blank

مدال طلا بازیهای آسیایی کره جنوبی برای دلاور گیلانی سعید حسنی پور کاراته کای گیلانی با سرمربیگری مسعود رهنما حریف خود را در فینال برد و قهرمان شد تا تنها طلای هفدهمین دوره بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی را برای گیلان به ارمغان بیاورد. در سیزدهمین‌ روز از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون سعید‌ حسنی‌پور […]

مدال طلا بازیهای آسیایی کره جنوبی برای دلاور گیلانی

سعید حسنی پور کاراته کای گیلانی با سرمربیگری مسعود رهنما حریف خود را در فینال برد و قهرمان شد تا تنها طلای هفدهمین دوره بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی را برای گیلان به ارمغان بیاورد.

blankدر سیزدهمین‌ روز از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون سعید‌ حسنی‌پور نماینده وزن ۷۵- کیلوگرم تیم ملی کاراته در نخستین مبارزه خود به مصاف نماینده ازبکستان رفت و با شکست حریف خود به مرحله بعدی راه یافت. حسنی پور نماینده ازبکستان را با نتیجه ۴ بر ۲ شکست داد. نماینده وزن ۷۵ کیلوگرم تیم ملی در ادامه مسابقات به مصاف نماینده ویتنام رفت و با نتیجه ۱۰ بر ۲ حریف خود را شکست داد.

وی در فینال مقابل نماینده هنگ‌کنگ قرار گرفت و با پیروزی دو بر صفر در این مسابقه مدال هفدهم کاروان ورزش ایران در بازی‌های آسیایی را کسب کرد.

 

قایقرانان بیشترین مدال را برای گیلان کسب کردند

اگرچه کیفیت مدال طلای سعید حسنی پور در کاراته بسیار با ارزش بود اما اگر نگاهی به مدال های متعدد ورزشکاران گیلانی بیاندازید می بینید که قایقرانی استان با پنج مدال (دو نقره و سه برنز) سهم بسزایی در دستیابی به این مدال های رنگارنگ دارد.

قایقرانان گیلان موفق شدند ابتدا در رشته روئینگ ۴ نفره در صبح روز ششم رقابتها توسط خانمها حمیرا برزگر و نازنین ملایی نمایندگان گیلانی تیم ملی روئینگ بانوان به همراه دو ملی پوش دیگر صاحب مدال برنز شوند. در رقابت فینال این ماده پاروزنان کشورمان با تیم های ویتنام، تایلند، چین، کره و اندونزی مسابقه دادند و در نهایت با زمان ۷:۳۷٫۲۴ دقیقه سوم شدند و مدال برنز کسب کردند. در این ماده چین طلا و ویتنام نقره گرفتند. این مدال اولین مدال قایقرانی ایران در بازی های آسیایی اینچئون بود.

در هفتمین روز این رقابتها امیر رهنما دیگر قایقران گیلانی تیم ملی در بازی های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ در ترکیب تیم روئینگ دو نفره مردان ایران به همراه مجتبی شجاعی در فینال Aماده دونفره سنگین وزن جفت پاروی مردان در مصاف با حریفان به مدال برنز رسید که در حقیقت این مدال برنز شاهکار روئینگ ایران در این دوره از رقابت ها بود.

سعید فضل اولی و علی آقامیرزایی دو ورزشکار دیگر گیلان بودند که توانستند در روز دهم این رقابتها در رقابتهای کایاک دونفره هزار متر مدال نقره برای کشورمان به ارمغان بیاورند. این دو ورزشکار با حریفانی از کره، ازبکستان، چین، قزاقستان، ژاپن، چین تایپه، سنگاپور و کره شمالی رقابت کردند و در نهایت با زمان ۳:۲۳٫۵۹ دقیقه در رده دوم ایستادند و موفق به کسب مدال نقره شدند. در این مسابقه قایقران قزاقستان مدال طلا گرفت و قایقران چینی صاحب مدال برنز شد.

