به گزارش تدبیر شرق، آیا شورای شهر رشت دچار اشتباه تاکتیکی خواهد شد؟!  در جلسه گذشته شورای اسلامی کلانشهر رشت، استیضاح شهردار رشت به دلیل تغییرات مدیریتی در شهرداری و عدم هماهنگی آن با اعضای شورا مطرح شده و در دستور کار قرار گرفته است. با شروع به کار شورای چهارم و سطح علمی و […]

به گزارش تدبیر شرق، آیا شورای شهر رشت دچار اشتباه تاکتیکی خواهد شد؟! 

در جلسه گذشته شورای اسلامی کلانشهر رشت، استیضاح شهردار رشت به دلیل تغییرات مدیریتی در شهرداری و عدم هماهنگی آن با اعضای شورا مطرح شده و در دستور کار قرار گرفته است.

با شروع به کار شورای چهارم و سطح علمی و سوابق بسیار درخشان مدیریتی اکثر اعضای شورای شهر رشت، همگان را بر آن داشت که قطعاً شهر بارانی از منجلاب گذشته نجات یافته و به سمت توسعه و ثبات پیش خواهد رفت.

این تصور عامه مردم رشت، با انتخاب خلیلی بعنوان شهردار که سابقه شهرداری مناطق تهران را در کارنامه خود داشته و فردی کاملاً غیر سیاسی بوده و بیشتر به شهرداری چی معروف است و سابقه ایشان گواه این موضوع است نه نظر ما، قوت بیشتری گرفته و انتظار حرکت شورای چهارم در مسیر درست را تقویت کرد.

با توجه به خرابکاری های دوره گذشته اعضای شورای شهر و دستگیری آنان به دلیل ارتکاب جرایم مختلف و انحلال شورای سوم، زمان زیادی طول میکشد تا این ویرانی ها جبران شده و شهرداری رشت به ساحل آرامش رسیده و بصورت عادی امورات خود را سپری کند.

اما با تلاشها و پیگیری های شبانه روزی اعضای شورا و وفاق و همدلی و حمایت قاطع از شهردار منتخب خود، همگان شاهد آن بودند که خیلی زود از تصور، شهرداری رشت به حالت آرامش و ثبات برگشته و امورات روزانه خود را با شتاب بیشتری پیگیری کرده و مباحث زیر بنایی شهر را با روش‌های علمی و تخصصی و با بهره گیری از توان مطالعاتی دانشگاه در صدد به سرانجام رساندن است.

جمع آوری روان آبهای سطحی شهر رشت که به معضل بزرگی در سالیان گذشته برای استان تبدیل شده بود، پیگیری جدی و علمی امحاء شیرابه های سمی و کشنده ی سراوان، پیگیری و رفع آلودگی و ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهر رود، پیگیری جدی احداث کارخانه زباله سوز رشت، نهضت آسفالت، توسعه فضاهای سبز و پارکها، پیگیری احداث قطار شهری جهت ساماندهی وضعیت کلافه کننده ترافیک شهری و تلاش برای جذب سرمایه گذار در کلانشهر رشت و ارتباط و تعامل با نهادهای بالادستی و موارد متعدد دیگر، جملگی از مواردی بود که در یک سال گذشته می توان بعنوان عملکرد مثبت اعضای شورای شهر و شهردار رشت نامید.

ما نیز بعنوان یک رسانه منصف و منتقد مشاور و در مقام شکرگزاری، ابتداء عملکرد مثبت و تلاش‌های این عزیزان را در یک سال گذشته به تصویر کشیدیم که بگوییم از روی دل سوزی و نه خدای ناکرده بی تقوایی و تخریب، این موارد را به اعضای محترم شورای شهر رشت متذکر می شویم.

حال پس از گذشت یکسال از عملکرد رضایت بخش، شورای چهارم را چه شده است که با برخی حرکتهای شتاب زده و ایجاد تنش و استرس برای مدیران شهری و مردم و مطرح کردن استیضاح شهردار به جهت تغییرات مدیران داخلی شهرداری و عدم هماهنگی موضوع با اعضای آنان و موارد بسیار پیش پا افتاده ای از این قبیل را مطرح می‌کند؟!.

آیا اعضای شورا مطمئن هستند که فشارهای برخی افراد غیر متخصص و نه دلسوز و صرفاً منافع طلب بیرون از شورا روی آنان تاثیری نگذاشته است؟! چرا که اعضای محترم قطعاً می دانند که این افراد به هیچ عنوان دلسوز آنان نبوده و فقط به فکر کسب منافع غیر قانونی خود از بدنه شهرداری هستند که میخواهند از کوپن اعضای شورای شهر استفاده کرده و پس از کسب امتیاز و منافع نامشروع، رسوایی آن برای اعضای شورا باقی بماند که قطعاً سرنوشت شورای دوره قبل، درس عبرتی برای اندیشمندان شورای چهارم کلانشهر رشت خواهد بود.

