می خواستم بگویم من اگر جای شهردار بودم از منتقدانم بابت توهینی که به آن ها کردم عذر خواهی و سعی می کردم ادبیاتم را کمی تغییر دهم . جناب ثابت قدم به سلامتی شهردار یک کلان شهرید ، شوخی که نیست ! روزی دوستان فعالم در سازمان گردشگری با من تماس گرفته و گفتند […]

می خواستم بگویم من اگر جای شهردار بودم از منتقدانم بابت توهینی که به آن ها کردم عذر خواهی و سعی می کردم ادبیاتم را کمی تغییر دهم . جناب ثابت قدم به سلامتی شهردار یک کلان شهرید ، شوخی که نیست !

روزی دوستان فعالم در سازمان گردشگری با من تماس گرفته و گفتند عصر امروز افتتاحیه ی انجمن راهنمایان گردشگری استان را درعمارت کلاه فرنگی ، با حضور مهمانان کشوری و مراسم آیینی داریم .

اگررشت هستی حتما بیا تا به بهانه ی این مراسم بعد از مدت ها بنشینیم و گپ و گفتی هم داشته باشیم . جناب شهردار را برای اولین بار در آن مراسم دیدم . در مراسمی که حضور شهردار و سخنرانی اش ، در لحظه ی کوتاهی برایم فضای کشورهای اروپایی را ترسیم کرد که معمولا شهرداران در آن جا از ارج و قرب والایی برخوردارند ؛ هر چند که دوست داشتم در آن روز به خصوص شهردار شهرم تیپش مثل جناب مهندس شگفت یکی از شهرداران قبلی رشت باشد تا به رویاهایم نزدیک تر باشد که نبود اما ناگهان با حضور شهردار در چنین مراسمی  دچار غرور ملی شدم و حس خوبی بود از این بابت که حضور وی در چنین مراسمی چه قدرمی تواند درارتقای سطح آن ها و میزان ارزش و اهمیت این گونه اتفاق ها موثر باشد؛ ضمن این که شهردار جوان ما علیرغم دشمنی های خیلی های آن روزها ، نه بد صحبت کرد نه به کسی توهین و نه مخالفانش را ابله خطاب کرد و همان روز بود که بابت نوشته هایم من باب تمام شدن دعواهای بین اعضای شورا از حضور شهرداری جوان در ساختمان مرکزی سفید شهر که معمولا به لطف اعضای محترم شورا نصف سال بلا تکلیف است و با سرپرست اداره می شود؛ از نگرانی درآمدم چون از دور و نزدیک طبق معمول طعنه و کنایه می شنیدم و سکوت می کردم که البته اتفاق عجیب و غریبی در استان نیست !

اما از دیشب که صدای توهین جناب ثابت قدم نسبت به بعضی منتقدانش در شبکه ها و سایت های مختلف پیچیده راستش را بخواهید کمی نگران شدم از این بابت که این ناهنجاری که از دوره ی ریاست جمهوری جناب احمدی نژاد ، شروع شد و گریبان کشور را گرفت  یعنی قرار است اپیدمی شده و به همه ی مدیران سرایت کند!!؟

جناب ثابت قدم دوستانه و دلسوزانه می گویم ادبیات و لحن گفتار و ظاهر آراسته و با احترام صحبت و برخورد کردن نه تنها از شخصیت و شانیت هیچ مدیری نمی کاهد که باعث افزایش محبوبیت و هم دلی و همکاری مجموعه و زیر دستان و مردم نیز می شود.

کشور ما زمانی به توسعه ی همه جانبه می رسد که به تک تک مسایل اینچنینی که شاید به ظاهر از اهمیت خاصی برخوردار نباشند  که هستند ؛ توجه شود

آقای شهردار برنتابیدن انتقاد، فقط شامل مدیری چون شما نمی شود کلا در این سرزمین کسی دیگر، انتقاد را بر نمی تابد تا جایی که مهران مدیری یک سریال طنز می سازد و با پزشکان شوخی می کند چند روز بعد از پخش آن مجموعه، یک عده پزشک و پرستار و هر پرسنل دیگر مورد خطاب آن سریال طنز، بیمارستان محل کارشان را به بهانه ی اعتراض به تعطیلی می کشانند و تحصن می کنند !!

اما چه خوب بود لااقل شما برمی تابیدید و توهین نمی کردید تا کم کم این اتفاق خوب از شهرداری رشت آغاز و درجامعه نیز نهادینه می شد.

جناب شهردار باز هم می گویم من اگر جای شما بودم به رسم و آیین کشورهای توسعه یافته و به مانند مدیران موفق این کشورها ، حتما از کسانی که به آن ها به هر دلیلی توهین نمودم ، عذر خواهی می کردم هر چند که باید صادقانه بگویم خوش به حالم که جای شما نیستم هر چند که ازشما چه پنهان، حتی اگر دلم هم بخواهد هرگز این اتفاق مهم برایم در سرزمینم نخواهد افتاد.

/گیلان نو

نویسنده: ژیلاطبسی- روزنامه نگار