blank

این روزها بحث داغ محافل سیاسی استان گیلان استیضاح شهرداران مختلف شهرهای استان میباشد. با نگاهی به فلسفه استیضاح شهرداران شهرهای مختلف استان که این روزها به اوج خود رسیده است میتوان به این نتیجه رسید که ظاهرا تنها چیزی که برای اعضا شوراها اهمیتی ندارد اعتلای شهر، سازندگی و رفع مشکلات مردمی که به […]

این روزها بحث داغ محافل سیاسی استان گیلان استیضاح شهرداران مختلف شهرهای استان میباشد.
با نگاهی به فلسفه استیضاح شهرداران شهرهای مختلف استان که این روزها به اوج خود رسیده است میتوان به این نتیجه رسید که ظاهرا تنها چیزی که برای اعضا شوراها اهمیتی ندارد اعتلای شهر، سازندگی و رفع مشکلات مردمی که به کاندیدهای خود اعتماد کرده و آن ها را روی کرسی شورا نشانده اند می باشد!!! حال آنکه اعضا شوراها با شعارهای آرمانی که این روزها سایه ای از آن نیز دیده نمیشود بدنبال اهداف و امیال شخصی خود بوده تا با نشاندن شهردار مورد نظر خود به نتایج مد نظرشان برسند. نکته ی تاسف برانگیز اپیدمی استیضاح در دو سه شهر بزرگ استان تمایل اعضا شورا به شهردار شدن خودشان میباشد!!! در این حالت برای مردمی که به این اعضا رای داده اند این سوال مهم ایجاد میشود که اگر هدف اعضا شورا همان خدمت به مردم است چه تفاوتی بین صندلی شورا و شهرداری وجود دارد؟!
مگر برخی از اعضا شوراها که بخاطر شهردار شدن خود، پروژه استیضاح را کلید زدند در همین جایگاه خود نمیتوانند منشا خدمات موثر برای مردم باشند که میخواهند با تکیه زدن بر صندلی شهرداری این کار را انجام دهند؟!
جا دارد اینجا به یکی از فرمایشات و توصیه های رهبر معظم انقلاب به اعضا شوراها اشاره کنیم که میفرمایند:
“من توصیه می کنم ، همچنان که در آن پیام هم به شما عزیزان عرض کردم ، وقت را مصروف خدمت کنید ، قصد را خدایی کنید و آنچه را که وظیفه ی شماست و با انتخاب مردم این وظیفه بر دوش شما آمد ، ان شاالله با اخلاص و به بهترین وجهی انجام دهید. خدا هم به شما کمک خواهد کرد و ان شاالله خواهید توانست آنچه را که مایه ی روسفیدی و سرافرازی شما پیش خدا و پیش بندگان خداست ، به انجام برسانید”
حالا سوال دیگری که برای افکار عمومی ایجاد میشود این است که فواید این تغییرات پی در پی برای مدیریت شهری چه بوده وجابجایی شهرداران مختلف چه مزایایی برای شهر و مردم داشته است؟!
اگر موشکافانه به جابجایی شهرداران نگاه کنیم جز پروژه های ناتمام شهری ، عزل و نصب های سلیقه ای و… چیز دیگری برای مردم نداشته است ، به عنوان مثال شهر باران های نقره ای (رشت) که به کلانشهر نیز تبدیل شده فقط در سه سال اخیر شاهد سه شهردار و سه سرپرست بوده است !!! محمود فریدونی به عنوان شهردار که سید مجتبی خدمت بین دانا به عنوان سرپرست جایگزینش شد و پس از آن سید محمد علی ثابت قدم بعد از چند ماه جای دانا را به عنوان شهردار گرفت و در ادامه سریال تغییرات میر نوید میرحق جو به عنوان سرپرست انتصاب گردید و پس از چند ماه علی بهارمست به عنوان سرپرست جایگزین میرحق جو شد تا چند ماه دیگر این سکان را به محمد ابراهیم خلیلی به عنوان شهردار بسپارد و حالا نیز اعضا شورای رشت درصدد استیضاح خلیلی و آوردن یک گزینه ی جدید به جای وی میباشند!!! اگر نگاهی به کارنامه ی مدیریتی شهرهای بزرگ کشور مثل تهران، مشهد مقدس ، اصفهان و… بیاندازیم متوجه ثبات مدیریت شهری میشویم و این ثبات سبب توسعه ، سازندگی و برنامه ریزی مدون و بلند مدت شهرداران در آن شهرها شده است که نتیجه اش را میتوان در به ثمر رسیدن اکثر پروژه های کلان عمرانی ، خدماتی ، فرهنگی و اجتماعی ، شهری و… دید که به رضایت عمومی مردم آن شهرها تبدیل شده است.