انتظار همگان از این شورای علمی توأم با تجربه ارزشمند مدیریتی در طول سی ساله گذشته این است تا با تفکر و تعمق بیشتر به مسائل پیش رو نگریسته  و حداقل پس از گذشت یکسال از فعالیتشان عملکرد مثبت خود را در نزد مردم زیر سوال نبرند.

عملکرد قابل دفاعی که فقط یک مورد آن مانند جمع آوری روان آبهای سطحی و جلوگیری از آبگرفتگی شهر رشت در فصول بارندگی، خود به تنهایی می تواند مهر تاییدی بر عملکرد مثبت شورای چهارم و اعتماد مجدد مردم قانع به آنان باشد.

مهمتر از همه از ریش سفیدان شورای چهارم کلانشهر رشت که خود را مدعی می دانند بسیار بیشتر از جوانان شورا انتظار می رود تا با ایجاد آرامش و همدلی، خاطرات بسیار تلخ شورای سوم، که آبروی مردم شریف رشت را در کشور خدشه دار کرد تکرار نکرده و با این شتاب خوب توسعه محوری در شورای اسلامی و شهرداری، با حمایت از مدیران شهری خود که مردم نیز رضایت نسبی خود را نسبت به عملکرد آنان در مقایسه با گذشتگان اعلام می‌کنند در دستور کار قرار داده و با عدم توجه به جوسازی های عده ای سودجو، چهره خوش نام خود را در نزد مردم بد نام نکنند.

امروز رشت آسیب دیده و محروم نیاز به اتحاد و همدلی داشته و هر گونه تفرقه افکنی و شُک دیگری می تواند آن را مانند کشتی شکسته ای به قعر اقیانوس سقوط دهد.

امروز انتظارنخبگان، مردم و رسانه ها از شورای چهارم رشت این است که با بزرگ منشی و عقلانیت و با برگزیدن مشی اعتدال، امید به وجود آمده در دل مردم را تقویت کرده و با دوری از تصمیمات احساسی و شتاب زده، رشت را به جایگاه واقعی خود برسانند.

حال شورای چهارم رشت با توجه به تذکرات سازمانهای نظارتی در ماه های گذشته در شرایطی قرار گرفته است که اگر دست به اشتباه استراتژیکی زده و شهردار رشت را برکنار کند، قطعاً بازنده این بازی طراحی شده ی عده ای منافع طلب بیرون از شورا شده و از سوی مردم و نخبگان شهر استیضاح خواهد شد.

اگر شهردار رشت که با رای اعضای شورا انتخاب شده،  در کمتر از یک سال برکنار شود، قطعاً در ذهن همگان چنان تصور خواهد شد که ۱۵ عضو شورا که جملگی خود را از نخبگان و صاحب نظر در عرصه های مختلف می دانند، در برگزیدن شهردار شهر باران موفق عمل نکرده و در کمتر از یکسال حتی به خود کارنامه قبولی نمی دهند،که قطعاً نمی توانند انتظار داشته باشند تا مردم به آنان نمره قبولی دهد.

گزارش فوق ، طی مشورت با نخبگان دانشگاهی و دلسوزان و با تجربگان مدیریتی و امور شهری و مدیران حال و سابق و نمایندگان حال و گذشته و مردم و فعالان مردم نهاد و رسانه ای و به نمایندگی از بخش وسیعی از دلسوزان متخصص این شهر به رشته تحریر در آمده و هیچگونه مناففعی برای این پایگاه خبری  در آن وجود ندارد، چرا که تدبیرشرق این مهم را به اثبات رسانده است که در دفاع از حقوق مردم و مصلحت کشور با هیچ فرد یا گروهی تعارف نداشته و دلسوزانه سعی خواهد نمود قبل از و وقوع حادثه پیشگیری نماید تا به رسالت خود به درستی عمل نموده تا بعنوان یک رسانه مستقل  مورد مواخضه نخبگان و مردم فرهیخته گیلان قرار نگیرد.

 و در پایان، این گزارش سند ماندگاری خواهد بود برای آیندگان دور و نزدیک، جهت تصمیم گیری و نمره دادن به اعضای شورای چهارم کلانشهر رشت.

نویسنده: تدبیر شرق