فارغ از بحث قانونی یا غیر قانونی برگزاری چنین تجمعاتی، آنچه که این نوشتار بر آن متمرکز شده است، وجاهت و مسئولیت قانونی امکانی است که چنین تجمعاتی در آن برگزار می گردد. اهم قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران در بحث تجمعات چنین می باشد: *اصل ۲۷ قانون اساسی- تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‏ها، بدون حمل […]

فارغ از بحث قانونی یا غیر قانونی برگزاری چنین تجمعاتی، آنچه که این نوشتار بر آن متمرکز شده است، وجاهت و مسئولیت قانونی امکانی است که چنین تجمعاتی در آن برگزار می گردد.

اهم قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران در بحث تجمعات چنین می باشد:

*اصل ۲۷ قانون اساسی- تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.‏‏

*ماده ۳۱ آیین­ نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب و جمعیت­ ها- گروه موظف است برای انجام راهپیمایی یا تشکیل اجتماعات تعهدی مبنی بر عدم حمل سلاح و عدم اخلال نسبت به مبانی اسلام و امنیت به ‌وزارت کشور تسلیم نماید.

*ماده ۳۲ آیین­ نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب و جمعیت ­ها- گروه موظف است قبل از انجام راهپیمایی یا تشکیل اجتماعات در موقع تسلیم درخواست خود موارد زیر را دقیقاً مشخص نماید و مدارک لازم را ‌ارائه دهد.

‌الف – موضوع راهپیمایی یا اجتماع و هدف از برگزاری آن؛

ب – تاریخ برگزاری و ساعات آغاز و پایان آن؛

ج – مسیر راهپیمایی و ابتداء و انتهای آن؛

‌د – محل سخنرانی و قرائت قطعنامه؛

ه – مشخصات کامل مسئولین اجرایی و انتظامی مراسم با معرفی نامه کتبی از گروه مربوطه؛

‌و – سخنرانان و موضوع سخنرانی؛

‌ز – شعارهای راهپیمایی؛

خ – یک نسخه از قطعنامه تهیه شده؛

ح – یک نسخه از طرح و شیوه انتظامات داخلی راهپیمایی؛

‌*ماده ۳۳ آیین ­نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب و جمعیت ­ها – هر گونه تغییر در مراسم باید حداقل سه روز قبل از برگزاری مراسم به اطلاع وزارت کشور برسد و با موافقت قبلی و کتبی وزارت کشور صورت گیرد.

* دستورالعمل تفویض اختیارات وزارت کشور به استانداران در خصوص صدور مجوز برگزاری تجمعات

 

با توجه به برگزاری تجمعی از پیش اعلام شده که به صورت خودجوش!!! در شب ولادت باسعادت حضرت مهدی(عج) در محل بقعه متبرکه خواهر امام رشت با حضور جمعی از مردم، برخی نمایندگان فعلی و ادوار مجلس شورای اسلامی و عده ای از مسئولین فعلی و قبلی دستگاه های اجرایی برگزار گردید، پاسخ به برخی از سوالات از سوی متولیان امر بر طرف کننده ابهامات و رفع تبعیض های احتمالی خواهد بود.

۱-   چگونه تجمعی از طریق سایت ها و اعلان در شبکه های اجتماعی و نصب بنر در سطح شهر به صورت خودجوش برگزار می گردد؟

۲-   آیا برگزاری تجمعاتی از این دست (مخالف یا موافق) در محل بقاع متبرکه بدون داشتن مجوز های لازم بلااشکال است؟

۳-   آیا اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به عنوان متولی بقاع متبرکه می تواند بدون اخذ مجوز قانونی با توجه به حضور شخص مدیرکل در جمع تجمع کنندگان میزبان چنین اجتماعاتی باشد؟ آیا این موضوع عدم التفات دستگاه مربوطه به قانون را نشان نداده و نوعی بدعت در بهره گیری از اماکن متبرکه به منظور مقاصد سیاسی محسوب نمی گردد؟

۴-   آیا تقارن برگزاری این تجمع یا هر تجمع سیاسی مشابه(در له یا علیه مواردی از این دست) در شب میلاد با سعادت حضرت مهدی(عج) یا هر ایام مذهبی سال موجبات کدورت خاطر زائران را فراهم نمی آورد؟

نویسنده: سجاد کریمی

۰/۵ (۰ نظر)