blank

به گزارش خزر و به نقل از فارس، منابع آگاه در شهرستان «سنجار» از اقدام نیروهای پیشمرگه مبنی بر تحویل این شهرستان به نیروهای عراقی خبر دادند. بر اساس این گزارش، نیروهای عراقی بدون درگیری، سنجار را از نیروهای کُردی تحویل گرفتند و پرچم عراق را در این شهرستان برافراشتند. حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، یکشنبه‌شب […]

به گزارش خزر و به نقل از فارس، منابع آگاه در شهرستان «سنجار» از اقدام نیروهای پیشمرگه مبنی بر تحویل این شهرستان به نیروهای عراقی خبر دادند.

بر اساس این گزارش، نیروهای عراقی بدون درگیری، سنجار را از نیروهای کُردی تحویل گرفتند و پرچم عراق را در این شهرستان برافراشتند.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1394/08/21/13940821000321_PhotoA.jpg

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، یکشنبه‌شب به نیروهای مسلح عراق دستور داد تا امنیت کامل استان کرکوک را تأمین کنند.

طبق این دستور مأموریت نهاد مبارزه با تروریسم، ارتش و نیروهای پلیس فدرال عراق با کمک نیروهای الحشد الشعبی برای تأمین امنیت استان کرکوک آغاز شده است.

تلویزیون عراق صبح دوشنبه از تسلط نیروهای عراقی بر بخش‌های وسیعی از استان خبر داد که از جمله این نقاط، تأسیسات نفت شمال و پایگاه نظامی «کی.۱ (k.1) بود.

در ادامه این مأموریت، شبکه خبری الجزیره اعلام کرد که نیروهای عراقی موفق شدند، کنترل فرودگاه کرکوک را نیز به دست بگیرند.

ساعاتی پیش نیز نیروهای عراقی ورودی جنوبی شهر کرکوک را در اختیار گرفتند و شهرستان داقوق نیز بعد از عقب‌نشینی نیروهای کرد، تحت کنترل نیروهای مسلح عراق درآمده بود.

 نیروهای عراق صبح امروز نیز کنترل شهر «طوزخورماتو» واقع در ۸۸ کیلومتری جنوب کرکوک را به دست گرفتند.

این شهر زمانی بخشی از استان کرکوک بود اما از زمان اصلاحات اداری در سال ۱۹۷۶ میلادی بخشی از استان صلاح‌الدین شده است.

مأموریت نیروهای عراقی که از چندین محور آغاز شده، بنا بر دستور نخست‌وزیر همچنان ادامه دارد.

منابع آگاه امنیتی از ادامه ماموریت نیروهای عراقی در کرکوک برای تحت کنترل درآوردن این شهر خبر می‌دهند.

به نوشته رویترز، در دومین روز ماموریت نیروهای عراقی و با عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگه، کنترل دو میدان نفتی «بای حسن» و «افانا» نیز به دست دولت مرکزی افتاد.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، یکشنبه‌شب به نیروهای مسلح عراق دستور داد تا امنیت کامل استان کرکوک را تأمین کنند.

طبق این دستور مأموریت نهاد مبارزه با تروریسم، ارتش و نیروهای پلیس فدرال عراق با کمک نیروهای الحشد الشعبی برای تأمین امنیت استان کرکوک آغاز شده است.

تلویزیون عراق صبح دوشنبه از تسلط نیروهای عراقی بر بخش‌های وسیعی از استان خبر داد که از جمله این نقاط، تأسیسات نفت شمال و پایگاه نظامی «کی.۱» (k.1) بود.

در ادامه این مأموریت، شبکه خبری الجزیره اعلام کرد که نیروهای عراقی موفق شدند، کنترل فرودگاه کرکوک را نیز به دست بگیرند.

ساعاتی پیش نیز نیروهای عراقی ورودی جنوبی شهر کرکوک را در اختیار گرفتند و شهرستان داقوق نیز بعد از عقب‌نشینی نیروهای کرد، تحت کنترل نیروهای مسلح عراق درآمده بود.

 نیروهای عراق صبح دیروزکنترل شهر «طوزخورماتو» واقع در ۸۸ کیلومتری جنوب کرکوک را نیز به دست گرفتند.

این شهر زمانی بخشی از استان کرکوک بود اما از زمان اصلاحات اداری در سال ۱۹۷۶ میلادی بخشی از استان صلاح‌الدین شده است.

مأموریت نیروهای عراقی که از چندین محور آغاز شده، بنا بر دستور نخست‌وزیر همچنان ادامه دارد.

 

———————————————————————

سرکشی‌ منطقه کردستان حیثیت پیشمرگه را بر باد داد/ احتمال استعفای بارزانی تا چند ماه دیگر

 

روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در سرمقاله امروز خود با عنوان « با تسلط نیروهای عراقی بر کرکوک حیثیت پیشمرگه بر باد رفت»، استعفای بارزانی از قدرت و شکست همه پرسی منطقه کردستان عراق را طی مرحله پیش رو پیش‌بینی کرد.

