blank

به گزارش فریاد گیلان، این نوع حوادث با وجود تکرار، هرگز از مدار ذهن مخاطبان و محور توجه آنها خارج نخواهد شد؛ چرا که امنیت و مهم‌تر از آن «احساس امنیت»، باارزش‌ترین کالایی است که هم از سوی دین اسلام مجازاتی سخت برای مخلان امنیت و آسایش جامعه تدبیر شده است و هم مردمان یک […]

به گزارش فریاد گیلان، این نوع حوادث با وجود تکرار، هرگز از مدار ذهن مخاطبان و محور توجه آنها خارج نخواهد شد؛ چرا که امنیت و مهم‌تر از آن «احساس امنیت»، باارزش‌ترین کالایی است که هم از سوی دین اسلام مجازاتی سخت برای مخلان امنیت و آسایش جامعه تدبیر شده است و هم مردمان یک جامعه، امنیت را از نان شب‌شان واجب‌تر می‌دانند.

با وجود تلاش پلیس برای دستگیری مجرمان و ربودن خواب از دید آنانی که در کمین امنیت به طرق گوناگون نشسته‌اند و با اذعان به این که چنین جرایمی در هر جامعه‌ای احتمال وقوع دارند، حادثه اسیدپاشی به زنان در اصفهان را البته باید از منظری مهم نگریست و خواستار پاسخگویی به افکار عمومی شد.

فرد یا افرادی با همدستی یکدیگر با انگیزه‌ای که هنوز نامشخص است و خبری از اطلاع‌رسانی دقیق در این باره نیست و تنها شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر برخورد راکبان موتورسیکلت با بدحجاب‌ها مطرح بوده است، به چهره تعدادی از زنان اسید می‌پاشند؛ زنانی که نقش مادری در یک خانواده را هم داشته‌اند و بدین ترتیب به خاک سیاه نشسته‌اند! نه فقط زنان که فرزندان، پدران، برادران و همسران آنها از وقوع اولین حادثه که نزدیک به یک ماه پیش خبر آن در شبکه‌های اجتماعی چرخید و تایید مقامات انتظامی را هم به دنبال داشت، تا کنون بار این درد تلخ و سنگین را به دوش می‌کشند.

این حادثه از آن رو با شایعات نیز همراه بوده که بر خلاف حوادث پیشین که مجرمان با انگیزه‌های شخصی و به دنبال یک خصومت با قربانیان اقدام به این جرم کرده‌اند، دارای قربانیانی چند است که سلسله‌وار هدف اسیدپاشی مجرمان قرار گرفته‌اند.

با این وصف برای اقناع افکار عمومی انتظار می‌رود که مسوولان و بویژه پلیس تنها به اعلام سربسته کشف سرنخ‌هایی از ماجرا بدون هیچ توضیح بیشتر و اطمینان‌بخشی به شهروندان اصفهان بسنده نکند! اولا سرعت لازم را برای دستگیری مجرمان این جنایت فراموش‌ناشدنی به کار گیرند و ثانیا دستگاه‌های مسوول و بویژه مجلس به عنوان قانون‌گذار و قوه قضاییه تدابیری اتخاذ کنند تا مجرمان بعدی که با هدف و انگیزه‌ اسیدپاشی، آن را جرمی آسان و دم دست تصور کرده‌اند، بساط این گونه اقدامات شنیع خود را از همین حالا برچینند.

دلخراش بودن حادثه اسیدپاشی به زنان در اصفهان آن قدر هویداست که نیازی به تاکید و تایید ندارد، اما باید دید عملکرد مسوولان و یا همان نماینده‌هایی که برای جمع‌آوری دیش‌های ماهواره و مبارزه با بدحجابی رگ غیرت‌شان جنبیده و در پیشنهادی شگفت‌آور، به دنبال باز کردن پای مدیران مجتمع‌های مسکونی به معرکه مجرم‌یابی و معرفی آنها هستند، پس از رخداد این حادثه چقدر حساس شده‌اند؟!

درد زنان قربانی اسیدپاشی در اصفهان دردی است که صرفا با شنیدن و متاثر شدن از دهشتناکی حادثه، نمی‌توان آن را مشق کرد؛ از درد سوختگی و بیم از دست دادن نابینایی و مصیبت‌های درمان و هزینه‌های آنها و پیگیری‌های انتظامی‌ و قضایی‌شان بگیرید تا امیدها و آروزهای همه سر باخته! اگرعزمی برای برخورد هست، لازم است تا قربانیان تازه‌تری به جمع آنها در حادثه‌ بعدی و شهری دیگر اضافه نشده است، فکر جدی‌تر برای مجازات عاملان کرد.

از سویی دیگر نباید پنداشت اطلاع‌رسانی در خصوص ابعاد ماجرا و انگیزه مجرم یا مجرمان این حادثه نتیجه‌اش بر هم خوردن آرامش و امنیت است؛ آرامش و امنیت، هم بصری و درک شدنی است و قوه عاقله مردم جامعه ما نیز قادر به فهم این موضوع هست که با وقوع یک حادثه،‌ کل امنیت یک شهر زیر سوال نمی‌رود اما نکته مهم این جاست که چرا عده‌ای به این حد گستاخی رسیده‌اند که ارتکاب این جرایم را آسان پنداشته‌اند؟ این سوالی است که اگر پاسخی درست برای آن بیابیم، آستانه جرایم در کشور را کاهش خواهیم داد. پس به جای آن که نگران برهم خوردن آرامش روانی مردم به خاطر اطلاع‌رسانی حادثه باشید، فکری برای تاخت و تاز مجرمانی کنید که برای ارتکاب جرمشان حتی لحظه‌ای به عاقبت کار نمی‌اندیشند و اساسا دلیلی هم برای این عاقبت‌اندیشی نمی‌یابند!