 

اصغر کاردوست یکی از پر امتیاز آورترین بسکتبالیستهای ایران در اینچئون

تیم ملی بسکتبال ایران با کسب مدال نقره مسابقات آسیایی بسکتبال به ایران بازگشت.

اصغر کاردوست ملی پوش گیلانی به همراه سایر قهرمانان تیم ملی بسکتبال با شایستگی حریفان خود را در مسابقات آسیایی  اینچئون  پشت سر گذاشتند و موفق شدند برای اولین بار به دیدار فینال رقابت های آسیایی راه پیدا کنند. با توجه به قهرمانی های اخیر دلاور مردان برومند تیم ملی بسکتبال که در سال های اخیر به عنوان قدرت برتر بسکتبال قاره کهن همواره سکوی قهرمانی بسکتبال آسیا را در تصاحب  خود داشتند در روز پایانی مسابقات آسیایی اینچئون که برای قهرمانی به میدان رفته بودند در مقابل تیم کره جنوبی که از شرایط میزبانی برای تحمیل فشار به بازیکنان توانمند تیم ملی ایران حداکثر بهره را برد از رسیدن به اولین مدال طلایی مسابقات آسیایی بازماندند و علی رغم تلاشی که در زمین مسابقه به خرج دادند در جدالی نابرابر با دو اختلاف امتیاز مدال نقره را به گردن آویختند. در این بین اصغر کاردوست که یکی از معدود لژیونرهای بسکتبال کشورمان است به عنوان یکی از پر امتیاز آورترین بسکتبالیستهای تیم ملی شناخته شد. 

blankیک نکته قابل ذکر در مورد کاردوست این است که وی علیرغم حضور در تیم الکاظمیه کویت؛ این تیم را در رقابتهای جام خلیج مجعول ع ر ب ی همراهی نکرد تا نام ایران را یکبار دیگر سرافرازانه فریاد بزند.

نتایج تیم ملی بسکتبال در اینچئون

ایران  76 هند ۴۱

ایران  68 فیلیپین ۶۳

ایران  82 ژاپن ۵۹

ایران  107 مغولستان ۶۹

ایران  75 چین  67

ایران  80 قزاقستان ۷۸

ایران  77  کره جنوبی ۷۹

 

شمشیربازی به آرزویش رسید

ملی پوش گیلانی شمشیربازی تیم ملی جمهوری اسلامی ایران که به همراه تیم اسلحه سابر موفق به کسب مدال نقره هفدهمین دوره بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی شد معتقد است حضور در فینال آسیا یک آرزو برای تیم ایران بود.

blank

محمد رهبری پس از صعود تیم ملی شمشیربازی به فینال بازی های آسیایی اظهار کرد: فینال آسیا آرزویی بود که با تلاش به سرانجام رسید. ما مدت ها بود که در برنامه تمرینی خودمان کسب طلا را تصور می کردیم و برای رسیدن به فینال ماه ها و سال های زیادی است که سختی کشیدیم.

این ورزشکار استان گیلان در رقابت های انفرادی نیز حضور داشت که طبق معمول کره ای ها با سوئ استفاده از میزبانی و  نامهربانی وی را مقابل حریف کره ای مغلوب کردند.

گفتنی است تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران که با شکست دادن تیم های ویتنام با نتیجه ۴۵ بر ۱۹ و چین با نتیجه ۴۵ بر ۴۴ موفق به صعود به فینال بازی‌های آسیایی شده بود، در مسابقه فینال هم مقابل کره‌جنوبی، میزبان مسابقات به میدان رفت .در این بازی کره‌ای‌های میزبان با حمایت تماشاگران خود از ابتدا از ایران پیش بودند و توانستند ۴۵ بر ۲۶ به پیروزی رسیده و مدال طلا را از آن خود کنند. شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک با حضور در سالن مسابقه رقابت ملی پوشان را از نزدیک مشاهده کرده بود. بدین ترتیب تیم ملی شمشیربازی سابر ایران به مدال نقره رسید. این تنها مدال شمشیربازی ایران در این رقابت‌ها بود. تیم های اپه و سابر ایران در بازی‌های آسیایی حضور داشتند

مجتبی عابدینی، فرزاد باهر ارسباران و محمد رهبری و علی پاکدامن اعضای تیم ملی اسلحه سابر کشورمان بودند.

