blank

به گزارش خزر به نقل از تابناک،اخبار ضد و نقیضی که از منطقه کشتارگاه شهر ارومیه منتشر می شود و حکایت تلخ تعرض به یک دختر دانش آموز را در کنار حجم بالایی از خشونت مردمی و امنیتی شدن فضای شهر ارومیه روایت می کند، داستان نگران کننده جدیدی است که نه تنها برای جامعه […]

به گزارش خزر به نقل از تابناک،اخبار ضد و نقیضی که از منطقه کشتارگاه شهر ارومیه منتشر می شود و حکایت تلخ تعرض به یک دختر دانش آموز را در کنار حجم بالایی از خشونت مردمی و امنیتی شدن فضای شهر ارومیه روایت می کند، داستان نگران کننده جدیدی است که نه تنها برای جامعه ایرانی تازگی ندارد، بلکه نگرانیم به خلق یک فاجعه بزرگ تر منتهی شود.

پس از آنکه روز یکشنبه هفته جاری، تعرض سرایدار مدرسه راه شهدا به یکی از دانش آموزان دختر با اعتراض و شکایت والدین او همراه شد، انتشار این ماجرا در فضای مجازی و فراگیر شدن آن در میان مردم بعد از ظهر دوشنبه فضای محله کشتارگاه شهر ارومیه را به شدت امنیتی کرد.

برخی اهالی شهر ارومیه و به ویژه ساکنان محله کشتارگاه با شنیدن خبر تعرض سرایدار  به یک دانش آموز، بدون اینکه منتظر اعلام رأی مراجع قضایی و دولتی باشند و جزئیاتی دقیقی از این حادثه به دست آورند، مدرسه را محاصره کردند و ضمن تخریب اموال عمومی مدرسه، اتومبیل برخی معلم ها را نیز آتش زدند.

مدیران آموزش و پروش و سایر مدیران استان آذربایجان شرقی که گویا انتظار چنین واکنش تندی را از مردم نداشتند، در قبال این اتفاق اقدام به اخذ تصمیم های عجولانه ای گرفتند که اگر نگوییم در بدتر شدن اوضاع موثر بود، حداقل به آرام کردن شرایط حاکم نیز کمک نکرد.

برای مثال رئیس آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی در گفت و گو با رادیو ایران در ابتدا و صریح ماجرای تعرض یا هر رفتار ناشایست دیگر را تکذیب کرد، ولی در بخش های پایانی سخنان خود ضمن تأکید بر نامعلوم بودن حقیقت ماجرا از تلاش برای برخورد شدید با عامل حادثه سخن گفت.

واکنش دیگر مسئولان استانی و کشوری نیز شامل حال این مسأله شد و علیرضا رادفر، معاون سیاسی امنیتی استانداری در گفت و گوی رسانه ای خود در ابتدا تعرض یا هر گونه آزار جنسی را تکذیب کرد، اما در بخش دیگری از سخنان خود بدون اینکه تشریح کند که بداخلاقی یک سرایدار مرد در قبال یک دختر دانش آموز چگونه است، گفت: سرایدار بداخلاقی کرده است.

ناصر اصلانی، فرمانده انتظامی آذربایجان غربی نیز در تشریح جزئیات خسارات وارده بر مدرسه راه شهدا، در رابطه با دلیل بروز این حوادث ناپسند، مزاحمت سرایدار مدرسه برای دختر دانش آموز را عامل اصلی بروز این تنش ها عنوان کرد.

مدیرانی که از آنها سخن به میان آمد در واکنش های رسانه ای خود به دلیل آنچه ارائه نقل قول های متناقض و متفاوت نام دارد، به افزایش تنش های موجود کمک کردند.

این موضوع را از آن جهت می توان مورد تأکید قرار داد که می دانیم، موج اعتراض های میدانی، منجر به خسارات شدیدی به مدرسه راه شهدا و اموال کارکنان مدرسه شد و در نهایت نیز با کمک پلیس ضد شورش موقت آرام شد.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و سید محمدبطحایی، وزیر آموزش و پرورش نیز خیلی سریع به مسأله واکنش نشان داد و در اقدامی کاملاً رسانه ای، مأمور ویژه ای برای پیگیری مسأله انتخاب کرد؛ اقدامی که در چنین شرایط ملتهبی هم گواهی می دهد که اتفاق پیش آمده آنقدرها هم کوچک نبوده و هم گواهی می دهد که آقای وزیر نیز با این اقدام رسانه ای غیر مستقیم در خارج شدن اوضاع از کنترل نقش داشته است.

جدا از واکنش های عجولانه مدیران که بار دیگر ثابت کرد مدیریت بحران کار در کشور و برای مسئولان کار بسیار سختی است، واکنش های مردمی نیز نگرانی های زیادی را در مورد آینده این گونه رخدادها آشکار کرد.

صرف نظر از نامی که باید برای اقدام سرایدار «مدرسه راه شهدا» ابتدا اثبات و سپس انتخاب کرد، این موضوع نشان داد که افکار عمومی و مردم ایران از شنیدن خبرهایی که در آن تجاوز به حریم و حقوق کودکان در محوریت قرار دارد، خسته شده اند و دیگر تاب شنیدن اخبار اینچنینی را ندارند.

نگارنده خبر، رفتار بخشی از اهالی مردم شهر ارومیه را که مسئولان استانی آذربایجان غربی رفتار عده ای فرصت طلب و آشوبگر عنوان کردند، با احترام رفتار مردمی می داند که فرصت طلب و آشوبگر نیستند و آنها فقط از شنیدن چنین اخبار فاجعه آمیز و تکان دهنده ای خسته شده اند و تاب آوری شان در برابر چنین اخباری به پایان رسیده است.

حادثه بعدازظهر دوشنبه شهر ارومیه به خوبی نشان داد که ماجرای حقوق کودک و نوجوانان و حفاظت از حریم آنها اگر همچنان مورد بی مهری و کم توجهی مسئولان ارشد کشور باشد، حتی می تواند ابعاد امنیتی به خود بگیرد و خسارات را چندین برابر افزایش دهد.

بنابراین به مسئولان استانی و کشوری توصیه می شود ضمن رعایت نکات اصلی مدیریت بحران و پرهیز از گفت و گوهای فکر نشده و جزئیات دقیق این حادثه تلخ را صادقانه به اطلاع افکار عمومی برسانند و به هر نحو ممکن تلاش کنند، اتفاق مشابه دیگری در هیچ نقطه از کشور رخ ندهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)