به گزارش رشت پرس، با به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، توجه ی ویژه ای به فعالیت های اجتماعی ، سازمانهای مردم نهاد و عرصه های فرهنگی اعم از رسانه ها و برنامه های ارتقاء فرهنگی در جامعه شده است و نهادینه کردن این برنامه ها در گرو هماهنگی تمامی متولیان امور […]

به گزارش رشت پرس، با به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، توجه ی ویژه ای به فعالیت های اجتماعی ، سازمانهای مردم نهاد و عرصه های فرهنگی اعم از رسانه ها و برنامه های ارتقاء فرهنگی در جامعه شده است و نهادینه کردن این برنامه ها در گرو هماهنگی تمامی متولیان امور اجتماعی و فرهنگی جامعه است.

امور اجتماعی استانداری گیلان فعالیت های بسیار گسترده و مطلوبی را در طی ماههای گذشته در خصوص این امور داشته و اخبار این بخش از نهاد مهم استانداری گیلان همیشه در صدر اخبار رسانه ها و حاکی از فعالیت مستمر داشته است . شاید بتوان گفت که انتصاب دکتر یونس رنجکش در سمت مدیر کلی امور اجتماعی استانداری گیلان که یکی از فعالان عرصه رسانه و فرهنگ است و برنامه هایی که ایشان در طول مدیریت خود لحاظ کرده است تاثیر بسزایی در برجسته شدن این حوزه دارد . بدین منظور دکتر یونس رنجکش مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان به عنوان میهمان ویژه در گفتگویی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به پرسش و پاسخ در زمینه ی فعالیت های انجام شده در حیطه اجتماعی و فرهنگی در استان پرداخت که در ذیل می خوانید :

آقای دکتر رنجکش ، خدمت شما عرض سلام و ارادت داریم و به عنوان سوال نخست با توجه به سمتی که جنابعالی در عرصه اجتماعی و فرهنگی استان دارید ظرفیت فضاهای مجازی در زمینه خبر رسانی را در استان چگونه ارزیابی می کنید ؟

بسم الله الرحمن الرحیم ، خوشحالم از اینکه در جمع فعالان رسانه ای پایگاه خبری رشت پرس حاضر شده ام و شاید بتوان گفت که معمولا به دلیل مشغله کاری بنده ، این چنین بازدید ها از دفاتر امکانپذیر نیست اما این جای بسی خرسندی است که حضور امروز اینجانب در یکی از پایگاه های اطلاع رسانی رسمی استان است که دارای مجوز هیات نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و با توجه به اینکه فضای مجازی در عرصه خبررسانی در استان بسیار گسترش یافته است و بسیاری از این پایگاه های خبری در بحث اطلاع رسانی همراه ما در انعکاس اخبار و رویدادها هستند اما بحث رسمی و مجوز دار بودن این پایگاههای خبری از نظر ما مورد تاکید است .

از آنجا که رعایت قانون بسیارحایز اهمیت است و تلاش ما بر این است که بعنوان یک مرجع قانونی در مکانهایی حضور یابیم که شرایط لازم را احراز کرده اند و فعالیت رسمی و قانونی دارند ، ان شاء الله با برنامه ریزی هایی که شده است سایر رسانه هایی که تحت عنوان پایگاه خبری در استان فعالیت می کنند ، با شرایطی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص کرده است اقدام به ثبت رسمی کرده و از هیئت نظارت مجوز دریافت کنند تا در حقیقت فعالیت های اطلاع رسانی این پایگاه ها شناسنامه دار شود و ما شاهد شکل گیری رسانه های رسمی تر در فضای مجازی باشیم تا بتوانیم به فرآیند توسعه در جامعه گیلان کمک کنیم .

کمیته ای تحت عنوان کمیته ساماندهی حمایت از رسانه های محلی در استانداری گیلان تشکیل شده است ، جایگاه رسانه های مجازی محلی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

رسانه های مکتوب و مجازی جزیی از رسانه های محلی هستند و رسانه محلی به دلیل درگیرشدن با اخبار و اتفاقات هر منطقه بهترین منبع برای انعکاس مطالب است . رسانه های عمومی که در سطح ملی و فرا ملی فعالیت می کنند نمی توانند به جزییات منطقه ای آنگونه که باید بپردازند .تا جایی که در حال حاضر پایگاه های خبری روستایی برای انعکاس اخبار در استان موجود است که جامعه هدف روستای خود را به نوعی تامین کرده است . ما باید از همه این ظرفیت ها استفاده کنیم . در حوزه رسانه های محلی ، رسانه های مکتوب در طول زمان و تاریخ ثابت هستند و هنوز هم مخاطبان خود را دارند ،یکی از بحثهای دیگری که مطرح است پیوند دادن رسانه های محلی رسمی مجازی با شبکه های اقتصادی است و این موضوع از خانه مطبوعات گیلان خواسته شده است که طرح خود را ارایه دهند .