بازتاب حادثه در اصفهان

آنچه در زیر می‌خوانید نظرات تعدادی از زنان اصفهانی در مورد حوادث اخیر است که بدون هیچ تغییری در متن و یا گفت‌وگوی مصاحبه شوندگان و تنها با کمی ویراش آورده شده است تا شاید بخشی از فضای روانی زنان شهری را نشان دهد که در هفته‌های اخیر شاهد جناینی ناجوانمردانه بر علیه هم نوعان‌شان بوده‌اند.

یک ناشناس: ” تمام شیشه‌های ماشین بالاست؛ اما به هر حال سعی می‌کنم این روزها کمتر از خانه بیرون بروم.”

ناشناس: ” به عنوان یک زن اصفهانی با صدای عبور هر موتور سواری اعصابم به هم می‌ریزد و بعد از این‌که موتور از کنارم عبور کرد تصویر قربانیان اسید پاشی در ذهنم تداعی می‌شود. هرچند قبل از این باتوجه به تجربه دزدیده شدن کیفم؛ از صدای موتور هراس داشتم. این یعنی عدم امنیت در جامعه.”

هانیه: ” پیش از این یک پیامک از شماره ناشناسی در یافت کردم که در آن هشدار داده بود اگر حجاب‌تان را رعایت نکنید به شما اسید پاشی می‌شود. اگر اسید پاشی‌ها مربوط به مسئله حجاب است چرا مقامات بالاتر دراین خصوص اظهارنظر نمی‌کنند؟ آیا هر شخصی متولی امر حجاب است؟”

روزنامه نگار: “با این‌که جای تحسین دارد که ایسنا اولین خبرگزاری‌ای است که جرات کرده این موضوع را رسانه‌ای کند، اما در تمام خبر( گفت‌وگوی ایسنا با قربانیان اسیدپاشی در اصفهان) به شدت تاکید شده خانم‌هایی که به صورت‌شان اسید پاشیده شده از خانواده‌های مذهبی و با آبرو و باحجاب بوده‌اند … پس اسیدپاشی حق‌شان نبوده است … انگار کسانی که بی‌حجاب‌اند، بی‌آبرو و بی‌خانواده‌اند و حالا اگر به آن‌ها اسید می‌پاشیدند جای تعجب نبود! گاهی رسانه‌ها فرهنگ مسلط مردسالار را باز تولید می‌کنند! نکته بد دیگر این‌که پوشش این خبرها (البته عدم پوشش هم مسلماً چاره ساز نیست) هدف چنین رفتارهای غیرانسانی که ایجاد ترس و وحشت است را محقق می‌کند.”

شبنم:” کاش زودتر عاملان اسیدپاشی را دستگیر کنند. برای هرکار خارج از خانه‌ای یا آژانس می‌گیرم یا تاکسی دربست می‌کنم.”

ناشناس: “هر روز شایعات در خصوص این موضوع بیشتر می‌شود. یک روز صحبت از چهار قربانی است و روز دیگر ۱۵ قربانی. چرا صدا و سیما در این خصوص توضیح نمی‌دهد؟ متاسفانه زنان این روزها امنیت ندارند.”

گلی:”واقعا این کار چه معنی دارد؟ شادی را از یک خانواده می‌گیرند و همه اعضای خانواده را درگیر یک حادثه تلخ می‌کنند.”

آمنه:” دیشب تا صبح خواب دیدم به من اسید پاشی شده است. خرید و فروش اسید باید ممنوع شود.”

ناشناس:” صبح تا الان صد بار خواستم به شوهرم بگویم، نمی‌خواهم اصفهان زندگی کنم؛ چون فقط رانندگی که نیست، بالاخره باید ماشین را پارک کنیم و پیاده بشویم، حالا از کجا معلوم به پیاده‌ها هم اسید نپاشند؟”

فیروزه: ” چند روز گذشته قید بیرون رفتن از خانه را زدم. امروز باید صنف‌مان هم می‌رفتم که از ترسم نرفتم.”

صبا:” به همه کسانی که می‌شناسم گفتم شیشه‌های ماشین‌شان را پایین نیاورند. می‌گویند حتی احتمال دارد به مردان هم اسیدپاشی شود.”

ناشناس:” بعد از این لینک مصاحبه‌ها (گفت‌وگوی ایسنا با قربانیان اسیدپاشی در اصفهان) را خواندم حتی جرات نکردم تا پاساژ … بروم و یک رنگ مو بخرم.”

ناشناس:” امروز پسرم آزمون داشت. ساعت هفت صبح از خونه بیرون زدیم سر میدان … چند تا مأمور بود که به ماشین‌های مشکوک ایست می‌دادند. به یکی از مامورها گفتم این موضوع اسیدپاشی واقعیت دارد؟ چکار کنیم؟ گفت به خاطر همین موضوع بازرسی می‌کنیم، چند مورد همین اطراف داشتیم و هدفشان هم دزدی جواهر و گوشی بوده است.”

سپیده:” جرات نداریم موقع رانندگی شیشه‌های ماشین را یک لحظه پایین بیاریم. ولی چه فایده آدم باز هم می‌ترسد از خانه خارج شود.”

