به گزارش خزرآنلاین، از طرف دیگر استیضاح هر وزیری، یک فرصت بسیار خوبی است تا آن وزیر و دولت می تواند تنگناها، معضلات و مشکلات حوزه وظایف کاری و دولت خود را با نمایندگان ملت مطرح کند و از این رهگذر جهت تنویر افکار عمومی و حل مشکلات کاری نقش ارزنده‌ای را ایفا کند. بنابراین باید […]

به گزارش خزرآنلاین، از طرف دیگر استیضاح هر وزیری، یک فرصت بسیار خوبی است تا آن وزیر و دولت می تواند تنگناها، معضلات و مشکلات حوزه وظایف کاری و دولت خود را با نمایندگان ملت مطرح کند و از این رهگذر جهت تنویر افکار عمومی و حل مشکلات کاری نقش ارزنده‌ای را ایفا کند. بنابراین باید گفت تا اینجای کار هم نمایندگان و هم وزیر یا وزرا به وظایف خود عمل کرده‌اند و این کار بسیار پسندیده و ارزشمند است. اما بعضاً ممکن است نماینده یا نمایندگانی با طرح سئوال و استیضاح از حوزه وظایف خود سوء استفاده کنند، به این معنی که منافع فردی، گروهی و حزبی را مد نظر قرارداده و این منافع را بر منافع ملی ترجیح دهند. در این موقع نمی‌شود گفت نماینده وظیفه نمایندگی خود را انجام داده، بلکه باید گفت از اختیارات نمایندگی سوء استفاده کرده است و در جهت خواسته و منافع خود یا جناح سیاسی اش عمل نموده است.

از مجموع اظهار نظرات موافقان و مخالفان استیضاح آقای دکتر فرجی دانا در رسانه های مکتوب و مجازی به این جمع بندی رسیده‌ام که این استیضاح در چارچوب وظایف نمایندگی نیست، بلکه عده ای قلیل در مجلس که منافع جناحی آنها در خطر بوده است از اختیارات نمایندگی خود سوء استفاده کرده‌اند. البته نمی‌شود اقدام یک عده قلیل را به حساب کل مجلس گذاشت، زیرا همواره در هر مجلسی ازجمله در مجلس نهم انسانهای فهیم و عاقل و باسوادی حضور دارند که اظهار نظر آنان می تواند خیلی از واقعیت‌های پشت پرده هر استیضاح از جمله استیضاح آقای دکتر فرجی دانا را مشخص کند.

براساس تجربه خود در دو دوره مجلس پنجم و ششم عرض می‌کنم در بعضی از موارد درباره طرح یا لایحه‌ای قبل از ورود به صحن علنی مجلس علیرغم آنکه تصمیم خود را در خصوص دادن رأی مثبت یا منفی به آن لایحه گرفته بودم، اماپس از استماع نظرات موافق یا مخالف تصمیم خود را عوض می‌کردم. لذا برای اینکه واقعیت این استیضاح مشخص شود باید تا روز سه‌شنبه صبر کرد، صحبت های موافق و مخالف، دولت و وزیر را شنید و بعد قضاوت کرد. آن وقت معلوم خواهد شد که غرض استیضاح کنندگان در حوزه وظایف نمایندگی بوده است یا برای حفظ منافع فردی؟

زمان استقرار وزیر علوم در وزارتخانه بیشتراز یک سال نبوده است. شما می دانیدوضعیت کشور در بخش اقتصاد، ‌سیاست، آموزش، فرهنگ ومسائل اجتماعی قبل از استقرار دولت یازدهم چگونه بود و دوست و دشمن می‌دانند در ۸ سال گذشته در این بخشها چه بر سر کشور آمده است. حالا این آقای وزیر، وزارتخانه‌ای را که ویرانه‌ای بیش نبوده تحویل گرفته است. واقعاً یکسال فرصت زیادی است که امروز بخواهند از این حق قانونی و وظیفه نمایندگی سوء استفاده کنند و وی را استیضاح کنند.

به هر حال این استیضاح برای دولت آقای دکتر روحانی استیضاح بُرد ـ بُرد خواهد بود. به این معنی که اگر استیضاح آقای وزیر رأی نیاورد، یعنی مجلس مجدداً به ایشان رأی اعتماد داده است و معلوم می‌شود استیضاح کنندگان منطق قوی نداشته‌اند و اگر استیضاح وزیر علوم رأی بیاورد، مظلومیت دولت یازدهم نمایان تر میشود و قطعاً مردم در پای صندوقهای رأی در انتخابات دوره آینده مجلس شورای اسلامی پاسخ این جناح بندی مجلس را خواهند داد.

نویسنده: احمدرمضانپور