از پله های دانشکده قدیمی ولی پر غرور حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بالا می روی  طبقه اول  سمت چپ راهرو جنب آسانسور…دیگر دانشجویان حقوق در مقاطع مختلف پشت در به نوبت برای دیدن دکتر کاتوزیان منتظر نیستند!! روی تابلوی برنامه دانشجویان دکتری دیگر ساعت و مکان کلاس درسی دکتر کاتوزیان نوشته نشده است […]

از پله های دانشکده قدیمی ولی پر غرور حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بالا می روی  طبقه اول  سمت چپ راهرو جنب آسانسور…دیگر دانشجویان حقوق در مقاطع مختلف پشت در به نوبت برای دیدن دکتر کاتوزیان منتظر نیستند!! روی تابلوی برنامه دانشجویان دکتری دیگر ساعت و مکان کلاس درسی دکتر کاتوزیان نوشته نشده است !! یادش به خیر وقتی آخرین بار با استاد  در مورد کتاب زندگینامه اش حرف زدم  وسوسه شدم با او عکس دیگری جدا از همکلاسیها به تنهایی و برای یادگاری  بگیرم و با خود گفتم نه ! من این عکس را برای چه میخواهم ؟برای وقتی که او در بین ما نیست؟حتی بخاطر چنین فکری از خودم بدم آمد.با خود گفتم این همه یادگاری،این همه کتاب ناب و….

.دکتر امیر ناصر کاتوزیان درگذشت- خبر بسیار کوتاه بود ولی بر عمق جان هر حقوقدان و حقوق خوان نشسته است. آنان که دغدغه عدالت و انصاف دارند بی شک نمی توانند چشم بر تالیفات و تقریرات این مرد بزرگ ببندند و خوشه ای از درخت پر ثمر آنچه او نوشته و برای آن سالها ملامت کشیده نچینند. آثار و اندیشه دکتر امیر ناصر کاتوزیان دمیدن روح عدالت خواهی در بستر آمارگرایی امروزحاکم بر جسم و جان جامعه حقوقی ایران است.

استاد الگو و نمونه ای از قضاوت عادلانه، وکالت حق طلبانه و تجسم بهره گیری از دانش حقوق برای اعتلای حقوقی و عدالت گستری در جامعه ایرانی بوده  وخواهد بود. پر بیراه نیست که بگوییم پدر علم حقوق الحق والانصاف که سخن را تمام و حق مطلب را ادا کرد. آنان که در پای درس استاد نشسته اند می دانند که عالم به عدالت و عامل به انصاف بود. در  ستایش او نوشتن بیهوده است که تاریخ حقوق ایران تا ابد از او می نویسد. باشد تا مانند او بیاید که البته نخواهد آمد!!!

نویسنده: محسن خاکزاد-وکیل دادگستری

۰/۵ (۰ نظر)