با مواد اسیدی و قربانی چه کنیم؟

به هر روی این حادثه تلخ و شکننده روی داده است اما در حاشیه این تلخی‌ها باید به مردم نیز آگاهی درباره تاثیر مواد اسیدی و نحوه مقابله با آن داد:

مواد شیمیایی ممکن است اسیدی یا قلیایی باشند. سوختگی با این مواد می‌تواند از نوع شدیدترین سوختگی‌ها باشد که تا عمق زیادی در بدن نفوذ می‌کند. پس از تماس با چنین موادی لباس‌های آلوده را درآورید و بلافاصله محل سوختگی را با آب زیاد حداقل به مدت ۲۰ دقیقه شستشو دهید. برای خنثی کردن ماده شیمیایی از ماده شیمیایی دیگری استفاده نکنید و محل آسیب‌دیده را صرفاً با آب زیاد شستشو دهید.

در صورت آلوده شدن چشم با مواد شیمیایی، بهترین کار، شستشو با آب فراوان است. دقت کنید در هنگام شستشو، آب مصرف‌شده از جانب بیرونی چشم خارج شود تا چشم مقابل را آلوده نکند. در ادامه مصدوم را سریعاً به بیمارستان منتقل کنید.

پدر سهیلا: وزیر بهداشت به فریادمان برسد

پدر سهیلا جورکش که دخترش سه هفته پیش در منطقه پل بزرگمهر قربانی اسیدپاشی در اصفهان شد درباره آخرین وضعیت دخترش گفت: وزیر بهداشت ما چشم پزشک است، از ایشان و دستگاه‌های دولتی عاجزانه تقاضا دارم به داد دخترم برسند و اندک سوسوی چشمش را نگه دارند.

قربانیان اسیدپاشی در اصفهان حال مناسبی چه به لحاظ جسمی و چه روحی ندارند. دو نفر از قربانیان در بیمارستان‌های اصفهان و تهران بستری هستند و یکی نیز در انتظار پیوند قرنیه است.

پدر سهیلا جور کش که در نخستین گفت‌وگوی خود با ایسنا درخواست کرد که از نام مستعار برای دخترش استفاده شود – ایسنا در نخستین گفت‌وگو از نام مستعار “ندا-م” برای سهیلا استفاده کرده بود” امروز در مصاحبه‌ای جدید گفت: زندگی دخترم تباه شده است و دیگر فایده‌ای ندارد که نام مستعار برای او بنویسید شاید با نام‌ واقعی‌اش مسئولان به فریادش برسند.

او تاکید کرد: : قرار است پوست سر سهیلا را برای یک عمل جراحی تازه بردارند و او وضعیت روحی مناسبی ندارد.

او افزود: من از همین جا همه مسوولان را به کمک می‌طلبم. یک دختر جوان تحصیل‌کرده در اجتماع قربانی این اتفاق هولناک شده و من تقاضا دارم به فریادمان برسند.

جورکش که دخترش هم اکنون در بیمارستانی در تهران بستری است، ادامه داد: من در این شهر غریبم و دستم به جایی بند نیست. نمی‌دانم باید به کدام بیمارستان و کدام متخصص مراجعه کنم. دختر من بینایی یک چشمش را به طور کامل از دست داده و چشم دیگرش در حد ۲۰-۳۰ درصد سوسو می‌زند.

او افزود: پزشکان بیمارستان سوانح سوختگی معتقدند اگر این چشم دچار عفونت نشود با جراحی‌های متعدد می‌توان این سو سو زدن را نگه داشت.

جورکش گفت: وزیر بهداشت ما چشم پزشک است، از ایشان و دستگاه‌های دولتی عاجزانه تقاضا دارم به داد دخترم برسند. سهیلا روحیه، زیبایی، زندگی و همه چیزش را از دست داده است، همه پزشکان و مسئولان را قسم می‌دهم نگذارید این ۲۰ درصد بینایی‌اش را هم از دست بدهد. اگر اعزام به خارج یا حضور تیم پزشکی خاصی لازم است ما را یاری دهند. من به همه کسانی که از وضعیت سهیلا خبر دارند و کاری از دست‌شان بر می‌آید می‌گویم که در روز قیامت باید جوابگوی این دختر باشید.

هم‌چنین همسر “سارا- ق” که چهارشنبه هفته گذشته در خیابان مهرداد مورد اسیدپاشی قرار گرفت در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: جراحی روی صورت سارا انجام شده و بافت مرده صورتش جمع شده است.

“علی- ع” اضافه کرد: پزشکان از ۱۲ درصد سوختگی می‌گویند با وجودی که این ۱۲ درصد سوختگی نصف گردن و صورت سارا است که از بین رفته است.

او افزود: سارا روحیه خود را از دست داده و بسیار خسته است، اما همه خانواده در تلاش هستیم تا روحیه او را برگردانیم.

گفت‌وگوی ایسنا با پدر یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان

پدر یکی از قربانیان اسیدپاشی استان اصفهان از سردرگمی در سیر درمان و بی‌نتیجه بودن پیگیری‌های انتظامی در روند پرونده دخترش خبر داد.

پدر این قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث ایسنا، درخصوص پیگیری مراحل درمان دخترش گفت: در اولین روز این حادثه که فکر می‌کنم نهم مهرماه بود دخترم در بیمارستان اصفهان بستری شد. با توجه به سوختگی شدید از ناحیه صورت، دست چپ و ران‌ها قرار بود عمل‌هایی لازم روی دخترم انجام شود که با نظر من قرار شد این عمل‌ها در تهران انجام شود. اولین عمل انجام شد، اما برای من اول بینایی و بعد زیبایی دخترم اهمیت دارد.

او با گلایه از سردرگمی پزشک‌ها برای درمان چشم‌های دخترش، ادامه داد: ابتدا قرار بود در اصفهان چشم‌های دخترم بخیه بشود که بعد از مخالفت من، ما را به بیمارستان لبافی‌نژاد ارجاع دادند که در آنجا اعلام کردند اصلا نیاز به بخیه کردن نبوده و اگر این کار انجام می‌شد دخترم بینایی خود را از دست می‌داد.

