از این‌رو تا زمانی که تصویر جامعه از آینده کمال‌اندیش و آرمان‌گرا است، فرهنگ جوامع در یک فرآیند مشارکتی، رو به رشد و شکوفایی است. و وقتی این تصویر رو به افول و زوال بگذارد جامعه دچار افول و فرهنگ دچار انحطاط می‌شود. در غرب به دلیل وقوع و تحقق تام مدرنیسم در عصر حاضر، […]

از این‌رو تا زمانی که تصویر جامعه از آینده کمال‌اندیش و آرمان‌گرا است، فرهنگ جوامع در یک فرآیند مشارکتی، رو به رشد و شکوفایی است. و وقتی این تصویر رو به افول و زوال بگذارد جامعه دچار افول و فرهنگ دچار انحطاط می‌شود. در غرب به دلیل وقوع و تحقق تام مدرنیسم در عصر حاضر، تصاویر آرمانی از آینده را زوال یافته باید دانست زیرا بشر امروزی غربی تمام اتوپیا خود را محقق می‌بیند و دیگر چیزی برای خواستن وجود ندارد؛ به‌عبارتی دیگر، تصاویر آینده در دنیای مدرن دچار جابجایی شدید یعنی جابجایی از موضع تاریخی معنوی به تحققی این‌جهانی شده‌اند. مدرنیسم با حمله‌ به معنویت در تصاویر آینده، انسان قرن بیستمی و قرن بیست‌و‌یکمی ‌را تبدیل به انسانی بدون آینده‌ کرده است. شاید

«من دیپلمات نیستم من یک انقلابی هستم»، این جمله برگزیده‌ای از رهبر معظم انقلاب است که اغلب جوانان این مرز و بوم به آن علاقه‌دارند، رهبر انقلاب اسلامی در کشاکش مساله هسته‌ای، وقتی این گزاره را به بیان فرمودند که غربی‌ها بدانند، موضع فتوای یک فقیه و یا یک انقلابی مؤمن به آرمان‌ها را با تلقی غربی از این مفاهیم در سیاست و چانه‌زنی‌های سیاسی یکی نیست. زیرا دوگانگی واقعیت و ارزش در نهاد فکر غربی به طور تاریخی نهادینه شده است؛ اصلا برای غربی ارزش و واقعیت در دو عالم جدا شکل می‌گیرد و عالم ارزش گاه حتی وجود خارجی ندارد، در حالی‌که در مبادی فکر اسلامی، داوری‌ها ارزشیْ ذهنی نیستند، بلکه به‌طور عینی صادق و داخل در حوزۀ عقل جای دارند، انقلابی بودن عین وجود رهبری عزیزمان و بیان ایشان در تطابق با وجود ایشان به عنوان تحقق معنی عقلانی یک انسان انقلابی است؛ به عبارت دیگر گوینده با بیان خود تطابق دارد و شنونده این بیان را در عمق جان می‌شنود، از این رو جوانان خوب درک می‌کنند رهبر عزیزشان چه می‌گوید، که این‌چنین به این بیان علاقه دارند.

راسیونالیزم شیطانی مدرنیزم و لیبرالیزم در ارتقای نیازهای اولیه و پیش‌پا افتاده بشر و یک جوان به چیزی شبه‌آرمان است، یعنی آنچه از ارضای شهوات و نیازهای مادی برای یک بشر وجود دارد، به صورتی جلوه می‌دهد که گویا همین ارضا یعنی تحقق آرمان، چه زیبا حکیم فرزانه عصر ما، رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: بدون آرمان، نه می‌شود درست زندگی کرد و نه تلاش انسان، منضبط خواهد بود. باید آرمان و خط روشن و افق واضحی در مقابل وجود داشته باشد که به انسان جهت بدهد. … پیدا کردن خانه و همسر و شغل؛ این، همه ی آرزوهای یک جوان نیست. البته این‌ها نیازهای یک جوان است. (مقام معظم رهبری ۱۹/۲/۱۳۸۴)