 

کبدی مردان هم به مدال نقره رسید

blankفرهاد رحیمی ورزشکار گیلانی به همراه تیم ملی کبدی ایران به مقام نایب قهرمانی بازیهای آسیایی دست یافت و صاحب گردن آویز نقره شد. این ورزشکار تالشی که از سال ۱۳۸۹ عضو تیم ملی کبدی است پیش از این نیز سه بار با تیم ملی قهرمان آسیا شده است.

وی در گفتگویی اظهار داشت: بنده از سال ۸۵ کبدی را شروع کردم سال های اول بصورت اماتور تمرین می کردم البته کبدی در ابتدا در تالش زیاد مورد توجه نبود تا سال ۸۸ دانشگاه پیام نور با حمایت و ریاست آن آقای دکتر منصور یوسفی درلیگ برتر کبدی ایران شرکت کردند و حضور تیم پیام نور در لیگ برتر کبدی زمینه حضور بنده و درخشش کبدی تالش در چند سال اخیر بوده است .

اما در اینچئون در دیدار فینال رقابتهای کبدی بازیهای آسیایی تیمهای ایران و هند به مصاف هم رفتند که هم تیمی های فرهاد رحیمی در رقابتی نزدیک و حساس از حریف قدرتمند خود که دارای چندین عنوان قهرمانی جهان و آسیاست، با نتیجه ۲۷ بر ۲۵ شکست خوردند و مدال نقره را از آن حود کردند.  ایران در حالی فینال را به هند واگذار کرد که در پایان نیمه نخست با نتیجه ۲۱ بر ۱۳ از حریف پیش افتاده بود اما چند دفاع نامطمئن در آغاز نیمه دوم باعث شد امتیازات برابر شود.  کبدی سیزدهمین مدال نقره ایران در بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ گرفته بود.  ایران پیش از فینال با نتایج ۲۵ بر ۱۴ برابر پاکستان، ۵۳ بر ۲۱ برابر ژاپن، ۴۰ بر ۲۲ برابر میزبان رقابتها کره جنوبی و  56 بر ۲۲ برابر مالزی، پیروز شده بود. تیم کبدی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ هم مدال نقره را به دست آورده بود.  تبم ملی کبدی بانوان ایران نیز با شکست از هند مدال نقره بازیهای آسیایی را به دست آورد.

 

حذف ناباورانه امین قاسمی پور بوکسور گیلانی تیم ملی

متأسفانه بوکسور وزن ۶۹- کیلوگرم ایران با شکست مقابل نماینده ترکمنستان از دور بازیهای آسیایی اینچئون حذف شد.

blankدر دهمین روز مسابقات بوکس هفدهمین دوره بازیهای آسیایی اینچئون امین قاسمی پور پس از پیروزی در سه راند مقابل احمد سالم بوکسور عربستانی در دومین مبارزه خود مقابل سردار هدایبردیف از ترکمنستان ناباورانه شکست خورد و حذف شد. این بوکسور گیلانی راند اول را با وجود تلاش خوبی که از خود نشان داد ۱۰ بر ۹ شکست خورد. در راند دوم نیز این نتیجه تکرار شد. پیروزی قاسمی پور در راند سوم نتیجه‌ای نداشت.

قاسمی‌پور پس از شکست برابر حریف ترکمنستانی گفت: بوکسور ترکمنستانی تلاش خاصی برای پیروزی نکرد و اصلا مشتی را به من نزد که بخواهد برنده مسابقه باشد. من رقابت پایاپایی در سه راند با او داشتم و به خوبی مبارزه کردم. وی که به شدت ناراحت بود ادامه داد: انتظار داشتم که من به عنوان نفر پیروز از میدان مسابقه خارج شوم.