 لطفا در خصوص ماهیت شبکه های اجتماعی در جامعه توضیح دهید .

منظور از شبکه های اجتماعی ،کلیه ظرفیت ها برای فعالیت های جمعی در جامعه است . خانه های فرهنگ ، محافل هنرمندان ، مراکز قرآنی همه حوزه هایی که ارتباط با حوزه اجتماع و فرهنگ هستند شبکه های اجتماعی را تشکیل می دهند . به عنوان متولیان امر ما نمی توانیم فعالیت اجتماعی خاصی را تعریف کنیم به عنوان مثال گروههای مختلفی هستند که در کانون های مساجد ، محافل و خانه ها به فعالیت قرآنی می پردازند و یا گروههایی که فعالان محیط زیست هستند و شبکه هایی را ایجاد کرده و جامعه هدفی را تشکیل داده اند ، گروهی در حسینیه ها تحت عنوان هیات های عزاداری فعالیت می کنند ، نکته مهم این است که از ظرفیت این شبکه های اجتماعی در جای خود و متناسب با ارزشهای دینی جامعه خود استفاده کنیم . و در سالی که به بنام اقتصاد فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است باید تلاش کنیم با آموزش عمومی جامعه ،آن عزم ملی در راستای اهداف نظام و آرمانهای انقلاب هدایت کنیم . منظور از آن اهداف چیست ؟ آن اهداف توسعه سیاسی ، اقتصادی، فرهنگی و … را در بر می گیرد و باید در خصوص فرهنگ عمومی جامعه برنامه ریزی داشته باشیم.

شبکه های اجتماعی بدنه اجتماع هستند که از اقشار مختلف تشکیل شده و در محافل مختلف حضور دارند .

با توجه به اینکه آموزش حقوق شهروندی یکی از شاخصه های توسعه یافتگی هر جامعه ای است ، در زمینه اجرای این امر مهم کدامیک از دستگاههای اجرایی این موضوع را در اولویت کاری خود قرار داده و خروجی آن چه بوده است ؟

یکی از مهمترین بحث هایی که در حوزه فعالیت های امور اجتماعی و فرهنگی قرار دارد صیانت از حقوق شهروندی است و کار اجرایی آن طبعا بر عهده نهادهای اجرایی است و امور اجتماعی استانداری گیلان صرفا نهاد نظارتی است . هدف ما این است که شهروندان به حقوق واقعی همدیگر آشنا شوند و بخشی از این حقوق شهروندی در فعالیت های دستگاههای اجرایی نهفته است . تا زمانی که دستگاههای اجرایی علی الخصوص اداراتی که با شهروندان در ارتباط تنگاتنگ هستند درحفظ شان و کرامت انسانی و وظیفه ای که در قبال شهروندان دارند به آن تفکر نرسند و با تکلیف اداری خود آشنا نباشند این حقوق شهروندی رعایت نخواهد شد . امکان دارد بسیاری از کارمندان در نهادها حتی با توجه به داشتن تحصیلات بالا نتوانند تعامل لازم را با شهروندان برقرار کنند . برنامه ریزی ما این است که فضای لازم را برای آموزش کارمندان و کارکنان با مفاهیم حقوقی حوزه کاری خود ایجاد کنیم که ان شاء الله در فصل آتی اجرایی و مستمر خواهد شد . بحث آموزش شهروندی بحثی نیست که در یک یا چند جلسه آموزش داده شود اما همان آشنایی اولیه به این حقوق می تواند از بسیاری از کدورت های بکاهد و رضایت عمومی را گسترش می دهد .

چه دستگاههای اجرایی در زمینه آموزش حقوق شهروندی به کارکنان خود اعلام آمادگی کرده اند ؟

در سیاست های راهبردی این علاقه مندی وجود دارد هر سازمانی یک سری وظایف و تکالیفی دارد که در مجموع به دنبال ایجاد نارضایتی برای عامه مردم نیست . ولی در بحث اجرا ، احساس بنده این است که عدم هماهنگی و تعامل وجود دارد . به نوعی همه نهادهای اجرایی در خصوص بحث تکریم ارباب رجوع و رعایت حقوق شهروندی برای خدمات دهی عمومی ، علاقمند هستند ، اما باید راهکارههایی را در این زمینه تبیین کنند و ظرفیت های حقوقی خوبی نیز از طرف مشاورین حقوقی و وکلا برای ارایه نقطه نظرات و آموزش به نهادهای اجرایی استان در مجموعه وجود دارد .

