blank

به گزارش خزر، چندی پیش بود که خبر رانش زباله در منطقه سراوان منتشر شد، خبری که در ابتدا نه تایید و نه تکذیب شد اما در نهایت برگزاری جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت با محوریت بررسی موضوع سراوان خبر از بروز مشکلاتی در منطقه سراوان می داد. در همین راستا، […]

به گزارش خزر، چندی پیش بود که خبر رانش زباله در منطقه سراوان منتشر شد، خبری که در ابتدا نه تایید و نه تکذیب شد اما در نهایت برگزاری جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت با محوریت بررسی موضوع سراوان خبر از بروز مشکلاتی در منطقه سراوان می داد.

در همین راستا، فاطمه شیرزاد در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین در خصوص رانش زباله در سراوان اظهار کرد: دوازدهم مهر ماه رانش زباله در منطقه سراوان رخ داد و در واقع بارش بارندگیهای شدید یکی از دلایل این اتفاق بوده است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک کمیسیونهای عمران و بهداشت و محیط زیست شورای رشت در این خصوص تصریح کرد: رانش اخیر موجب حرکت زباله ها به طول ۵۰۰ متر در سراوان شد و این امر باعث شد که محل احداث تصفیه خانه سراوان زیر آوار زباله ها قرار بگیرد.

وی با اذعان به اینکه در راستای رفع مشکل سراوان نشستهای متعددی با مدیران مربوطه از جمله مدیرعامل سازمان پسماند و… در کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت برگزار شده است، تصریح کرد: کاهش تولید زباله از اهدافی است که قصد انجام آن را داریم.

شیرزاد افزود: شهرهای فومن، شفت، خمام، لشت نشا، خشکبیجار، تولم شهر، سنگر، کوچصفهان و … زباله هایشان را در سراوان و کارخانه کود آلی در لاکان سرازیر می کنند و همه این شهرداریها در رفع مشکلات سراوان باید مساعدت های لازم را داشته باشند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با تا کید به توجه دولت در خصوص سراوان اظهار کرد: در خصوص محل دفن زباله سراوان نیازمند به اعتبارات ملی هستیم و نمایندگان مجلس نیز در کمیسیون های تخصصی باید با جدیت در این مبحث ورود کنند.

شیرزاد با اشاره به خرید دستگاه زباله سوز برای رشت تصریح کرد: کیفیت و استاندارد دستگاه های زباله سوز توسط محیط زیست ارزیابی و تایید می شوند.

وی با ابراز گلایه از عدم پرداخت سرانه زباله توسط شهرهای همجوار به کارخانه کود آلی گیلان گفت: متاسفانه شهرهایی که زباله های خود را به سراوان منتقل می کنند از پرداخت سرانه زباله خودداری می کنند و این امر موجب بروز مشکلاتی شده است.

شیرزاد در خصوص فعالیت کارخانه کود آلی بیان کرد: با بهسازی و ارتقای ظرفیت کارخانه کود آلی گیلان که اخیرا انجام شده و با افزایش تولید کود و …. میزان ریجکت مواد وارد شده کارخانه کود آلی به سایت سراوان از ۹۹ درصد به ۷۵ درصد کاهش یافته است و با کمک در راستای افزایش تولیدات این کارخانه به کاهش حجم زباله نیز کمک شایانی خواهد شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت با بیان اینکه شهرداری رشت به تنهایی نمی تواند مشکلات سراوان را برطرف کند افزود: رفع مشکل سراوان نیازمند اقدام و عمل مدیرانی استانی و نگاه ویژه دکتر نوبخت و دیگر دولتمردان است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با اشاره به جانمایی و فعالیت کانکس های دریافت پسماند خشک در سطح شهر اذعان داشت: به مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت تاکید کردیم که در مقابل دریافت زباله های خشک در کانکس های ایجاد شده بسته های تشویقی بهداشتی به شهروندان اهدا شود و گزارش های مستمر در امر تفکیک از مبدا به کمیسیون ارائه گردد.

شیرزاد در خصوص توقف روند تفکیک از مبدا پسماند خشک نیز متذکر شد: درخواست های شهروندان در این حوزه بسیار زیاد است و در این راستا توصیه های لازم به مدیرعامل سازمان پسماند هم انجام شده است.

وی با اشاره به خرید دستگاه زباله سوز برای رشت گفت: اگر قرار است دستگاه زباله سوز برای رشت خریداری شود باید مدرن ترین و پیشرفته ترین نوع آن به لحاظ کیفیت و… انتخاب شود.

شیرزاد با بیان اینکه سلول بهداشتی ایجاد شده در سراوان حدود سه الی چهار ماه دیگر کاملا اشباع خواهد شد گفت: برای کوبیدن زباله ها و کاهش حجم آن نیازمند خرید دستگاه کمپکتور و دیگر تجهیزات و ماشین آلات هستیم که امیدوارم به زودی این اقدام انجام شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در خاتمه با تاکید بر انجام همکاریهای لازم با سازمان پسماندو کارخانه کود آلی توسط دیگر دستگاهها تصریح کرد: برای داشتن دفنگاه بهداشتی مناسب نیازمند داشتن مدرن ترین تجهیزات و ماشین آلات هستیم و امیدوارم همکاری های لازم در این زمینه با مدیران شهرداری صورت گیرد و با خرید تجهیزات و انجام اقدامات موثر در کاهش مخاطرات انسانی و زیست محیطی در سراوان گامهای موثری برداریم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)