blank

غصه های غم انگیز انقلاب اسلامی اغلب از عدم تدبیر درست جبهه خودی به وجود آمده است زیرا دشمن کارش دشمنی است. اگر هم در گوشه ای دشمن نفوذ کرده است قطعا اشکال کار در خالی کردن تنگه استراتژیک انقلاب از سوی خودی هاست. خالی کردنی که بی شک مطامع شخصی و باندی و حزبی […]

غصه های غم انگیز انقلاب اسلامی اغلب از عدم تدبیر درست جبهه خودی به وجود آمده است زیرا دشمن کارش دشمنی است. اگر هم در گوشه ای دشمن نفوذ کرده است قطعا اشکال کار در خالی کردن تنگه استراتژیک انقلاب از سوی خودی هاست. خالی کردنی که بی شک مطامع شخصی و باندی و حزبی بخشی از  دلایل آن می تواند باشد که ورای این مطامع، نگاه دنیاگرایانه نهفته است.

نمونه بارز آن در همین سالهای اخیر حکایت فتنه ۸۸ و دفاع مقدس و مظلومانه انقلابیون جهت حفاظت و حراست از انقلابی است که چشم همه مظلومین و آزادی خواهان عالم بدان دوخته شده است. در واقع جبهه مومن و انقلابی در ۸ ماه دفاع مقدس بیشتر از آنکه از تیرها و ترکش های دشمن نامرئی در جنگ جانفرسایی به نام جنگ نرم اذیت شوند از بی تدبیری و رفتارهای نادرست جبهه خودی به ستوه آمده بودند. عدم موضع گیری مناسب در زمان مناسب ، عدم شفافیت در موضع گیریها و از همه بدتر سکوت های معنا دار خواص، همه و همه جانکاه ترین صحنه های این نبرد ناجوانمردانه بود. اگر در همان روزهای اول آشوب، خواص به وظایف خود عمل می کردند، هرگز هزینه های بسیاری که بر نظام در این ۸ ماه تحمیل گردید به وجود نمی آمد.

نمونه دیگر آن را هم می توان در عدم اتحاد و همدلی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ ملاحظه نمود. اگر دوستان اصولگرا در حقانیت خود متحد می بودند شاید فتنه گران سال ۸۸ دوباره سر از سوراخهای خود بر نمی آورند و جرأت میدان داری این روزها را نداشتند تا جایی که بخواهند با حرکات حساب شده پروژه ای را رقم بزنند که مقام معظم رهبری به آن توجه داده اند و از آن به عنوان پروژه نفوذ یاد کرده اند.

آنچه برای نسل سوم انقلاب از اهمیت و جایگاه ویژه برخوردار است اینکه از این حکایت های غم انگیز تجربه اندوزی داشته باشند  تا دوباره شاهد ندای جانسوز «این عمار» امامان نشویم.

با همه این اوصاف گاهی از گوشه و کنار جبهه مومن و انقلابی شاهد حرکات بسیار زیبا و دلنشینی هستیم که نوید آینده ای روشن را می دهد. حرکتی که شاید برخی به راحتی از کنار آن گذشته باشند و دلایل مادی و جریانی آن را بچربانند ولی واقعیت مطلب این است که با کنکاش در آن می توان به اهمیت و جایگاه بسیار مهم این حرکت پی برد.

آنچه در بین سیاسیون و موثرین استان و کشور جا افتاده است این می باشد که عدم حضور در برخی از عرصه ها باعث فراموشی در جامعه و رفتن به کنج انزوا خواهد بود؛ لذا به هر نحو ممکن به خیال اینکه بخواهند از این عزلت نشینی فرار کنند حرکاتی را به صورت انفرادی انجام می دهند که به مجموعه جریان مومن و انقلابی آسیب وارد می کند. درک درست این امر و انتخاب صحیح، بسیار با اهمیت است. زیرا اگر اقدام نامناسب صورت بگیرد دودش به چشم همه دوستان انقلابی خواهد رفت.

این روزها شاهد حرکت بسیار زیبا و از خودگذشتگی بی نظیر از جانب یکی از سرداران جبهه انقلاب در استان گیلان بودیم که جنس حرکتشان از جنس همان عمل در زمان و مکان مناسب است. یعنی انتخاب بهترین گزینه  در بهترین زمان. هر چند با ذهنیت نادرست می توان تحلیل های ابتدایی و پیش پا افتاده از این حرکت داشت اما اگر بدان سوی جریان و احتمالات و فشارهای روحی و اجتماعی ناشی از آن نگاه کنیم این تحلیلهای ابتدایی کاملا کودکانه جلوه خواهد کرد.

بی شک از خود گذشتکی جناب آقای نظر علی علیزاده در انتخابات پیشرو و عدم ثبت نام جهت نزدیک نمودن جریان های انقلابی به یکدیگر و ایجاد وحدت در بین آنها همیشه در خاطره ها خواهد ماند. این حرکت آنقدر می تواند اثر بخش باشد که سالیان سال به عنوان یک مثال زیبا و دلنشین از سینه به سینه دیگر در جریان ارزشی و انقلابی نقل گردد و حرکت زیبای این سرباز ولایت در ذهنها جاودانه خواهد ماند.

همیشه سعی کرده ام در قضاوت هایم خودم را جای طرف مقابل بگذارم الحق و الانصاف کار بسیار سختی است شخصی بخواهد با آراء پایه مناسب که با زحمات بسیار به دست آمده از خود گذشتگی کند و عرصه را جهت همدلی جریان انقلابی خالی نماید. هر چه در رابطه با این حرکت بگوییم کم گفته ایم اما در انتها آنچه باید گفت این است که همیشه باید در هنگام یاد آوری این حرکت سردار وحدت جبهه انقلابی گیلان به احترام، تمام قد ایستاد و قطعا این حرکت را می توان به عنوان  یک الگو و نمونه بسیار زیبا برای نسل های آینده انقلاب بازگو کرد./گیلان آنلاین

نویسنده: مرتضی برگستان

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)