از ۱۲دی ماه سال ۹۳۶ هجری شمسی یعنی از ۴ ونیم قرن پیش ، رشت به عنوان پایتخت گیلان انتخاب شد، شهری که یکی از مراکز تمدن و فرهنگ ایران بود. شهرداری وشورای شهر رشت هم به همین دلیل  این روز وهفته را به عنوان روز و هفته رشت نامگذاری وخواست تا در این روزها […]

 از ۱۲دی ماه سال ۹۳۶ هجری شمسی یعنی از ۴ ونیم قرن پیش ، رشت به عنوان پایتخت گیلان انتخاب شد، شهری که یکی از مراکز تمدن و فرهنگ ایران بود.

شهرداری وشورای شهر رشت هم به همین دلیل  این روز وهفته را به عنوان روز و هفته رشت نامگذاری وخواست تا در این روزها برنامه های ویژه و متقاوتی  انجام بدهد تا هم مردم شادی ونشاط رو احساس کنند و هم عملکرد خود را که موجب رضایتمندی مردم است ارایه بدهد.

عملکردی که به نظر میرسد تحت شعاع برخی درگیریها واختلافات بین شهرداری وبعضی از اعضای شورای شهررشت با یکدیگر، زیاد برایشان مهم نباشه تا جاییکه بسیاری از مردم اعتمادشان را به این شهرداری وشورا از دست داده اند .

نباید از حق گذشت برخی از فعالیتهای جدید شهرداری وشورا تا حدی مردم را امیدوار کرده ولی آن هم با ایراداتی رو به رواست و می باید روند توسعه و آبادانی وسعت بیشتری داشته باشد که البته این مسئله تنها به یک شهرداری وفرمانداری برنمی گردد.

خلاصه روز و هفته رشت بابرگزاری برنامه های متنوع فرهنگی، هنری ،ورزشی واجتماعی با  دعوت از هنرمندان و نوازندگان وهزینه های نسبتا بالا برگزار شد اما چقدر این برنامه ها در شادی ونشاط مردم وشفاف سازی عملکرد شهرداری وشورا و همچنین معرفی این شهر ریشه دار وقدیمی به مردم ایران وکشورهای دیگر موفق بوده و تاثیر گذاشته است؟

آنچیز که از شنیده های مردم شهر به نظر می رسد این است که به دلیل همان اختلاف عقیده ها در این دو سازمان متولی شهر، هرکدام از آنها بیشتر به دنبال مطرح کردن نام خود و خود نمایی هستند تا به فکر رضایتمندی مردم ورفع شبهات عملکردی ! واصلا هم برایشان مهم نیست که مردم چه فکری درمورد آنها می کنند.

در مقابل هزینه های زیادی که شهرداری رشت در روز وهفته رشت انجام داد و نگاهی که به اثرگذاری آن برنامه ها در جامعه نداشت، شهرداری و شورای شهر شیراز  با رایزنی با برنامه پر مخاطب و شادی آفرین خندوانه در یک زمان کمتر از ۲ ساعته هم توانست شادی ونشاط را به خانه مردم شیراز وایران بیاورد ، هم جادذبه های گردشگری، فرهنگی و آداب رسوم این شهر زیبا را به نمایش گذارد و هم شهردار شیراز باحضور در این برنامه در زمانی کوتاه مهمترین عملکرد مسولین این شهر را به مردم خود ودیگر شهرهای کشور معرفی کند.

تبدیل زباله های این شهر به برق و کمپوست ، کود و ساخت جاده چندین کیلومتری سبز و پوشیده از درخت در ارتفاعات شیراز برای استفاده عموم مردم وسلامت عمومی  از مهمترین برنامه های این شهرداری وشورای شهر بود که حسابی ما رشتی ها را به فکرفرو برد که چرا ما نبایددر گیلان ورشت سرسبز زباله هایمان را به برق وکمپوست تبدیل کنیم تا شیرابه های سمی، مردم و پوشش گیاهی و حیوانات ما را تهدید نکند ؟

چرا مسولین شهر ما بجای درگیریها و جنگ قدرت به فکر مسیر های سبز خدا دادی که به دلیل سوءمدیریت ها در حال ازبین رفتن هستند نیستند ؟

چرا دو رودخانه گوهر رود وزرجوب رشت که  در سالهای قبل اعتبارات زیادی برای لایروبی آن جذب شد و مشخص نیست چه شد  والان سلامت و بهداشت عمومی مردم و دیگر آبزیان را به خطر انداخته ساماندهی نمی شود؟

اگر برنامه پر مخاطب و پرمحتوای خندوانه قبل از روز رشت به پایان قسمت دوم خود نرسیده بود پخش هم می شد و مسولین شهرداری یا شورای شهر ما  به روی آنتن می رفتند چه چیزی برای گفتن داشتند جز روزی چند صد تن زباله که در سراوان رشت رها شده ، روزی صدها لیتر شیرابه سمی که وارد آبهای زیر زمینی و شرب مردم شده ، جز بی توجهی به فضای سبز که باعث شده سرانه فضای سبز شهر رشت نسبت به شهرهای کویری پایین تر باشد ، جزنداشتن فضایی زیبا وقشنگ برای تفریح وشادی خانواده ها ، جز خیابانهای تنگ با آسفالتهای خراب ، جز بی برنامگی  و بی مسولیتی در مقابل مردم مهربان وخونگرم رشت و… ؟

شهری مثل رشت که در استانی مرطوب ومعتدل قرار دارد بجای استفاده از درختان مرکبات همچون  نارنج وپرتغال که درفصل شکوفه دهی ،عطر بهار نارنج آن روح انسان را تازه می کند  در میادین وبلوارها از درختان  نخل که خواستگاه آن مناطق گرم وخشک است استفاده کرده اند و این، یکی از نکات کوچک و تعجب برانگیز است .

پیشنهاد دارم شهرداری وشورای شهر رشت در اولین فرصت برای اینکه مطمئن شوند آیا مردم از خدمات و عملکرد آنها رضایت دارند یا خیر، افکار سنجی رسانه ای به صورت پیامک در تلویزیون یا فضاهای مجازی وسایتها را راه بیاندازند و مطمئن باشند خیل عظیمی از مردم رشت از آنها راضی نخواهند بود  و یا اینکه وقت را غنیمت شمرده وبه جای در گیریهای بی پایه واساس وظیفه وتکلیف خود را به عنوان نماینده مردم  و خادم آنها به اجرا درآورند.

راهکارش این است که باید با نظارت وسختگیری بیشتر دستگاههای متولی خصوصا استانداری عزمی بوجود آید تا در روز رشت سال ۹۵ مردم واقعا از عملکرد شهرداری وشورای رشت راضی و شاد باشند وبه پیشنهاد رامبد جوان به عنوان اولین شهر ایران باشد که  یک روز در ماه را به روز خندوانه یا شادی متعارف وخانوادگی اختصاص داده است.

مسئولان یادشان نرود  با رای همین مردم مسول شده اید و باید پاسخگوی آنها باشید  چراکه مردم رشت و گیلان لایق بیشتراز اینها هستند.

نویسنده: سعید علی پور