در حال حاضر هم بیمارستان چشم پزشکی، بیماران سوختگی را بستری نمی‌کند و بیمارستان سوختگی هم که دخترم را بستری کرده است اعلام می‌کند در قبال چشم‌ها مسئولیتی نداریم و این کار را بلد نیستیم. با توجه به اینکه چشم‌ها باید هر پنج ساعت یک بار با آب شست‌وشو شود و در آن قطره ریخته شود این کار برعهده خودمان افتاده است و این شست‌وشو را انجام می‌دهیم.

وی افزود: سه عمل دیگر باید روی دخترم انجام شود تا قسمت‌های سوخته را مدام لایه لایه بردارند.

این پدر در پاسخ به این سوال که شایعاتی درخصوص بدحجاب بودن چهار قربانی پرونده اسیدپاشی در استان اصفهان وجود دارد، گفت: دخترم حجاب غیرمتعارف نداشته و معمولی و به مانند بقیه بوده تا حدی که پیش از این در جامعه حضور داشت، دانشگاه و جاهای مختلف می‌رفت و مشکلی به وجود نیامده بود.

این پدر ادامه داد: در پیگیری پرونده با یکی دیگر از خانواده‌های قربانیان آشنا شدیم که براساس گفته‌های آنها مراحل پرونده آنها دقیقا شبیه پرونده و اتفاقات مربوط به دختر من بود.

وی با اشاره به اینکه این اسیدپاشی در بعدازظهر یک روز چهارشنبه در خیابان بزرگمهر اصفهان که یک جای تقریبا شلوغ است، رخ داده، گفت: تقاضا دارم صداوسیما برنامه‌ای درخصوص آموزش کمک‌های اولیه در این حوادث درست کند. اطلاعات مردم در مورد این حوادث بسیار پایین است، به طوری که در مورد دختر من به جای ریختن آب بر روی او، در همان ماشینی که پر از اسید بوده گذاشته شده و به بیمارستان منتقل کرده‌اند.

پدر این قربانی اسیدپاشی در مورد هزینه‌های درمان دخترش گفت: تاکنون تمامی هزینه‌ها را خودم پرداخت کرده‌ام و طی این ۱۸ روز مداوم پشت در بیمارستان‌های تهران یا در ماشین خوابیده‌ام و یا در خیابان پرسه زده‌ام و هیچ مقام و سازمانی برای پیگیری مشکل با من تماسی نداشته است و پلیس آگاهی اصفهان هم که من با آنها تماس گرفتم، گفتند خبر جدیدی نشده است.

اسفنانی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: امنیت اصفهان در گرو مجازات متخلفان اسیدپاشی است

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید هر چه سریع‌تر و با صراحت تمام با متخلفان اسیدپاشی به زنان در اصفهان برخورد و آنها را به سزای اعمال خود برسانند. تنها در چنین شرایطی است که امنیت به جامعه باز می‌گردد و شهروندان به آرامش می‌رسند.

محمد علی اسفنانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه اصفهان، با محکوم کردن اقدام اسیدپاشان اصفهانی اظهار کرد: در ارتباط با جرم اسیدپاشی نقص قانونی وجود ندارد به طوری که از سال‌ها قبل حکمی تحت عنوان “قانون مجازات اسید پاشی” برای این جرم در نظر گرفته شده بود، اما پس از مدتی مسئولان امر تصمیم گرفتند برای تاثیرگذاری بیشتر و اعمال پیشگری در این خصوص قانون جدیدی با عنوان “قانون تشدید مجازات اسید پاشی” را در مجلس به تصویب برسانند.

وی افزود: مجازات اسید پاشی بسیار سنگین است به طوریکه ممکن است در موارد خاص برای مجرمان قانون اشد مجازات یا اعدام نیز در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینکه در برخی موارد مجرمان اقدام به انجام جرایم سریالی در مدت زمان اندکی می‌کنند ریشه در باندها و شبکه‌های سازماندهی شده دارد؛ به طوری که بسیاری از جرائم مانند تهیه و توزیع مواد مخدر، فساد و فحشا به صورت شبکه‌ای و باندی صورت می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: آنچه اکنون بیش از همه چیز اهمیت دارد توجه قوه قضاییه و نیروی انتظامی به رعایت قوانین و مقررات مربوط به پیشگیری از وقوع جرم در جامعه است هر چند به طور حتم این افراد بدون هیچ انگیزه امنیتی و تنها با اهداف شخصی دست به چنین اقداماتی می‌زنند.

اسفنانی تصریح کرد: قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید هر چه سریع‌تر و با صراحت تمام با متخلفان برخورد کنند و آنها را به سزای اعمال خود برسانند. تنها در چنین شرایطی است که امنیت به جامعه باز می‌گردد و شهروندان به آرامش می‌رسند.

واکنش امام جمعه اصفهان به اسیدپاشی‌های اخیر در این شهر

امام جمعه اصفهان اسیدپاشی‌های اخیر در این شهر را محکوم و تصریح کرد: این‌گونه کارها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد.

حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایسنا، در واکنش به اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان، اظهار کرد: این کار محکوم است، پیگرد قانونی، مجازات شرعی و دیه دارد و اگر کسی مرتکب چنین کاری شده، باید پیگیر بود چون این‌گونه کارها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد.

