عبارت “سفرهای استانی” در دولت نهم بر سر زبان‌ها افتاد که به سفر هیات دولت به استان‌ها و شهرهای مختلف کشور اطلاق می شود. عنوانی که در دولت یازدهم “کاروان تدبیر و امید” نام گرفت. مسوولان دولت بر این نکته تاکید دارند که قرار نیست کل کابینه، راهی این سفرها شود و فراخور وضعیت هر […]

عبارت “سفرهای استانی” در دولت نهم بر سر زبان‌ها افتاد که به سفر هیات دولت به استان‌ها و شهرهای مختلف کشور اطلاق می شود. عنوانی که در دولت یازدهم “کاروان تدبیر و امید” نام گرفت. مسوولان دولت بر این نکته تاکید دارند که قرار نیست کل کابینه، راهی این سفرها شود و فراخور وضعیت هر استان، وزرایی که نیاز است بیشتر در جریان وضعیت استان قرار گیرند، رییس‌جمهور را همراهی خواهند کرد تا کارهای بااهمیت وزارتخانه‌ها، معطل نبود وزیر نگردد.

یکی از وجوه متمایز سفر کاروان تدبیر و امید با سفرهای استانی هشت سال گذشته عدم چیدمان مناسب وزراء برای همراهی رییس جمهور به فراخور نیاز آنها در طول سفر در دولت قبل بود. بدان معنا که در دولت گذشته حضور بعضی وزراء در برخی استانها فاقد ضرورت بوده اما بنا به برخی رفتارهای عوام فریبانه وایجاد حس مسولیت پذیری کاذب در غالب رفتاری نمادین فعل مورد نظر شکل می گرفت .با این همه دولت یازدهم به خوبی تاکنون در کنترل این امر موفق بوده و با این عمل فرهنگ سیاه لشکر پروری وتظاهر گرایی را بطور جد برچیده و از حجم مصوبات پرتعداد وبی اثر دولت کاسته است.این سفرهای استانی معمولا نقطه امیدی است برای مردم و مسئولین شهرهای استان، تا بتوانند مطالبات بر زمین مانده خود را مطرح کنند. کمترین مزیت این سفرها می تواند این باشد که مسئولین استانی و شهرستانی به تکاپو می افتند و برخی مشکلات دیرینه شهرمانند آسفالت معابر!! را سریع تر حل می کنند و برای رفع سایر معضلات از دولت کمک می خواهند!

سفر رئیس جمهور روحانی به گیلان؛ بایدها و نبایدها

 

سفر رئیس جمهور روحانی به گیلان؛ بایدها و نبایدها

 

سفر رئیس جمهور روحانی به گیلان؛ بایدها و نبایدها

به هر ترتیب توجه به توسعه سیاسی استان، نگاه ویژه به مناطق کم برخوردار، گره‌ گشایی از پروژه‌های عمده عمرانی دولت، توزیع عادلانه امکانات،‌ پیوند عاطفی و احیای هویت مناطق، ایجاد شور و نشاط در استان، ارتباط بیشتر و چهره به چهره با مردم، نمایش اقتدار ملی و همچنین توجه به حضور وزرا در شهرستان ها از جمله ویژگی‌های عمده کاروان تدبیر و امید در سفرهای استانی می تواند محسوب ‌شود در حالی که در کنار آن هزینه‌های بالا برای سفرحتی برخی اعضاء هیئت دولت به استان، بالا بردن بوروکراسی‌های اداری برای اجرای پروژه‌های جامع و همچنین عوام‌گرایی از جمله انتقاداتی است که همچنان به این سفرها وارد است.

حضور دکتر روحانی و هیات همراه در پانزدهمین سفر استانی کاروان تدبیر وامید بالاخص پس از توفیق هسته ای در استان گیلان را میتوان به فال نیک گرفت و از آن بعنوان گامی موثر در ایجاد همدلی و همزبانی دولت و ملت در سال جدید یاد نمود./تدبیر شرق

نویسنده: مهدی روحی