آقای سیدین اکثر اهالی انزلی از افتخار آفرینی شما با خبر هستند، اما می خواهیم خودتان را بیشتر برایشان معرفی کنید من سیروس سیدین متولد ۱۳۵۸ در بندرانزلی هستم، از بیست سالگی بعد از خدمت سربازی ایران را ترک کرده  و در بلژیک ازدواج کردم و خداوند دو فرزند به نامهای سلیم ۳/۵ ساله و […]

آقای سیدین اکثر اهالی انزلی از افتخار آفرینی شما با خبر هستند، اما می خواهیم خودتان را بیشتر برایشان معرفی کنید

من سیروس سیدین متولد ۱۳۵۸ در بندرانزلی هستم، از بیست سالگی بعد از خدمت سربازی ایران را ترک کرده  و در بلژیک ازدواج کردم و خداوند دو فرزند به نامهای سلیم ۳/۵ ساله و سهیم ۱/۵ ساله به من هدیه داده است که در ۴۰ کیلومتری بروکسل در کشور بلژیک زندگی می کنیم.

 از افتخارات ورزشی خود بگویید؟

من در دوران خدمت سربازی دو بار قهرمان بوکس خراسان شدم و وقتی به بلژیک آمدم در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ دو بار قهرمان بوکس آماتور بلژیک شدم و به مسابقات بوکس حرفه ای راه یافتم، در مسابقات بوکس حرفه ای کشور بلژیک نیز در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ قهرمان شدم و پس از آن نیز یک عنوان قهرمانی بن لوکس (کشورهای هلند، لوکزانبورگ و بلژیک) را در سال ۲۰۱۲ به دست آوردم و در آخرین مسابقه ای که شرکت کردم چند ماه پیش قهرمان مسابقات جهانی wbc 2014 شدم.

برنامه شما برای آینده چیست؟

من اکنون در فرانسه یک اردوی فشرده و سخت را پشت سر می گذارم و شش روز در هفته روزی شش ساعت تمرین می کنم تا در روز ۱۴ مارس با قهرمان اروپا که نفر هفتم جهان است مبارزه کنم.

 اینجا برای حمایت از شما کسی به سالن بوکس می آید؟

ایرانیها انسانهای خونگرم و با معرفتی هستند، چند روز پیش پیامی از یک ایرانی دریافت کردم که شوکه شدم، او به من گفت می خواهد از انگلستان برای تماشای مسابقه به سالن بیاید، دوستان دیگری نیز از هلند و لوکزانبورگ و همین بلژیک برای حمایت من به سالن می آیند که جا دارد از همینجا از همه آنها تشکر کنم، زیرا آنها با حمایت هایشان به من قدرت می دهند.

 

سیروس سیدین- عاشق وجب به وجب خاک انزلی هستم

 چرا ورزش بوکس را انتخاب کردید؟

زمانی بندرانزلی مهد بوکس ایران بود و اکثر اعضای تیم ملی بوکس انزلیچی بودند، من اولین بار که به سالن بوکس شهید شاهپور قایقچی در انزلی رفتم فقط ۱۰ سال داشتم و آقایان شاهرخ قایقچی و بشیر قنبرزاد داشتند به بچه ها آموزش می دادند که آقای قایقچی به آقای قنبرزاد گفت به من و چند تازه وارد دیگر چپ و راست زدن یاد بدهد، آقا بشیر ابتدا از ما پرسید که بوکس را برای قهرمانی می خواهیم یا برای دعوا کردن؟ من آن زمان فقط دوست داشتم بوکس کار کنم و به قهرمانی فکر نمی کردم اما به آقا بشیر گفتم آموزش بوکس را برای قهرمانی می خواهم، به هر حال یک دروغ مصلحتی گفتم که مرا از باشگاه بیرون نیاندازند (با خنده)، جا دارد از مربیان قدیمی آقایان شاهرخ قایقچی و بشیر قنبرزاد و آقای اسدالهی تشکر کنم.

بعد از قهرمانی در مسابقات بوکس با پرچم ایران دور افتخار می زنید، در حالی که در مسابقات شما را به عنوان نماینده بلژیک می شناسند.

من عاشق ایران هستم، من عاشق وجب به وجب خاک شهرم انزلی هستم، این را با تمام وجودم می گویم، به همین دلیل هر سال به انزلی می آیم و برای من هیچ جای دنیا انزلی نمی شود، من نمی توانم این علایقم را پنهان کنم و با اهتزاز پرچم کشورم در رینگ بوکس به ایرانی بودنم افتخار می کنم.

سیروس سیدین- عاشق وجب به وجب خاک انزلی هستم

در انزلی برای تفریح کجا می رفتید؟

من اکثر اوقات به موج شکن می رفتم و قدم زدن در بلوار انزلی و کنار اسکله حس خوبی به من می داد.

 از علاقه خود به انزلی گفتید، آیا به ملوان هم علاقه دارید؟

مگر می شود انزلی چی باشی و ملوانی نباشی؟ من عاشق ملوان هستم و بازی هایش را دنبال می کنم، البته مدتی است که در فرانسه هستم و بازی ها را ندیده ام اما از اینترنت اخبار ملوان را دنبال می کنم و خوشحالم که اوضاع ملوان رو به بهبود است.

 پسرهای سیروس سیدین هم انزلیچی هستند؟

من همیشه با آنها فارسی و گیلکی صحبت می کنم و کاملا متوجه می شوند، اما گاهی جوابم را به زبان فرانسه می دهند که من مجبورشان می کنم فارسی جواب بدهند (با خنده).

 بزرگترین آرزوی ورزشی سیروس سیدین چیست؟

برای رسیدن به اهدافم واقعا تلاش می کنم و مثل هر ورزشکار دیگری آرزو دارم که بهترین باشم، من هر روز مسیر رفت و برگشت باشگاه به خانه که ۷۰ کیلومتر است را صبح و بعد از ظهر می روم که می شود روزی ۱۴۰ کیلومتر، آرزوی دیگر من این است که روزی مسابقات معتبر بوکس در انزلی برگزار شود و من در زادگاهم با شکست حریفانم قهرمان شوم و مدال قهرمانی را تقدیم به مردم شهرم کنم.

 در پایان این شما و این مردم انزلی، چه پیامی برایشان دارید؟

به نظر من انزلیچی ها قهرمان هستند،  در ورزش، علم، هنر و… فرقی نمی کند، آنها در هر کاری که اراده کنند به بالاترین درجه می رسند، مردم انزلی با غیرت و تعصبی که دارند می توانند کارهای بزرگی انجام دهند و من از جوانهای شهرم می خواهم سراغ چیزهایی نروند که به آینده آنها لطمه وارد کند، اگر هر رشته ورزشی را با جدیت دنبال کنند حتما می توانند افتخار آفرین باشند، این را من نمی گویم این را آمار قهرمانان انزلی نشان می دهد که با توجه به جمعیتی که انزلی دارد بدون شک موفق ترین شهر ایران در زمینه ورزش است،  به هر حال من برای همشهریانم آرزوی موفقیت دارم، ما از انزلی دور هستیم اما اخبار شهر را در انزلی کلاب می بینیم و از حال و هوای شهرمان با خبر می شویم که از این بابت از شما نیز تشکر می کنم و در پایان یادآور می شوم هر موفقیتی با افکار و تلاش خودمان به دست می آید.

نویسنده: انزلی کلاب