اکبر احدی سرمربی تیم ملی بوکس درباره مسابقه قاسمی‌پور گفت: مشت‌زن ما مشت‌های سنگین‌تری را به حریف خود زد و فاصله آنقدر نزدیک نبود که داوران بخواهند رای به برتری مشت‌زن ترکمنستانی بدهند. داوران کنار این مسابقه اکثرا از کشورهای قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان هستند که در چنین مواقعی رای به برتری بوکسورهای خودشان می‌دهند.

 

و اما مربیان زحمتکش گیلانی در اینچئون

همانطور که می گویند پشت هر مرد موفق یک زن مدیر و مدبر حضور دارد، باید گفت پشت هر ورزشکار موفق نیز یک مربی زحمتکش و پرتلاش قرار دارد.

امسال در بازی های آسیایی اینچئون کاروان اعزامی کشورمان را ۹ مربی گیلانی در رشته های مختلف همراهی می کردند که برخی سرمربی و برخی هم دستیار بودند.

نکته جالب در این خصوص مدال آوری همه رشته هایی است که گیلانی ها هدایت آن را بر عهده داشتند.

blankدر صدر جدول مربیان استان، سکاندار ورزش گیلان و ناجی کاراته کشور استاد مسعود رهنما قرار دارد که به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته افتخارات فراوانی نصیب کشورمان کرد و این بار نیز این مسیر را در اینچئون با کسب سه مدال طلا و دو مدال برنز طی کرد و سهم عمده ای در رنکینگ کشورمان داشت. البته در تیم ملی کاراته یک گیلانی دیگر به نام سیده ستاره موسوی نیز به عنوان مربی حضور داشت.

ایرج اقلیمی دومین گیلانی است که به عنوان سرمربی، کاروان اعزامی به کره جنوبی را همراهی می کرد، وی سالیان سال است که تیم ملی قایقرانی کشورمان را هدایت می کند و عناوین زیادی برای ایران و گیلان به ارمغان آورده است، در این دوره نیز قایقرانی با کسب نه مدال رنگارنگ (یک طلا و دو نقره و شش برنز) سهم بزرگی در موفقیتهای کشورمان داشته است. در تیم ملی قایقرانی نیز مربیان گیلانی زیادی از جمله انوش عباسی ، الیاس اقلیمی و آیگون پژوهش حضور داشتند.  صمد همتی نژاد قهرمان اسبق دوومیدانی کشورمان نیز که اهل تالش است سرپرستی تیم ملی دو ومیدانی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به هفدهمین دوره بازی های آسیایی را بر عهده داشت که تیمش با کسب یک طلا و یک نقره عملکرد بدی نداشته است. در تیم ملی ووشوی بانوان نیز آمنه احسانی نژاد به عنوان مربی حضور داشت که تیمش صاحی یک مدال طلا، دو مدال نقره و یک مدال برنز شد. اما سیدهادی پانزوان که به عنوان مربی وزنه برداری از گیلان در این بازیها شرکت داشت تیمش تنها به تک مدال طلای بهداد سلیمی خوش کرد.

در پایان لازم به ذکر است دکتر علی افتخاری از گیلان که عضو کمیته رسانه ای فیلا هم هست به عنوان عضو هیات سرپرستی کاروان ایران و کمیته ملی المپیک در بازیهای آسیایی حضور داشت.

 

گفتنی است در دوره گذشته بازیهای آسیایی که در گوانجوی چین برگزار شد گیلانیها توانستند یک مدال طلا درکاراته توسط جاسم ویشگاهی، یک نقره دروزنه برداری توسط اصغر ابراهیمی، یک برنز در کشتی توسط فردین معصومی، دو برنز تیمی در قایقرانی بانوان و یک برنز تیمی در بسکتبال توسط اصغر کاردوست را به دست آورند.

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)