به گزارش آوای رشت، رشت هم از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه حال که در آستانه انتخاب شهردار جدید هستیم بد نیست از اعضای شورای شهر بخواهیم که کسی را شهردار رشت کنند که برای این شش چالش برنامه علمی و عملی داشته باشد. آب امروزه ما با مشکل بسیار بزرگ کمبود آب مواجه […]

به گزارش آوای رشت، رشت هم از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه حال که در آستانه انتخاب شهردار جدید هستیم بد نیست از اعضای شورای شهر بخواهیم که کسی را شهردار رشت کنند که برای این شش چالش برنامه علمی و عملی داشته باشد.

آب

امروزه ما با مشکل بسیار بزرگ کمبود آب مواجه هستیم. درحالی که آب آشامیدنی به لحاظ تکنیکی برای ۷ میلیارد جمعیت دنیا وجود دارد، اما ازنظر فیزیکی یک پنجم جمعیت جهان در مناطقی زندگی می­کنند که با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند. کاهش کیفیت آب نه تنها مشکلات تأمین آب را برای ما ایجاد می­کند، بلکه اثر بزرگ و ناگذیری بر روی زندگی آبزیان دارد. ماروزانه حجم بسیار زیادی از آلاینده­های سمی را در رودخانه­ها و دریای خزر می­ریزیم. برای همین زندگی موجودات دریای از فک گرفته تا انواع ماهی ها در معرض خطر قرار گرفته است. رودخانه های گوهر رود و زرجوب که به نقطه مرگ معروف است جاییست که منزلگاه کودهای کشاورزی است که به دریای خزر هدایت می­شود. با این آلاینده­هایی که وارد اکوسیستم اقیانوس­ها می­شوند باید این انتظار را داشت که غذای مورد نیاز ما هم آلوده شود.

جنگل زدایی

جنگل­ها حدود ۳۰ درصد اراضی سیاره راتشکیل می­دهد و به عنوان سدی در برابر سیلاب و طوفان­های شن عمل می­کند و همچنین محل سکونت حیات وحش را تأمین می­کند. آن­ها یکی از بزرگترین منابع برای جبران خروج کربن هستند و بدون پوشش جنگلی ما مناطق آسیب پذیری خواهیم داشت که به دنبال آن تغیر اقلیم ناگذیر و اجتناب ناپذیر است. ما بجای جنگل تراشی نیاز داریم که مجدد به کشت گیاه و درخت بپردازیم . هم اکنون نمونه­های بسیار غیر قابل باور و جاه طلبانه­ای از تلاش انسان­ها برای احیای جنگل در سراسر دنیا در حال اجرا است مانند “جاداو پاینگ” اهل هند که به تنهایی حدود ۱۳۶۰ اکر جنگل کاشت یا یک بنیانگذار شرکت جنگل آینده در کره جنوبی که پروژه جنگل زایی بیابان را در سراسر مغولستان و چین هدایت کرده است. جنگل­ها به منظور کشاورزی نابود می­شوند تا تأمین غذای میلیاردها انسان را فراهم کند ولی آن باید تا سال ۲۰۵۰ به سرعت افزایش یابد.

غذا

محصولات غذایی با ردپای سنگینی از کربن، آسیب اراضی ناشی از جنگل تراشی، استفاده بی رویه از کودها که آب را آلوده می­کنند و استفاده از علف­کش­ها که بذرها را نابود می­کند، همراه است. سازمان کشاورزی و خوارو بار تخمین می­زند که تا سال ۲۰۵۰ جمعیت ۸٫۹ میلیاردی زمین به طور میانگین رزیم غذایی با ۳۴۰ کالری بیشتر از ۲۷۹۰ کالری که در سال ۲۰۰۰ اندازه گیری شده بود را خواهد داشت. اما این افزایش تقاضا که تخمین زده می­شود تا سال ۲۰۵۰ دو برابر شود، در همه جای دنیا برای همه انسان­ها تأمین نخواهد شد.

