به گزارش زبان گویا، ابوذر ندیمی درباره اجرای عملیات بانکداری بدون ربا ،گفت: باید پذیرفت وجود تفاوت ماهوی و شکلی در اجرای قانون عملیلت بانکی بدون ربا با عملکرد فعلی بانک ها قابل احصا و اثبات است. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون […]

به گزارش زبان گویا، ابوذر ندیمی درباره اجرای عملیات بانکداری بدون ربا ،گفت: باید پذیرفت وجود تفاوت ماهوی و شکلی در اجرای قانون عملیلت بانکی بدون ربا با عملکرد فعلی بانک ها قابل احصا و اثبات است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا، ضرورت دارد، افزود: در حال حاضر بصورت اجمالی به موضوع قانون بانکداری بدون ربا پرداخته می شود این در حالی است که باید بصورت تفصیلی به این قانون توجه شود بنابراین ضرورت بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا احساس می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: فعالیت بنگاه داری بانک ها مورد انتقاد مسئولان کشور قرار گرفته بنابراین باید به این وضعیت رسیدگی شود.

ندیمی تصریح کرد: بانک ها باید عملکرد واسطه ای داشته باشند، به نحویی که سود و اصل پول مشتری را بعد از عملیات به او باز گردانند و تنها از بابت فعالیت بانکداری حق الوکاله دریافت کنند.

وی با تاکید بر این موضوع که باید نرخ حق الوکاله فعالیت‌های بانکی منطقی باشد، گفت: بانک ها در حال حاضر چند برابر میزان تسهیلاتی اعطایی، وثیقه دریافت می کنند که این موضوع در جامعه ناهماهنگی‌های اقتصادی ایجاد کرده و حتی در افزایش شدید قیمت مسکن نیز نقش داشته است.

ندیمی گفت: برخی بانک ها علاوه بر اینکه از جریمه های بانکی سود می گیرند در انعقاد قراردادهای بانکی نیز بندهایی مورد علاقه بانک را به نوعی به مشتریان تحمیل می کنند که این موضوع مغایر با قانون است.

وی ادامه داد: برخی بانک ها در هنگام اعطای تسهیلات مشتریان را مجبور می کنند که بخشی از پول را در  بانک سپرده گذاری کنند و از بابت این سپرده گذاری نیز هیچ سودی به این پول نمی دهند و تنها به منافع خود می اندیشند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: به دلیل اینکه بانک تنها به کسب سود فکر می کنند به دنبال اعطای تسهیلات بانکی کلان به مشتریان هستند که این موضوع باعث شده مایل به اعطای تسهیلات خرد نباشند.

نویسنده: زبان گویا