blank

هر چند فعالیت ها و تبلیغات غیر رسمی کاندیداهای احتمالی مجلس در حوزه های انتخابیه گیلان و بخصوص فومن و شفت از دو سال پیش آغاز شده است! اشکالی هم ظاهراً در این مساله دیده نمی شود، چون عشق خدمت به مردم است دیگر!!! دهمین انتخابات مجلس با موافقت شورای محترم نگهبان در هفتم اسفندماه […]

هر چند فعالیت ها و تبلیغات غیر رسمی کاندیداهای احتمالی مجلس در حوزه های انتخابیه گیلان و بخصوص فومن و شفت از دو سال پیش آغاز شده است! اشکالی هم ظاهراً در این مساله دیده نمی شود، چون عشق خدمت به مردم است دیگر!!!

دهمین انتخابات مجلس با موافقت شورای محترم نگهبان در هفتم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد و از هم اکنون رایزنی ها ، تبلیغات غیر رسمی ، جلسات پر هزینه و وعده های نامزدهای مجلس در سطح شهرها و روستاهای حوزه انتخابیه فومن و شفت همچون یک بیماری ویروسی در حال شیوع است! نکته خاصی که در این مجال می خواهیم به آن اشاره کنیم، بحث دخالت غیرمستقیم برخی مدیران در امور انتخابات است. به گونه ای که از هم اکنون احساس می شود تمامی ابزارها برای حمایت از یک کاندیدای احتمالی بسیج شده اند! لوله های گاز رسانی، زیرسازی ها و آسفالت های سطحی خیابانها و جاده های روستایی، لوله گذاری برای آبرسانی ها، کمک های انگیزه مند برخی از نهادهای حمایتی از تحت پوششین، رسیدگی هدفمند به امورات ارباب رجوع و مردم در بخشداریها ، سخنرانی ها و همایش های نمایشی، توصیه ها و سفارش ها و وعده های سیاسی مسئولین به ارباب رجوع و عوامل مختلف دیگر… و نقش برخی از مسئولین در جهت ترغیب و تشویق به نفع یک نفر خاص کاملاً آشکار است. یعنی صریحاً در دو شهرستان برخی از مدیران به نفع کاندیدایی خاص در حال فعالیت های تبلیغی می باشند. این در حالی است که مدیران دولت حق دخالت در انتخابات، به نفع یک کاندیدا را ندارند و باید در راستای خدمات رسانی به مردم و اجرای سیاست های دولت در سطح منطقه گام بردارند.

از سوی دیگر هنوز و کما فی سابق، وضعیت سیاسی برخی کاندیداها در هاله ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست که در کدام لیست قرار خواهند گرفت. هر چند این کاندیدای خاص همواره خود را یک کاندیدای مستقل خطاب کرده اند! البته این کاندیدای مستقل در دولت احمدی نژاد هم مسئولیت داشتند! و پس از روی کار آمدن دولت اعتدال، خود را اعتدال گرا معرفی کرد!

حال بگذریم چون این روزها تحمل انتقاد بقدری زیاد است که هراس آن داریم به سرنوشت فیتیله ایها گرفتار شویم.

اما سخن امروز با فرمانداران دولت اعتدال در شهرستانهای فومن و شفت است. چرا آقایان فرماندار، هیچ تدبیری برای ممانعت از دخالت های غیرمستقیم برخی از مسئولین ادارات در امور انتخابات ندارند. هر چند فرماندار فومن اخیراً در مصاحبه ای بر لزوم بی طرفی این نهاد در انتخابات و عدم حمایت از کاندیدای خاصی تاکید کرده اند اما عملکرد بخشداران، دستگاهها و ادارات زیرمجموعه این فرمانداری تفاوت فاحشی با گفته های آقای فرماندار دارد.

 به هر حال فرماندار به عنوان نماینده دولت در شهرستان، وظیفه دارد بر اساس قانون نسبت به اجرای سیاست عمومی دولت در داخل شهرستان اهتمام داشته باشد. یکی از وظایف فرماندار ، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی طبق قوانین و مقررات و آئین نامه ها و دستورهای صادره است. بر اساس قانون مصوب، فرماندار موظف است؛ مقدمات برگزاری انتخابات مجلس را فراهم نمایند و علاوه بر تمهیدات لازم و تشکیل هیئت های نظارت و اجرایی بر حُسن جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی، نظارت و مراقبت به عمل بیاورد.

انتظار مردم از فرمانداران و دستگاههای اجرایی این است که فضای شاداب و بانشاط سیاسی را برای مشارکت حداکثری آنان در انتخابات فراهم کنند تا بتوان بدون هیچ تهدیدی و هیچ تطمیعی از بین کاندیداها، گزینه مورد نظر را آزادانه و در یک فضای سالم رقابتی انتخاب کرد. لذا فعالیت و دخالت مدیران و مسئولان و جانبداری از کاندیدایی خاص در امر انتخابات خواسته مردم و جامعه نیست.

حسن اسد نیا

نویسنده: حسن اسد نیا

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)