وی ادامه داد: من این موضوع را شنیده‌ام و باید آن را پیگیری کنم تا از جزئیات آن باخبر شوم و تحقیق بیشتری انجام دهم تا بتوانم بهتر اظهارنظر کنم، اما با این وجود چنین کاری به هر بهانه‌ای محکوم است، حتی اگر یک زن به بدترین وضع به خیابان بیاید مجازاتش چنین چیزی نیست. کسی حق ندارد از این کارها بکند. اگر کسی چنین کارهایی را کند مجازات شرعی دارد و حکم قرآن و قصاص دارد.

امام جمعه اصفهان درباره صحبتی که پیش از این از قول او گفته شده بود که امر به معروف و نهی از منکر باید از تذکر لسانی فراتر برود، تاکید کرد: من نگفتم که تذکر فراتر از لسانی باشد، گفتم آنچه وظیفه یک مسلمان است تذکری ناصحانه، مشفقانه و مودبانه است. اگر قرار باشد برخوردی صورت بگیرد باید به صورت قانونی باشد و دستگاه قضایی و نیروی انتظامی چنین مساله‌ای را پیگیری کنند تا کسی خودسرانه وارد این گود نشود. این اقدامات خودسرانه به هیچ وجه صحیح نیست.

رهبر در پایان اظهار کرد: باز هم می‌گویم یک مسلمان اگر بخواهد امر به معروف و نهی از منکر کند باید ناصحانه و مشفقانه و به صورت مودبانه این کار را انجام دهد. نیروی انتظامی و قوه قضاییه اگر می‌خواهند برخوردی انجام دهند باید در چارچوب قانون برخورد کنند.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی:دنباله‌دار شدن پدیده اسیدپاشی اقتصاد اصفهان را به چالش می‌کشد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: دنباله دار شدن پدیده اسیدپاشی در اصفهان در دراز مدت اقتصاد اصفهان را به چالش بزرگی کشیده و صنعت توریسم را با رکود جدی روبه رو خواهد کرد.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه اصفهان، با محکوم کردن اقدام مجرمانه اسیدپاشان در سطح شهر اصفهان اظهار کرد: این موضوع باید از جنبه‌ها و ابعاد متعددی مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد چرا که ممکن است دست‌های پشت پرده سیاسی از جمله سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه نیز در بروز این پدیده شوم اجتماعی نقش داشته باشند.

وی افزود: برخی سعی دارند این موضوع را به بحث حجاب و عفاف و اشاعه فریضه امر به معروف و نهی از منکر مرتبط بدانند که این دقیقآ شبیه اقداماتی است که داعش در عراق و سوریه به دنبال اجرای آن است و با انجام کارهای خلاف شرع در بروز چهره خشن از اسلام تلاش می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دنباله دار شدن پدیده اسیدپاشی در اصفهان در دراز مدت اقتصاد اصفهان را به چالش بزرگی کشیده و صنعت توریسم را با رکود جدی روبه رو خواهد کرد و گردشگران خارجی در سفر به ایران، اصفهان را از لیست گردشگری خود حذف خواهند کرد.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا قبل از دستگیری مجرمان نمی‌توان درباره هویت آنها قضاوت کرد اما به طور حتم مجرمان اسید پاش از طریق سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و صهیونیستی یاری می‌شوند.

بررسی اسیدپاشی‌های اصفهان در کمیسیون‌ قضایی مجلس

یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت که این کمیسیون در جلسه عصر امروز (یکشنبه) خود موضوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

محمدعلی اسفنانی در گفت‌و‌ خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: ما امروز این موضوع را در کمیسیون قضایی مطرح و سعی می‌کنیم اعضا را متقاعد کنیم تا کارگروهی برای بررسی این موضوع تشکیل شود.

وی افزود: هم‌چنین اگر نیازی بود به اصفهان سفر خواهیم کرد و با رئیس کل دادگستری و دادستان اصفهان جلسه می‌گذاریم، حتی می‌توانیم با قربانیان اسیدپاشی نیز دیدار کنیم تا ان‌شاء‌الله این پرونده با سرعت بیشتری پیش برود.

فیلم من خشن است یا اسیدپاشی‌های اصفهان؟ واکنش “عیاری” به اسیدپاشی‌های اخیر

کیانوش عیاری که فیلم «خانه پدری»‌اش به دلیل نمایش صحنه خشن هنوز مجوز اکران نگرفته است، گفت: اگر یک صحنه فیلم من خشن است، پس اسیدپاشی‌هایی که در اصفهان رخ می‌دهد،‌ چیست؟

کارگردان فیلم «خانه پدری» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایسنا، و با اشاره به اسیدپاشی در اصفهان بیان کرد: فیلم «خانه پدری» در شرایطی به دلیل اشاعه خشونت یا نوعی سیاه‌نمایی تلقی می‌شود و برای نمایش آن ممنوعیت قائل می‌شوند که شاهد وقوع اتفاقات عجیب و غریبی در کشور هستیم.

او گفت: این روزها خبرهای زیادی از اسیدپاشی به چند زن در اصفهان منتشر شده و شنیده‌ام که بسیاری از خانم‌های اصفهانی از ترس از خانه‌هایشان خارج نمی‌شوند و این اتفاق از جمله مواردی است که جنبه شخصی ندارد و نوعی واکنش است.