با نگاهی به این اتفاقات این روزهای استان گیلان که باعث استعفا شهردار لنگرود ، کوچصفهان ، نداشتن شهردار برای بخش سنگر ، استارت استیضاح شهرداران لاهیجان ، انزلی ، تالش ، فومن ، رشت و.. میتوان روزهای بحرانی را برای شهرهای فوق متصور شد. در حالی که دولت تدبیر و امید با شعار آرامش ، احترام به حقوق شهروندی و… به دنبال کم کردن تنش زایی در جامعه و ارگان های وابسته به دولت است ، لج و لجبازی منتخبین مردم در شوراها که گاها منجر به تسویه حسابهای شخصی گشته باعث از بین رفتن آرامش و ایجاد بحران در استان گیلان گردیده است.
اگر تیزبینانه تر به این لج و لجبازی ها بنگریم خبر از تشکیل تیم های مختلف برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۴ میدهد و برخی از اعضا شوراها با توجه به اینکه هنوز کارنامه ۴ ساله شان در پارلمان محلی مورد آزمایش مردم قرار نگرفته به دنبال ورود به انتخابات پارلمان ملی میباشند و یا اینکه توسط کاندیدهای احتمالی انتخابات مجلس با برنامه ریزی و نشاندن گزینه های مورد نظر بر روی صندلی شهرداری به دنبال کسب امتیازهای خاص هستند!!! باز هم لازم است به یکی دیگراز توصیه های رهبر معظم انقلاب به اعضا شوراها اشاره کنیم که میفرمایند: “کار سنگینی هم بر دوش شماست… هم باید شورا باشید، هم باید اسلامی باشید، هم باید خدمات شهری بدهید، با همان وظایفی که در قانون برای شما معین شده است، چنانچه نتوانید و جنبه ی شورایتان را از دست بدهید و ولایت های جناحی و گروهی بتواند اثر کند، ناجور است… مواظب باشید که ولایت های جناحی و گروهی ، دخالت نکند. واقعا دخالت می کند، گاهی اعمال ولایت می کند! ”
و در این وانفسا که بنظر میرسد اختلافات اعضا شوراها با خود و شهرداران منتخبشان قابل حل نمیباشد ، عقلا و بزرگان استان همانند نماینده محترم و معزز ولی فقیه در استان ، استاندار محترم ، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و… که همیشه در بحران های مختلف با تدبیر کشتی غرق شده را به ساحل نجات رساندند، این بار نیز خواهش کنیم به این معضل ورود کرده و با مصلحت اندیشی ، ریش سفیدی کرده و تجربیات گران بهای خودشان را در اختیار اعضا شوراها بگذارند تا شاید استان عزیزمان گیلان روی آرامش را به خود ببیند.
در پایان به یکی دیگراز فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره میکنم که انتظار میرود اعضا شوراها آن را فصل الخطاب قرار دهند تا سریال تغییر شهرداران بالاخره به پایان رسد و دود این لج و لجبازی ها کمتر به چشم مردم عزیزمان که به فرموده ی امام راحل (ره) : ولی نعمت ما هستند بخورد!
مقام معظم رهبری : ” این را موکدا عرض می کنم ، هم بین خود شورا، هم بین شورا و شهردار، شهردار هم باید توجه کند که اصل شوراست، ریشه ی آن است ، شورای شهر هم باید توجه کند که موفقیت شهردار در همه ی ابعاد، موفقیت شوراست. آن کاری را که شما میخواهید تحقق پیدا کند، به وسیله ی مدیریت شهری و شهردار و عوامل شهرداری تحقق پیدا خواهد کرد و انجام خواهد گرفت. همه باید با هم برادرانه و صمیمانه کار کنند، اصلا نبایستی بگذارید اختلاف به وجود آید”

نویسنده: مصطفی عاقل منش

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)