blank

 همانطور که می دانیم ورزش در رشد فردی و اجتماعی تاثیر داشته و ورزش هر جامعه، چون آیینه ای انعکاس دهنده فرهنگ آن جامعه است. با این تفاوت که ورزش ضمن تاثیرگذاری، می تواند از ارزشهای جامعه نیز، تاثیر بپذیرد. بنابراین ورزش مقوله ای است که در یک جامعه می تواند مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی […]

 همانطور که می دانیم ورزش در رشد فردی و اجتماعی تاثیر داشته و ورزش هر جامعه، چون آیینه ای انعکاس دهنده فرهنگ آن جامعه است. با این تفاوت که ورزش ضمن تاثیرگذاری، می تواند از ارزشهای جامعه نیز، تاثیر بپذیرد. بنابراین ورزش مقوله ای است که در یک جامعه می تواند مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را تحت الشعاع خود قراردهد. در میان تمام مسائل فوق، آنچه از همه بیشتر مورد بی مهری واقع شده، بحث فرهنگی و اخلاقی ورزش است، موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده است. در یک رویداد ورزشی چه کوچک یا بزرگ، آنچه به آن زیبایی دو چندان می بخشد، نمایش ارزشهای اخلاقی است. احترام به قوانین، به حریفان، به داوران و تماشاگران، به همراه گذشت، بردباری، جوانمردی، عدم خشونت و تهاجم، به کار نبردن الفاظ زشت، استفاده نکردن از داروهای نیروزا و مسائلی از این دست از آن جمله هستند.

مدیران، مربیان و قهرمانان ورزشی با توجه بیش از پیش  به این مسائل و نشان دادن آن در سطح رویدادها و  مهم تر از آن در سطح جامعه و بین مردم می توانند در اشاعه هر چه بهتر اخلاق جوانمردی و ورزشکاری مشوق خوبی بوده و میل به ورزش کردن را در بین نوجوانان و خانوادها افزایش دهند، تا براستی ورزشکاران مثل همیشه الگوی اخلاق، جوانمردی، گذشت و مصداق امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باشند.

 به امید آنکه از این پس شاهد چنین اتفاقات تلخی در جامعه ورزشی کشورمان نباشیم.

ان القوئَ لله جمیعاً (تمامی قدرت و توانایی از آن خداوند است).

نویسنده: محسن پاسبان/کارشناس ارشد مدیریت ورزشی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)