عیاری با اشاره به فیلم «خانه پدری» خود که چند سالی است به دلیل صحنه قتل دختر توسط پدر که در ابتدای فیلم نمایش داده می‌شود، مجوز اکران نگرفته است، افزود: اگر خشونت ابتدایی فیلم من اینقدر آزاردهنده است، اسم این اسیدپاشی را که به نوعی یک اقدام تروریستی است، چه باید گذاشت؟

وی بیان کرد: می‌گویند فیلم من نباید به دلیل وجود صحنه خشن قتل نمایش داده شود،‌ پس آیا اخبار مرتبط با این اسیدپاشی‌ها و جنایت‌های ناموسی را هم نباید رسانه‌ای کرد؟

این کارگردان ادامه داد: در این کشور عده‌ای هستند که ساده‌لوحانه می‌گویند چنین فضایی در ایران وجود ندارد و فیلمی مثل «خانه پدری» زن سالارانه است و نباید نمایش داده شود. از طرف دیگر عده‌ای هم هستند که باور دارند، اتفاقا در ایران چنین فضایی وجود دارد، اما لزومی به علنی کردن و مطرح کردن آن نیست و ظاهرا تصمیم‌گیرندگان ما هم از همین نوع دوم هستند.

عیاری تأکید کرد: این گروه اعتقاد دارند که در ایران چنین جنایت‌هایی رخ می‌دهد و البته اسیدپاشی هم مقدمه‌ای بر اتفاق‌های این چنینی است.

 «خانه پدری» کیانوش عیاری حدود چهار سال است که موفق به دریافت مجوز اکران نشده و تصمیم‌گیرندگان بیشتر تاکید بر حذف صحنه ابتدایی فیلم دارند،‌ موضوعی که عیاری تا به حال به آن تن نداده چون معتقد است شیرازه‌ی فیلم با این حذف از هم می‌پاشد.

ایسنا واکنش نمایندگان اصفهانی به حوادث اسیدپاشی‌ اصفهان

نمایندگان مجلس امروز بعد از یک هفته رسیدگی به امور موکلان‌شان در شهرها و روستاهای مختلف به پایتخت بازگشتند و در جلسه علنی امروز چند طرح و لایحه از جمله طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طی چند روز گذشته خبرهایی در مورد وقوع چند اسیدپاشی در اصفهان منتشر شد و انتشار شایعاتی در همین رابطه در شبکه‌های مجازی و هشدار به بانوان در این زمینه رعب و وحشتی را خصوصا در شهر اصفهان به وجود آورد، این در حالی است که در جلسه علنی امروز مجلس هیچ اشاره‌ای به موضوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان نشد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در نطق‌های میان دستور و تذکرات شفاهی و کتبی پایان جلسه حتی گاهی به جزئی‌ترین مسائل حوزه انتخابیه خود اشاره می‌کنند و مشکلاتی را در مورد موکلان‌شان بیان می‌کنند اما در مورد اسیدپاشی‌ها در اصفهان در جلسه علنی امروز مجلس سکوت کردند.

تنها اشاره‌ای که امروز به موضوع اسیدپاشی در اصفهان صورت گرفت از طرف محمدرضا خباز بود که به عنوان نماینده دولت در جریان رسیدگی به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر سخن می‌گفت.

خبرنگار پارلمانی ایسنا در همین رابطه گفت‌وگوهای کوتاهی را با نمایندگان استان اصفهان انجام داد و از آنها سوال کرد که چرا در مورد اسیدپاشی در اصفهان هیچ مطلبی را در جلسه علنی امروز مطرح نکردند و خلاصه‌تر اینکه چرا در مورد اسیدپاشی در اصفهان سکوت کردند.

نمایندگان اصفهان پاسخ‌های متفاوتی به این سوال دادند.

از ابراز بی‌اطلاعی نسبت به وقوع این حوادث و اشاره به همزمانی آن با رسیدگی به طرح حمایت از آمران به معروف در مجلس تا خبرهایی از برگزاری جلسه دیروز نمایندگان اصفهان در این زمینه و حتی تلاش‌های برخی نمایندگان اصفهان برای بیان نطق و تذکری در این رابطه در جلسه علنی امروز که البته به نتیجه نرسید.

طباطبایی‌: اسیدپاشی‌های اصفهان سازمان یافته نیست

حمیدرضا طباطبایی عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در همین زمینه به ایسنا گفت که اگر نطق و تذکری درباره موضوع اسیدپاشی در جلسه علنی امروز مجلس مطرح نشده حتما نوبت دوستان نبوده است.

وی با بیان اینکه قطعا موضوع اسیدپاشی در اصفهان به صورت سازمان یافته نبوده است، گفت: به نظر من یک نفر که از نظر روانی هم مشکل دارد مرتکب این جرم شده است.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی که پیش از این در اصفهان مسئولیت امنیتی داشته، اضافه کرد: با توجه به اینکه نوع این فعل کریه و زشت است و ناامنی ایجاد می‌کند این خبر سریعا در شهر منتشر شده اما ان‌شاءالله ظرف یکی دو روز آینده پلیس عامل این اتفاق را دستگیر می‌کند و نگرانی‌ها نیز برطرف می‌شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان، اسیدپاشی را از نظر حقوقی جرح عمدی دانست و یادآور شد: اسیدپاشی مجازات سنگینی دارد و چندین سال حبس برای آن در نظر گرفته شده است؛ اگر هم یک عضو مثل چشم یا گوش از بین برود می‌شود قصاص کرد اما اگر سوختگی ایجاد کند و قصاص قابل اجرا نباشد به دیه و حبس تبدیل می‌شود.

طباطبایی خاطرنشان کرد: مجازات اسیدپاشی در مرحله قصاص حق‌الناس است و شخص شاکی باید آن را مطالبه کند اما غیر از جنبه خصوصی، این جرم جنبه عمومی هم دارد خصوصا در فقراتی مثل اسیدپاشی اصفهان که ناامنی ایجاد می‌کند و باعث نگرانی می‌شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان تصریح کرد: بنابراین هم مجازات لازم و هم سختگیری‌های لازم در این زمینه وجود دارد.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به بررسی طرح حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر در مجلس، گفت: به نظر می‌رسد یک آدم روانی در شرایطی که این طرح در مجلس مطرح شده راه افتاده و ناامنی ایجاد کرده و باید سریعا دستگیر و محاکمه شود.