جناب دکتر رنجکش ، سوال متفاوتی را در این بخش از گفتگو مطرح می کنم ، دریکی از مصاحبه های جنابعالی در رسانه ها عنوان شد که ۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار در خصوص سالم سازی طرح سواحل دریا به استانهای شمالی اختصاص یافته است ، چه میزان اعتبار از این مقدار سهم استان گیلان بوده است و چقدر از این اعتبار تا کنون جذب شده و اقدامات صورت گرفته چه بوده است ؟

یکی از اقداماتی اساسی و پایه ای که امسال در حوزه ساماندهی سواحل صورت گرفته با توجه به پیگیری هایی که استاندار محترم داشته اند و برنامه ریزی هایی که جناب آقای احمدی پور معاونت سیاسی امنیتی استانداری گیلان داشته اند توجیهی که مسئولان امور اجتماعی استانهای شمالی دارند وزارت کشور به این باور رسید و نگاه خاصی را که معاون محترم وزیر کشور دکتر میر باقری دارند در بحث استفاده از فرصت دریا بجای روبرو شده با تهدید آن موجب شد که ما یک تغییر نگرش نسبت به سواحل شمال داشته باشیم گیلان هم همانطور که می دانید دارای ظرفیت و امکانات محدودی است اما یک سفره ی گسترده وجود دارد که میهمانان زیادی بر سر آن سفره هستند ولی میزبان دارای محدودیت هایی است اگر ما می خواهیم که فرصت دریا به تهدید تبدیل نشود و آسیب های اجتماعی را به دنبال نداشته باشد باید نگاه ملی داشته باشیم و امسال خوشبختانه با پیگیری هایی که جناب آقای دکتر نوبخت به این قضیه داشته اند وطرح الگویی آن نیز از گیلان ارایه شد برای اولین بار در طول فعالیت سواحل در استان ، اعتبارات ملی به سواحل اختصاص پیدا کرد و ما شاهد مقرر شدن کد ملی در اعتبارات شدیم که برای سالهای آتی نیز این کد حذف شدنی نخواهد بود . در سال قبل فقط از محل دریا اعتباری که وزارت کشور اختصاص می داد ۸۰۰ میلیون تومان بود البته دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برآورد تخصیص داده شده بود که نهایتا ۸۰۰ میلیون تومان شد و این هزینه هم حقوق ناجیان غریق بوده است که یکسال هم طول کشید تا پرداخت شود و باعث نارضایتی هایی گردید . امسال ۲۶ میلیارد تومان اعتبار سواحل بوده است این اعتبارات شامل تملک دارایی ، هزینه کردها و توسعه زیرساخت ها می شود که سهم گیلان رقمی بود که با پیگیری های که استاندار محترم انجام دادند مصوب شد که سهم گیلان افزایش یابد اما هنوز مبلغ مصوب شده که پیش بینی می شود بیش از ده میلیارد تومان است به استان اختصاص نیافته است .رنجکش بر حمایت از رسانه های شناسنامه دار تاکید کرد

اتفاق خوبی که امسال در حوزه سواحل صورت گرفت ، ساماندهی نیروها و امکانات بوده است و این تغییر نگرش در زمینه امکانات و نیروها ی انسانی شاهد رشد رضایت مندی در استفاده از سواحل استان بودیم که مورد ارزیابی های نیز قرار گرفته است و خوشبختانه قبل از اینکه اعتبارات ملی به طرح سواحل اختصاص یابد ، دکتر نجفی استاندار محترم بودجه ای را در اختیار فرمانداران هر شهرستان با توجه به شرایط قرار دادند تا امکان ساماندهی طرح های سالم سازی را فراهم کنند . توسعه برنامه های فرهنگی ، هنری و جشنواره های بومی و محلی را در سواحل داشتیم و رویکرد این برنامه ها به سمتی است تا از ظرفیت سواحل و دریا برای ایجاد آرامش و نشاط اجتماعی بهره بگیریم و بتوانیم از این فرصت برای همگرایی های اجتماعی استفاده کنیم و امیدواریم که با تخصیص اعتبارات بتوانیم خدمات و امکانات بهتری را برای گردشگرانی که استان گیلان را برای مسافرت انتخاب کرده اند باشیم و بنا هم بر این است که در تمامی فصول بحث گردشگری را گسترش دهیم .

در زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بحث گردشگری و ساماندهی سواحل ، دیدگاه به چه صورت است ؟

بخش خصوصی باید ورود کند و موازین قانونی نیز وجود دارد ، استانداری گیلان نیز از بخش خصوصی در این مورد استقبال می کند با توجه به در نظر گرفتن حریم های قانونی در بحث واگذاری زمینها ، ساخت و سازهای بستر رود و دریا . و مطمئنا از حضور فعال بخش خصوصی در این حوزه حمایت خوایهم کرد و به عنوان یکی از اصلی ترین نگاه های مسئولین عالی استان است . 

