مدرک:‌ متاسفانه، امروزه عده‌ی زیادی از دختران و پسران جوان ــ بخصوص دانشجویان ــ با مطالعه‌ی «رساله های عملیه مراجع تقلید »، به طور خودسر و بی […]

یکی از آسیب های که منجربه طلاق و از هم پاشیدگی خانواده ها می شود صیغه‌های پنهانی و بدون اطلاع والدین می باشد.

خواندن صیغه توسط خود افراد بدون مدرک:‌

متاسفانه، امروزه عده‌ی زیادی از دختران و پسران جوان ــ بخصوص دانشجویان ــ با مطالعه‌ی «رساله های عملیه مراجع تقلید »، به طور خودسر و بی اطلاع والدین و بدون مشورت با افراد دارای صلاحیت، صاحب تجربه و دلسوز، اقدام به خواندن «صیغه ازدواج موقت » می نمایند که عملی بسیار خطرناک است .

پیامدهای غیرقابل جبران

افراد یاد شده، بدون آگاهی از مسایل بسیار مهمی ــ مانند: تعیین دقیق زمان آغاز و پایان ازدواج موقت، تعیین دقیق اجرت (دستمزد زن) صیغه ــ و…، دو نفری برای خودشان صیغه می خوانند در حالی که نمی دانند در آینده، چه مشکلاتی به سراغ آن ها خواهند آمد؟

معمولا چنین اشخاصی، بعد از چند روز، ماه یا حتی چند سال، به دلایل گوناگون، از یکدیگر جدا می شوند در حالی که:

۱ ــ یادشان نیست در چه زمانی صیغه خوانده اند (زمان شروع صیغه؟)  چون در جایی آن را یادداشت و ثبت نکرده اند.

۲ ــ به یاد نمی آورند که زمان آن، در چه وقتی به اتمام رسیده (زمان پایان صیغه؟).

۳ ــ نمی دانند که چقدر از مدت صیغه، باقی مانده است؟

۴ ــ نحوه‌ی فسخ صیغه و چگونگی پایان دادن به آن را نمی دانند.

۵ ــ از این که صیغه ای که خوانده اند، دارای «عده» می باشد یا خیر، نیز اطلاعی ندارند.

پیدا شدن خواستگار جدید!

در همین گیرودار، ممکن است سر و کله‌ی خواستگاری برای چنین دختری ــ که به طور پنهانی، در صیغه‌ی مرد دیگری است ــ پیدا شود.

آن وقت تکلیف این وضعیت، چه خواهد بود؟!

از سویی این دختر یا زن جوان، نمی تواند حقیقت ماجرا را برای والدین یا نزدیکان خود بگوید، و از طرفی به علت قطع رابطه با مرد قبلی، رویش نمی شود که به سوی وی رفته و از او بخواهد که مدت باقیمانده صیغه اش را فسخ کند. زیرا احتمال دارد که طرف مقابل، این کار را نپذیرد و بگوید: «تو تا انتهای زمان صیغه، زن من هستی و به هیچ عنوان این صیغه را فسخ نمی کنم تا خودبخود، مدتش تمام شود.

لازم هست در این خصوص روحانیت معظم کارشناسان دینی با استفاده از رسانه ملی و مطبوعات و همچنین دفاتر فرهنگ دانشگاها روشنگری کنند./۸دی

نویسنده: عزیز پورعزیزی