blank

بیست و سوم خرداد ماه، سالروز کشته شدن حسین جنتی، فرزند حضرت آیت الله احمد جنتی که عضو گروهک منافقین بود. در روز ۲۳ خرداد سال ۱۳۶۱ نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران در یک عملیات موفقیت آمیز تعدادی از منافقین از جمله حسین جنتی را در یک خانه تیمی به دام انداخته و طی یک […]

بیست و سوم خرداد ماه، سالروز کشته شدن حسین جنتی، فرزند حضرت آیت الله احمد جنتی که عضو گروهک منافقین بود.

در روز ۲۳ خرداد سال ۱۳۶۱ نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران در یک عملیات موفقیت آمیز تعدادی از منافقین از جمله حسین جنتی را در یک خانه تیمی به دام انداخته و طی یک درگیری برخی از منافقین کشته و برخی دیگر دستگیر می شوند. اگرچه اطلاع دقیقی از نحوه کشته شدن حسین جنتی در این عملیات در دسترس نیست اما واکنش حضرت آیت الله جنتی، عمار انقلاب، به این موضوع می تواند درسی بزرگ برای بسیاری از مدعیان وفاداری به انقلاب و امام باشد.

حضرت آیت‌الله جنتی، عمار انقلاب، یار همیشگی و پایدار امام(ره) و از صاحب منصبان نظام در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است؛ ظرافت و دقت کار ایشان به گونه‌ای بوده که همواره مورد تایید امام خمینی و رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است؛ البته از ایشان انتظاری غیر از این هم نمی رفت، آیت الله هرگز از این اعتماد نظام اسلامی به خود، کمترین سوء استفاده ای نکرده و حتی از آزمایش و آزمون ها نیز سربلند بیرون آمده است.

یکی از سخت‌ترین این آزمایشات الهی، همانا ابتلاء و آزمایش به وسیله فرزندان است که آیت الله از این آزمون نیز پیروز خارج شد و مانند برخی دیگر از مسئولین، کوچکترین استفاده ای از جایگاه خویش برای رهایی فرزند مجرم و خطاکار خود از پنجه عدالت نکرد.

محمدحسین جنتی فرزند حضرت آیت‌الله جنتی است که از سالهای پیش از انقلاب به عضویت سازمان مجاهدین خلق در آمد. وی به همراه این سازمان به مبارزه علیه رژیم شاه پرداخت؛ او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حتی پس از مواضع خصمانه این سازمان منافق علیه نظام اسلامی، از آنان جدا نشد و به مبارزه مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی پرداخت؛ از آنجا که پس از اعلان جنگ مسلحانه سازمان منافقین علیه جمهوری اسلامی، برخورد با آنان در دستور کار قرار گرفته بود، برخورد با افرادی مانند محمدحسین جنتی نیز از همین موارد بود؛ اما، آیت‌الله جنتی هیچ دخالتی در این امر نکرد تا نظام به وظیفه خود عمل کند؛ در نتیجه فرزند وی در درگیری با پاسداران انقلاب اسلامی کشته شد و حضرت آیت‌الله از بابت این برخورد نظام انقلابی، خم به ابرو نیاورد.

حتی گفته می‌شود که فرزند ایشان، نه در درگیری، که با حکم دادگاه به اعدام محکوم شده و ایشان نیز سکوت کرده اند؛ و همچنین از برخی افراد روایت شده که «حضرت آیت الله جنتی نذر کرده بوده که اگر پسرش حسین جنتی که فراری است و روند انقلاب را قبول ندارد دستگیر یا اعدام شود ۴۰ روز روزه شکر بگیرد»؛ به هر تقدیر تفاوت در نحوه کشته شدن حسین جنتی، به اصل ماجرا ضربه نمی‌زند، که آن همانا سربلندی حضرت آیت‌الله جنتی از این آزمایش الهی است. آزمایشی که برخی بزرگان در آن مردود شدند.

معین حسن زاده

نویسنده: معین حسن زاده

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)