blank

شهرستان بندر انزلی با وجود توانمندی ها و استعداد هایی همچون بنادر، مجاورت با دریا و منطقه آزاد، وجود راه ارتباطی با کشورهای حاشیه دریای خزر ، تالاب بین المللی بندر انزلی، گردشگری،  بناها و ساختمان های تاریخی ، ظرفیت های کشاورزی ، شخصیت های برجسته و … امروز شاهد جدی ترین بحرانها در سطح […]

شهرستان بندر انزلی با وجود توانمندی ها و استعداد هایی همچون بنادر، مجاورت با دریا و منطقه آزاد، وجود راه ارتباطی با کشورهای حاشیه دریای خزر ، تالاب بین المللی بندر انزلی، گردشگری،  بناها و ساختمان های تاریخی ، ظرفیت های کشاورزی ، شخصیت های برجسته و … امروز شاهد جدی ترین بحرانها در سطح ملی می باشد که به راحتی می توان دلایل آنرا با کمی تامل یافت .

البته اینها تنها بخش کوچکی از ظرفیت های استراتژیک شهرستان به شمار می رود که مغفول مانده است و باید برای تحقق اهداف آن اولویت بندی هایی صورت گیرد . شاید بتوان مهمترین نقصان عقب ماندگی های شهرستان بندر انزلی را در عدم ایجاد انگیزه های مشارکتی مردم برای دستیابی به توسعه پایدار دانست و اینکه چرا مردم انزلی تا کنون در روند فعالیت های توسعه ای شهرستان قرار نگرفته اند و اینگونه القاء شده که کوتاهی همیشه از طرف دولت ها بوده است در صورتی که بنده معتقدم بندر انزلی با توجه به ظرفیت های با ارزش خود شاید می توانست با یک مدیریت صحیح و تخصصی به عنوان بازوی توانمند دولت ها شناخته شود و مردم با تکیه بر داشته های منطقه ای خود بسیای از معضلات و مشکلات روزمرگی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند که متاسفانه این باور هنوز محقق نشده و در حد شعار های انتخاباتی تکراری و ارائه آمار و ارقام نمادین به عنوان رمز موفقیت شناخته می شوند.

موقعیت استراتژیک بندر انزلی به گونه ای است که چنانچه نگاه واقع گرایانه ای را می توانستیم در عملکرد مسئولان و مردم ایجاد کنیم مطمئنا شهرستان بندر انزلی به عنوان پایتخت تجاری و گردشگری کشور رقم می خورد و بسیاری از مشکلات و معضلات امروز مردم رفع می شد که متاسفانه نه تنها به این مهم دست نیافتیم بلکه بسیاری از فرصت های بالقوه را به تهدید تبدیل کردیم و حال امروز به دنبال درمان توسط افراد غیر متخصص و غیر بومی می گردیم و شاهد تسویه حساب های شخصی برای رسیدن به اهداف هستیم.

بنده معتقدم برای برون رفت از وضعیت موجود می توان با هم اندیشی متخصصان امر در شهرستان اقدام به راه اندازی دفتر مطالعات استراتژیک شهرستان بندر انزلی کرد تا سهم مردم در این برنامه های توسعه محور مشخص گردد و در آینده شاهد شکوفایی هرچه بیشتر باشیم.

اجازه دهید در خصوص محورهای توسعه پایدار عرض کنم متاسفانه تعریف واحدی تاکنون در خصوص توسعه پایدار و نقشه راه جامعی برای شهرستان بندر انزلی ترسیم نشده است و لذا امروز نمی توان انتظار توسعه پایدار را داشت لذا ابتدا باید تعریف جامعی از توسعه پایدار داشته باشیم و ببینیم آیا می توان این هدف را در شهرستان بندر انزلی محقق کرد .

مفهوم توسعه پایدار مفهوم بسیار اساسی و مهمی است زیرا در برگیرنده ایده ال ها و اصولی است که درک، شناخت و تحقق آنها آینده¬ای روشن را نوید می¬دهد و عدم توجه مثبت به آن، اضمحلال و نابودی محیط و بشریت را به دنبال خواهد داشت. در توسعه پایدار به رشد اقتصادی و تحقق استانداردهای بهتر زندگی بدون از دست دادن منابع کمیاب طبیعی توجه می‌شود. توسعه پایدار، تلاش برای حمایت از آینده، در زمان حال است .

به همین منظور با توجه به تحقیقات به عمل آمده شهر بندر انزلی به عنوان یکی از سه شهر انتخاب شده در کشور شاخص های شش گانه توسعه پایدار را دارا می باشد ولی متاسفانه تا کنون بدلیل عدم شناخت کافی از این ظرفیت و عدم وجود برنامه های محوری در کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت نه تنها هیچ اقدامی در جهت نیل به این هدف صورت نگرفته بلکه هیچ اعتقادی را نمی توان در اندیشه های نمایندگان گذشته مشاهده کرد . لذا معرفی توام با برنامه می تواند برای تحقق شهری متناسب با معیارهای توسعه پایدار برای شهر انزلی ترسیم کرد و نقشه راه برون رفت از وضعیت موجود را عملیاتی نمود .

