blank

در ۱۳ آبان امسال که روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گرفته سخنرانی فیاض زاهد در سالن اصناف لاهیجان ناتمام ماند.موضوعی که واکنشهای زیادی را در بین فعالین سیاسی و اجتماعی گیلان به همراه داشت. صرفنظر از هر گونه نگاه حزبی و جناحی به پدیده های اینچنینی توجه به چند نکته ضرورت دارد. ۱- […]

در ۱۳ آبان امسال که روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گرفته سخنرانی فیاض زاهد در سالن اصناف لاهیجان ناتمام ماند.موضوعی که واکنشهای زیادی را در بین فعالین سیاسی و اجتماعی گیلان به همراه داشت. صرفنظر از هر گونه نگاه حزبی و جناحی به پدیده های اینچنینی توجه به چند نکته ضرورت دارد.

۱- اعطای مجوز برای سخنرانی با موضوع عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آنهم در روز ۱۳ آبان که هر ساله مراسمی در نفی سلطه وسیاستهای غلط آمریکا در کشور برگزار می شود قطعا همراه با تدبیر نبوده است. اعطای مجوز در زمان مناسبتری به سخنرانی با این عنوان  قطعا چنین تنشی را به وجود نمی آورد.

۲- موضوع سیاست خارجی موضوعی تخصصی در حوزه روابط بین الملل و دیپلماسی است که تحلیل آن نیازمند دعوت از فردی با سوابق علمی و تخصصی مرتبط با علوم سیاسی و روابط بین الملل دارد که البته درمحافل علمی و دانشگاههای گیلان هم صاحبنظرانی در این زمینه وجود دارد در نتیجه دعوت از دانش آموخته تاریخ و عضو هیات مدیره گروه خودروسازی زامیاد علیرغم سوابق روزنامه نگاری برای سخنرانی در موضوع سیاست خارجی توجیه علمی و منطقی ندارد.

۳- صرفنظر از آنچه اتفاق افتاد رعایت قانون و لو اینکه فردی با عقیده مخالف در حال ابراز نظر باشد باید سرلوحه رفتار و کردار اجتماعی قرار گیرد. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ دینی اسلامی آزادی بیان را حتی برای مخالفین تضمین کرده است. بهترین حالت این است که با رعایت قانون امکان شنیدن صدای متفاوت داده شود و بطور منطقی پاسخی در خور نیز ارایه گردد .ناتمام ماندن یک سخنرانی که مجوز آن  بدون رعایت تدبیر و مصلحت در روز ۱۳ آبان صادر شده باشد، جز اینکه فرصتی برای مظلوم نمایی به سخنران دهد و او را از نقد منصفانه و علمی برهاند ثمره دیگر اجتماعی و سیاسی ندارد .ای کاش سخنرانی برگذار و حاضرین نیز پرسشها و دغدغه های خود را مطرح مینمودند.بطور مثال حداقل یکی از مخاطبین صرفنظر از همه پرسشهای مرسوم جا داشته تا  جناب فیاض زاهد به عنوان  فردی روشنفکر وداعیه دار خردورزی و تخصص گرایی به این پرسش پاسخ دهند که بعنوان دانش آموخته تاریخ و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در هیات مدیره گروه خودروسازی زامیاد چه می کنند؟!!

نویسنده: محسن خاکزاد

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)