انرژی

در سراسر دنیا نمونه­های بسیار وجود دارد که برای بهره برداری از ذخایر طبیعی انرژی اسیب­های جدی بر محیط زیست تحمیل شده است به عنوان مثال، آلودگی خلیج مکزیک به دلیل نشت نفت، لغزش زمین در غرب میانه آمریکا برای استخراج گاز طبیعی و همچنین نابودی کوه­ها برای جستجوی زغال سنگ . در این مسیر تبدیل منابع غیر قابل تجدید به انرژی، ما مواد و گازهای سمی زیادی به اتمسفر آزاد می­کنیم که منجر به تغیر اقلیم و زنگ خطری برای همه موجودات زنده در محیط زیست اطرافمان خواهد شد. در حقیقت ما داریم سیاره مان را تخریب می­کنیم برای منابع انرژی کوتاه مدت و سریع. اما اکنون زمانی است که حتما باید به سمت منابع قابل تجدید از قبیل انرژی خورشیدی و نیروی باد رفت تا بتوانیم از محیط زیست خود حفاظت کنیم.

حمل و نقل

در حالی که مطالعات نشان می­دهد که افراد جوان کمتر رانندگی می­کنند، اما بسیاری از ما هنوز این آمادگی را نداریم که کارها را بدون ماشین انجام بدهیم. در واقع بنا برا مفاهیم توسعه، توسعه شهری ساخته می­شود تا تبدیل شود به یک مکانی که ماشین حرف اول را می­زند. در نتیجه دانشمندان در جستجوی راهی هستند که هر فرد بتواند از نقطه الف به نقطه ب رفت وآمد کند بدون تخریب زمین. شهردار آینده رشت حتما باید برای معضل ترافیک برنامه اجرایی داشته باشد و فقط در حد حرف نماند.

مواد زائد

با افزایش جمعیت، حجم بسیار عظیمی از محصولات صنعتی تولید می­شود. تولید این کالاها هم نیاز به برداشت منابع محدود موجود در دنیا دارد که این قضیه عمدتاً با تخریب محیط زیست همراه است. در واقع قسمت عظیمی از این مواد تنها برای مدت بسیار کمی استفاده می­شوند و سپس در طبیعت رها می­شوند. استفاده ازکیسه­های خرید قابل یازیافت و مجدداً قابل کاربرد با گسترش آگاهی از کاهش ضایعات و صنایع بازیافت در حال افزایش است. به عنوان مثال معدن کاوی به دلیل نشت مواد سنگین و سمی به داخل آبهای زیر زمینی هم باعث آلودگی آب می­شود و هم سبب آلودگی خاک. از سوی دیگر موجب افزایش انتشار گازهی گلخانه­ای نیز می­شود.

گرمایش زمین

همه موارد فوق فاکتورهای مهم و شرکت کننده در پدیده گرمایش زمین هستند. یکی از نشانه­های این پدیده بالا آمدن سطح دریاهاست. پیش بینی می­شود سطح دریاها ۲۰ تا ۸۰ اینچ تا سال ۲۱۰۰ بالا بیاید و حدود ۳٫۷ میلیون نفر احتمال دارد در معرض خطر سیل قرار بگیرند. شاید تعجب کنید که شهردار رشت را چه به کنترل گرمایش زمین اما سطح انتظار و اعتماد به نفس به خود را بالا ببرید و خود را جزیی از جامعه جهانی بدانید و شهردارتان را نیز همچنین. شهرداری ملی انتخاب کنید که با دنیا آشنا باشد و ارتباطات خوبی هم با دانشمندان دنیا داشته باشد و شهرتان را در سطح ملی و حتی جهانی رشد دهید. رشت چنین پتانسیلی دارد فقط کافی است که اعضای شورای شهر هم به این ایمان برسند و شهرداری با مختصات علمی و جهانی انتخاب کنند. اگر بزرگ فکر کنید بزرگ خواهید شد و بزرگ خواهید ماند و بزرگ هم عمل می کنید.

نویسنده: آوای رشت