در همین خصوص می توان به مواردی همچون برنامه ریزی مجدد ساختار اقتصادی، کاهش فقر ، توسعه فضایی ، حفظ و پایداری محیط زیست ، بهبود زیرساخت های شهری، تجدید ساختار شبکه های اجتماعی و سیاسی ، گسترش عدالت و امنیت شهر، توسعه اقتصاد محلی در جهت نقش آفرینی بندر انزلی در اقتصاد ملی ، منطقه ای و جهانی ، گسترش سرمایه گذاری های بخش خصوصی و عمومی و … اشاره کرد که مطمئنا این اقدامات با مدیریت و برنامه ریزی در سطوح فعالیتی با افزایش آگاهی ذی نفع ها جهت مشارکت حداکثری مردم محقق خواهد شد.

امروز مردم بندر انزلی رضایت مندی از زندگی در شهر خود را در پایین سطح ممکن می بینند و این را می توان در عدم تحقق برنامه ها و توجه مسئولان متخصص جست. هرچند مشکلات معیشتی و بیکاری جوانان موجبات نگرانی های عمیقی را در مردم ایجاد کرده است اما نگاه تک بعدی به مسائل اقتصادی نه تنها نمی تواند گره ای از مشکلات مردم انزلی باز کند بلکه بن بست توسعه ای بیشتری را نیز در پی خواهد داشت چرا که به عنوان مثال صرف داشتن منابع مالی نمی تواند محرک اندیشه و ایده باشد و این موضوع در عدم تحقق پروژه های میلیاردی تالاب انزلی به خوبی مشهود است که با صرف هزینه های گزاف اما نتوانستیم در هیچ دوره ای امید به احیای تالاب انزلی را برای مردم به ارمغان بیاوریم که خود بیانگر همین موضوع است . در حالی که، امروز مردم بندر انزلی به دنبال تحقق زیر ساخت های توسعه اقتصادی هستند تا بتوانند با توانمند سازی ظرفیت های محلی خود به یک اقتصاد پویا و پایدار دست یابند  امری که شاید هیچوقت برای مردم ترسیم نشده است و همواره نمایندگان ادوار گذشته به دنبال گسترش بستر مصرف کنندگی پبیش رفته اند و نتایج آن را امروز می تواند در سطح جامعه به خوبی لمس کرد .

متاسفانه بخش عظیمی از نگرانی مردم شهرستان بندر انزلی را بیکاری و وضعیت ناپایدار شغلی و ضعف اقتصادی خانوارها در برگرفته است که نیاز به تحول گرایی در حوزه اشتغال پایدار احساس می شود .

به عقیده بنده مردم بندرانزلی به دنبال زیاده خواهی نیستند و تنها به دنبال حقوق به حق شهروندی و روستایی خود هستند و چنانچه حس مطالبه گری در مردم بندر انزلی مجدداً احیا شود ، می تواند نوید بخش روزهای خوبی برای شهرستان و به طبع آن استان را انتظار کشید لذا داشتن روحیه کارآفرینی و مدیریت تلفیقی در این حوزه می تواند راه گشا باشد و مردم مطمئنا در این خصوص مشارکت و همکاری لازم را خواهند داشت.

عقیده بنده این است که در طول دوران پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تمام منتخبین مردم در حد توان خود برای خدمتگذاری زحمت کشیده اند و نمی توان کسی را متهم به کم کاری کرد ولی وجه تمایزهایی با هم داشته اند که متناسب با ظرفیت های استان و شهرستان نبوده است .

در اینجا لازم می دانم نگاهی اجمالی به وضعیت حضور نمایندگان گیلانی حاضر در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی داشته باشم که شاید بیانگر بسیاری از عقب ماندگی های استان و علی الخصوص شهرستان بندر انزلی در آن نهفته باشد . با وجود ۱۴ کمیسیون تخصصی در مجلس شورای اسلامی متاسفانه سهم استان گیلان تنها ۶ کمیسیون بوده و حال اینکه تجمع بسیاری از نمایندگان استان در کمیسیون اقتصاد شکل گرفته است حالیه اینکه استانی همچون گیلان با داشتن استعدادهای بی شمار در عرصه های محیط زیستی ، آبزی پروری، تالاب، دریا ، روستا و … هیچگونه نماینده ای را در کمیسیون های تخصصی همچون کشاورزی ، اجتماعی، فرهنگی ، صنایع و … نداشته و اعتقادی به تاثیر گذاری این حوزه ها  در سایر بخش ها ندارند لذا نگاه تک بعدی در فعالیت برخی از مدیران ادوار گذشته و حال مشهود بوده و نتایج آن می شود هدر رفت سرمایه های ملی و اجتماعی شهرستان که وضعیت موجود را می توان ناشی از این تفکرات انحصاری دانست.

 

* دکتر حسین متقی طلب، رئیس مرجع صدور تائیدیه بهداشتی و کارآفرین برتر استان گیلان

 

نویسنده: دکتر حسین متقی طلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)