کامران: اطلاعی ندارم

حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در همین رابطه به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من امروز برای دریافت اطلاعاتی در مورد این خبر با مسئولین مربوطه تماس می‌گیرم و اطلاعاتی دریافت خواهم کرد.

وی با بیان اینکه هنوز هیچ بررسی در مورد اسیدپاشی‌های اصفهان نداشته، گفت که تاکنون کسی در این رابطه به وی گزارشی نداده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره علت سکوت نمایندگان اصفهان در این زمینه در جلسه امروز مجلس نیز گفت: باید اطلاعات دقیقی وجود داشته باشد تا دستگاهی به ما نگوید که چرا علیه ما حرف زدید.

لارگانی: اسیدپاشی با هر عنوانی که باشد محکوم است

عضو مجمع نمایندگان اصفهان با ابراز بی‌اطلاعی از وقوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان، در عین حال این حادثه را محکوم کرد.

سیدناصر موسوی لارگانی در این رابطه به خبرنگار ایسنا، گفت: من شخصا هیچ اطلاعی از این حادثه ندارم اما به نوبه خود آن را محکوم می‌کنم.

وی درباره اینکه گفته می‌شود اسیدپاشی‌ها برای مقابله با بدحجابی بوده، تصریح کرد: اسیدپاشی تحت هر عنوانی باشد حتی مبارزه یا مخالفت با بدحجابی و بی‌حجابی، محکوم است، این کار به سلامت فرد یا افرادی از جامعه و هم‌نوعان ما ضرر می‌زند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس ادامه داد: کشور قانون دارد و قوه قضاییه دارد، اگر کسی خلافی مرتکب شده باشد و از قانون عدول کرده باشد از آن فرد شکایت می‌شود، اگر در محکمه محکوم شد به مجازات خودش می‌رسد و اگر نه، کس اجازه ندارد راسا نسبت به اجرای حکم اقدام کند.

این عضو مجمع نمایندگان اصفهان با بیان اینکه نیروی انتظامی و قوه قضاییه باید پیگیر شناسایی و مجازات عاملان اسیدپاشی باشند، تاکید کرد: در کشوری که در راس آن مرجع عالیقدری مثل امام خامنه‌ای وجود دارد نباید هرج و مرج اتفاق بیفتد و هر کسی بخواهد خودش در چنین مواردی ورود کند حتی اگر برای مخالفت و مبارزه با فساد یا خلافی باشد چرا که این امر راهکار قانونی دارد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس در پایان گفت: در حال حاضر طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس در حال بررسی است و هیچ جای آن هم گفته نشده مبارزه فیزیکی انجام شود.

حیدرپور: اسیدپاشی‌های اصفهان از نظر نمایندگان اقدام مجرمانه است

عضو دیگر مجمع نمایندگان استان اصفهان در واکنش به وقوع اسیدپاشی در اصفهان، گفت: برداشت ما این است که این کار چه برای اغراضی مثل ناکامی عشقی یا مسائل خانوادگی باشد یا امر به معروف، از نظر نمایندگان یک اقدام مجرمانه است.

عوض حیدرپور در این رابطه به خبرنگار ایسنا، گفت: نمایندگان اصفهان در این زمینه سکوت نکردند، دیروز جلسه‌ای در این رابطه در اصفهان برقرار بود و نمایندگان استان اصفهان این موضوع را به صورت جدی با مبادی اطلاعاتی، امنیتی و عملیاتی نیروی انتظامی و بسیج به بحث گذاشتند.

وی اضافه کرد: درخواست ما این است که مبادی ذیربط عاملان این حادثه را تعقیب و بازداشت کنند و برخورد لازم را با آنها داشته باشند.

این عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه شرایط و نحوه امر به معروف و نهی از منکر دقیقا در کتب شرعی مشخص شده، تصریح کرد: اگر کسی خارج از مسائل شرعی و قوانین مصوب اقدامی در این زمینه انجام دهد قطعا مجرمانه است و باید با آن به صورت جدی برخورد شود، ان‌شاءالله مسئولین امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی اصفهان هم با این موضوع به جدیت برخورد می‌کنند چرا که عمل مجرمانه‌ای اتفاق افتاده و باید به این جرم برخورد شود.

وی تصریح کرد: هرگونه تنبیه و تعزیری بر اساس حکم قوه قضاییه خواهد بود و کسی سر خود نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای صحبت در این زمینه در جلسه علنی امروز مجلس وقت گرفته بوده، گفت: از بین نمایندگان اصفهان که برای نطق و تذکر در این زمینه ثبت‌نام کرده بودند اسم هیچ کدام در نیامد، که اگر اینطور می‌شد حتما نسبت به این موضوع با تاکید بر مجرمانه بودن هرگونه اقدام غیرشرعی و غیرقانونی تذکر می‌دادیم تا این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

اسفنانی: در کمیسیون قضایی پیگیر این موضوع هستیم

یک عضو دیگر مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز از بررسی موضوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان در جلسه امروز کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خبر داد.