در بعد دیگری از حوزه کاری شما ، تاکید جنابعالی در صحبت های مختلف به ایجاد فضای محیطی مناسب در شهربرای آرامش شهروندان و رعایت این امر در زمینه تبلیغات کانون های فرهنگی و تبلیغاتی بوده است ، آیا فضا و امکانات مناسبی برای این کانون ها به طوری که به محیط شهری آسیبی نزند ایجاد شده است ؟

وظیفه امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تبیین برنامه ها و بعد نظارتی است .کانونهای تبلیغاتی دارای ظرفیت های بالایی از نظر افراد متخصص و هنرمند و گرافیست هستند و باید از این ظرفیت ها در جهت زیباسازی فضای شهری استفاده شود . اما قبول کنید که نصب داربست و بنرهای تبلیغاتی در مکانی مانند میدان شهرداری که یکی از مکانهای اصیل و با قدمت شهر رشت است برازنده و زیبنده نیست . یکی از عناصر انتقال پیام به مخاطب ، رعایت عناصر زیباشناختی است و این انتقال زیبایی و شیوایی نیازمند کار هنرمندانه است و این هنرمندان هم وجود دارند . اگر شهرداری رشت به دنبال در آمد زایی است چه بهتر که امور این چنینی به دست اهلش سپرده شود تا با تبلیغات علاوه بر اثر بخشی بر روی مخاطبان ، هویت خود را بیابد . بنده جلساتی با کانونهای تبلیغاتی استان در این خصوص برگزار کردم و هدف از برگزاری این جلسات ، شناخت نهادها و کانونهای تبلیغاتی از فعالیت های و درک فضای موجود بوده است . حتی یکی از پیشنهاداتی که توسط اینجانب مطرح شد تبلیغات محیطی در سواحل و اقتصاد سواحل است و این آمادگی هم در این خصوص وجود دارد چون استان گیلان در سالجاری از اول تیر ماه تا کنون پذیرای بیش از ۱۶ میلیون نفر گردشگر بوده است و نمی توان از این پتانسیل در بحث تبلیغات و رونق چرخه اقتصادی به راحتی گذشت و بدین طریق ظرفیت های اقتصادی گیلان معرفی شده و نظم بخشی به تبلیغات محیطی هم مطلوب تر خواهد شد .

در زمینه پیوست های فرهنگی که در دولت تدبیر و امید مبتنی بر ارزش های ایرانی و اسلامی تببین شده است چه برنامه هایی وجود دارد ؟

هر تغییر و تحولی نیازمند یک سری زیر ساخت ها است و فعالیت های فرهنگی نیز نیازمند زیر ساخت هایی در جامعه است . ضرورت توجه به پیوست فرهنگی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است و لازمه این امر نگرش خاص و ویژه کارشناسان و مدیران است . کار فرهنگی یک پروسه بلند مدت است و دیدگاه تخصصی تر، همت جمعی و عزم عمومی را می طلبد . تا زمانی که عزم ملی اتفاق نیافتد ما نخواهیم توانست به آن فرهنگی که مزین بر ارزشهای ایرانی و اسلامی است برسیم .

توصیه شما به رسانه های مجازی و مدیران آنها چیست ؟

از تیز بینی رسانه شما تشکر می کنم . در شرایطی در کشور و استان قرار داریم که نیازمند همدلی و تعامل هستیم ، این همگرایی ها می تواند آسیب ها را از جامعه دور کند . اگر نقدی بخواهد از رسانه صورت بگیرد به طور مثال در حوضه فعالیت های استانداری ، این حق از طرف آن رسانه وجود دارد و مدیران نیز موظف به پاسخگویی به نقدهای سازنده و بجا هستند اما در شرایط کنونی ما نیازمند همگرایی و حمایت یکدیگر هستیم . در حال حاضر فرصتی در اختیار استان قرار داده شده است تا با توجه به مدیرانی که در بدنه دولت داریم عقب ماندگی های استان جبران شود ، در زمینه رسانه ها نیز باید یک همگرایی در بین رسانه های همسو با جریان اعتدال گرایانه داشته باشیم و از برخوردهای افراطی بپرهیزیم . اگر هم فردی در یک رسانه به شیوه دیگری سعی در پرداختن به مسایل دارد رسانه های دیگر آن را نقد کنند ، تا باعث تعدیل رفتار رسانه ای در جامعه شود .

از حضور شما در پایگاه خبری رشت پرس و زمان مصاحبه ای که در اختیار این رسانه قرار دادید سپاسگزاریم.

نویسنده: رشت پرس