بی دلیل نیست که در نسبت با تحقق آرمان‌ و آرمان‌خواهی همواره جوانان این مرز و بوم و نسل‌های جدید ایران اسلامی، پیشگام جان‌فشانی بوده‌اند، زیرا دلبستگی به دنیا در آن‌ها کمتر و علاقه به تحقق حقیقت در آن ها بیشتر است، نسل‌های جدید در پرسش از عملکرد نسل‌های قدیمی‌ جسورتر و به نقد تلاش‌های گذشته راغب‌تر هستند آنان در تلاش می‌کنند، تا فلک را سقف شکافته و طرحی نو دراندازند. انقلاب اسلامی مبدا همه تحولات بزرگ برای سازماندهی این روحیه در جوانان ایرانی بود، جوانانی که با گذشته عاشورایی و آینده مهدوی (عج) را در تاریکی این مسیر شدن می‌پیمودند از انقلاب در سیستم فاسد شاهی هزاران ساله و تحقق نظام مردمسالار اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه تا اداره یک جنگ بزرگ ، جنگی ایران اسلامی، همه دنیا را در برابر خود میدید، گویا برای شیران جوان عاشورایی، هر چه حریف سخت‌تر و هر چه دشمن قدرتر، روحیه شهادت‌طلبی و آرمان‌خواهی افزوده می‌شد.

البته امروز دنیا آماده بیداری مجددی می‌شود زیرا کم‌کم توده‌ها دیگر برای کشف حقیقت، احتیاجی به روشنفکران و نخبگان ندارند، آنها همه چیز را به کمال می‌دانند، بدون وهم، از روشنفکران بهتر می‌دانند و به خوبی قادر به بیان حقایقند. ولی نظامی از قدرت وجود دارد که مانع بیان حقیقت می‌شود نظمی که به طور زیرکانه وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شود. این نظم ساختگی دارد از بین می‌رود ملت‌ها با پرسش به میدان خواهند آمد، گرچه تمام تلاش استکبار آن است تا با مهندسی معکوس این جریان اصیل انسانی بیداری عمیق سیاسی ملت‌ها را پس بزند و بلای خانمان‌سوز تحجر و بی خردی نیز در این مسیر به مدد شیطان بزرگ می‌آید اما امید به آینده ویژگی هویت انقلابی ایم مرز و بوم است.

بنابراین، امروز امکان اعمال مدیریت بر تحولات آینده در چارچوب اندیشه‌بیدار، استقلال ملی و امکان بازتولید قدرت جهانی غیر همراستا با نظام سلطه و برهم‌زدن شرایط نظام سلطه از اعمال یکجانبه قدرت و استبداد بین المللی وجود دارد، پس با توجه به ستون‌های نرم و سخت نظام بین‌المللی سلطه، یعنی نظام ارزشی و هندسه معرفتی غرب و همچنین نظام سیاسی در حال تزلزل غربی، باید به صورت بندی مجدد نظام بین الملل با نرم‌افزارها و سخت افزارهای ملی و اسلامی گفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

اما این مسیر [مصیر] پیر راه می‌خواهد و جوانانی آماده برای از خود گذشتگی نظیر جوانان انقلاب و جنگ تحمیلی، اصطلاح شهدای مدافع حریم انقلاب اسلامی می تواند روزی معنای خود را در هندسه جدید باز‌کند و فهم همگانی حاصل شود که حریم انقلاب اسلامی نه در سرحدات این مرز و بوم که امروز با توجه به بیداری عظیم ملت‌ها در همه‌جایی است که حتی یک خواهان برای این اندیشه باشد که امروز هر جا قلمرو انقلاب است همان‌جا حریم انقلاب اسلامی است و خون شهیدی برای باروری نهال این اندیشه خواهد بود از ناردارن آذربایجان تا نیجریه و سوریه و عراق و لبنان و پاکستان همه جا حریم انقلاب اسلامی و حریم بیدار اندیشه‌های آرمانی است.

محمّد حسین ضمیریان  دانشجوی دکترای آینده‌پژوهی

نویسنده: محمّد حسین ضمیریان