محمدعلی اسفنانی در این رابطه به خبرنگار ایسنا، گفت: برای اینکه این موضوع مسکوت نماند آن را در جلسه کمیسیون مطرح می‌کنیم و سعی می‌کنیم اعضا را متقاعد کنیم تا کارگروهی برای بررسی موضوع تشکیل شود، اگر هم لازم بود به اصفهان سفر می‌کنیم و با رییس کل دادگستری و دادستان اصفهان جلسه می‌گذاریم و حتی می‌توانیم با قربانیان اسیدپاشی دیدن کنیم تا این پرونده با سرعت بیشتری پیش برود.

نماینده مردم فریدن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جلسه علنی امروز مجلس چندین بار درخواست بیان تذکر در این زمینه را داشته، اظهار کرد: متاسفانه وقت تذکر به من داده نشد، من حتی برای تذکر پایان وقت هم ثبت‌نام کردم اما قرعه به نام من نیفتاد، تا زمانی که طرح این موضوعات به قاعده دکمه یا قرعه باشد جز این نمی‌توان انتظار داشت و نمی‌شود اهم و مهم کرد، حتی فریاد کشیدن هم شاید نتیجه‌ای نداشته باشد.

ایرانپور:سکوت نکردیم،‌وقت نطق نداشتیم

علی ایرانپور نماینده مبارکه و عضو مجمع نمایندگان اصفهان نیز در همین رابطه به خبرنگار ایسنا، گفت: نمایندگان اصفهان در مورد این اتفاق سکوت نکردند اما اسم‌مان برای بیان نطق و تذکر در نیامد وگرنه این موضوع بسیار مهمی است و مسئولین نیز به جد این موضوع را دنبال می‌کنند.

وی افزود: انتظار ما از دستگاه قضایی و نیروی انتظامی این است که اشد مجازات و برخورد با عاملین چنین حرکاتی که از لحاظ شرعی و قانونی تخلف آشکار مرتکب شدند داشته باشند.

این عضو مجمع نمایندگان اصفهان با بیان اینکه نمایندگان پیگیری‌های لازم را درباره حوادث اسیدپاشی در اصفهان دارند، گفت: امروز فرصت نشد که نمایندگان در این رابطه صحبت کنند و اسم هیچ کدام از نمایندگان برای نطق پنج دقیقه‌ای و تذکر پایان دستور در نیامد اما در روزهای آینده این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

ایرانپور در پایان گفت: امیدواریم سایر مسئولین هم به وظایف خود در این رابطه عمل کنند و شاهد تکرار این وقایع نباشیم.

به گزارش ایسنا، شاید اعلام موضع نمایندگان مجلس در مورد حوادثی مثل اسید پاشی در اصفهان حقیقت تلخ وقوع این اتفاق را عوض نکند یا حتی ممکن است برخی معتقد باشند این اقدام باعث ایجاد رعب و وحشت بیجا در جامعه می‌شود اما نکته مهم این است که اگر منابع رسمی در این زمینه موضعی انتخاب نکنند شایعات از حقایق پیشی خواهند گرفت، ضمن اینکه محکوم کردن اسیدپاشی‌ها از سوی نمایندگان مجلس، تاکید بر مجرمانه بودن این عمل و درخواست برای برخورد جدی با عوامل وقوع این اتفاق موجب آرامش خاطر مردم خواهد شد و آنها را امیدوار خواهد کرد که نمایندگان نگران دغدغه‌های موکلان خود هستند.

درخواست اصغر فرهادی از جامعه پزشکی داخل و خارج از کشور

اصغر فرهادی در پی حادثه اسیدپاشی در اصفهان در متنی واکنش نشان داد.

این کارگردان سینمای ایران در این متن که در اختیار ایسنا گذاشته آورده است:«از جامعه پزشکی ایران، متخصصان در داخل و خارج از کشور خواهشمندم از هر طریق ممکن همه همت و توان خود را در این لحظات سخت برای کمک به بانوان آسیب دیده فاجعه غیرقابل باور این روزهای شهر غم آلود اصفهان به کار بندند.

من پیشاپیش تلاش همه کسانی که مرهمی بر زخم بی‌پایان این عزیزان می‌گذارند را صمیمانه قدر می‌نهم و سپاس می‌گویم.»

نخستین واکنش قضایی به اسیدپاشی‌ها

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان به اسیدپاشی‌های اخیر در این شهر واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، حسن رحیمی در گفت‌و‌گو با «میزان» از اینکه برخی رسانه‌ها می‌گویند اسیدپاشان اصفهانی به صورت باندی و گروهی عمل کرده‌اند، انتقاد کرد و گفت: متاسفانه اتفاقاتی در خصوص اسیدپاشی در استان رخ داده است و وظیفه قانونی و شرعی دادسرا تعقیب جدی مجرم و کشف جرم و ایجاد امنیت خاطر برای شهروندان است.

وی افزود: صرف نظر از اینکه شهروند زن یا مرد بوده و چه جنسیتی داشته و چه کسی بوده است، نگاه دستگاه قضا به این است که حق شهروند در جامعه محفوظ باشد و امنیت را برای اعضای جامعه برقرار کنیم.

رحیمی اظهار کرد: دستگاه قضا خود را ملزم به ایجاد امنیت برای مردم در جامعه می‌داند تا همه شهروندان بتوانند با آرامش و بدون دغدغه خاطر زندگی کنند.

دادستان اصفهان خاطرنشان کرد: دادسرا بعد از این اتفاق به صورت جدی ورود پیدا کرده و ستادی برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شده است. شخصا مسئول رسیدگی به این پرونده هستم و امیدواریم که به نتایج مطلوبی دست یابیم.

وی در پایان از ذکر آمار در این زمینه خودداری کرد و گفت: آمار‌ همان تعدادی است که قبلا اعلام شده بود.

نویسنده: فریاد گیلان

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)