در این یادداشت آمده است: معلوم نیست عکس العمل مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق به ماموریت نیروهای مشترک عراقی در سیطره کامل بر کرکوک از جمله همه میادین نفتی، فرودگاه نظامی و پایگاه های نظامی این استان چه خواهد بود.

نویسنده مقاله افزود: مطمئنا بارزانی از این اتفاق شوکه شده و خود را در رویارویی با هجوم سهمگین نیروهای فدرال عراق تنها یافت، آن هم پس از اینکه حزب اتحادیه میهنی کردستان او را رها کرد؛ حزبی که شریک اصلی وی در حکومت منطقه کردستان است و خواهان تعویق برگزاری همه پرسی و بازگشت به گفت‌وگو با دولت مرکزی بغداد در خصوص همه مسائل تحت نظارت سازمان ملل شده بود و در همین حال آمریکایی‌ها و چه بسا اسرائیل هم بارزانی را تنها گذاشت.

چیزی که بارزانی را شوکه کرده عقب‌نشینی غافلگیرانه و بدون درگیری نیروهای پیشمرگه از مواضع خود در کرکوک است در حالی که او روی این نیروها در دفاع از طرح تجزیه طلبانه خود و نه تنها در مقابله با نیروهای مشترک عراقی بلکه در مقابله با نیروهای ایرانی و ترکیه ای حساب زیادی باز کرده بود.

همه پرسی منطقه کردستان عراق که استقلالی خیالی برای کُردهای این منطقه خودمختار در شمال عراق به دست آورده بود، هم اینک پیامدهای فاجعه بار خود را در حال نشان دادن است که می‌توان آن را در چند مورد خلاصه کرد.

اولین قضیه اینکه منطقه کردستان عراق در برابر پیشروی نیروهای مشترک عراقی شهر کرکوک را با همه میادین نفتی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی آن بدون هیچ مقاومتی از دست داد و گمان نمی‌رود که نیروهای پیشمرگه بتوانند خسارت کنونی را جبران کرده و کرکوک را به وضعیت قبل بازگردانند.

دومین قضیه اینکه، اختلافات بین ۲ شریک اصلی حکومت در کردستان عراق یعنی دو حزب «اتحادیه میهنی کردستان» معروف به حزب طالبانی و حزب «دموکرات کردستان» معروف به حزب مسعود بارزانی، بالا گرفت و دومی اولی را متهم کرد که به یگان‌های وابسته به خود در کرکوک دستور عقب نشینی داده است.

سومین قضیه اینکه اقتدار و حیثیت نیروهای پیشمرگه با فرار از صحنه نبرد بر باد رفته است بخصوص که فعالان شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی را منتشر کردند که در آن شهروندان کُرد را در حال پرتاب سنگ و ریختن آب دهان به سمت نیروهای پیشمرگه نشان می‌داد.

«هیمن هروای»، از مشاوران ارشد بارزانی نیز در صفحه توئیتر خود اقدام نیروهای پیشمرگه در ترک مواضع خود و مقابله نکردن با نیروهای عراقی را محکوم کرد.

چهارمین قضیه اینکه، ده‌ها هزار خانواده کُرد از بیم درگیری‌ها از کرکوک به اربیل و سلیمانیه گریختند که این قضیه تراکم جمعیتی کُردها در کرکوک را ولو به شکل موقت کاهش خواهد داد.

منطقه کردستان عراق تاکنون به شکلی غیرعلنی از وضعیت کشوری مستقل برخوردار بود و طی سال‌های پس از تجاوز آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ هم به دوران طلایی شکوفایی اقتصادی و رشد امنیتی رسیده بود اما سرکشی‌های بارزانی و اصرار وی بر پیشبرد همه پرسی در زمانی که عراق و جامعه بین المللی آن را اشتباه می‌خواند به کم شدن بخش اعظم این دستاوردها منجر شد.

امروز منطقه کردستان عراق در محاصره به سر می‌برد، منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان این منطقه ایجاد شده و کسی غیر رژیم اشغالگر اسرائیل را حامی خود نمی‌یابد و در حالی که کرکوک را هم که سرآمد شهرهای کُرد نشین بود از دست داد.

شاید بزرگ‌ترین قربانی تحولات نظامی کرکوک مسعود بارزانی است که حالا رویای او برای استقلال کردستان به کابوس مبدل شده است و حزب وی در منطقه کردستان ضربه سنگینی خورده است. بنابراین بعید به نظر نمی‌رسد که طی چند هفته آینده بارزانی با استعفا از قدرت، پرچم را به جانشینانش در حزب دموکرات کردستان تحویل بدهد و این یکی از مهم‌ترین گزینه‌های مطرح است.

به اعتقاد بسیاری بارزانی در اصرار بر برگزاری همه پرسی اشتباه کرد، چون شرایط و معادلات منطقه ای و بین المللی را به خوبی نسنجید و چه بسا اوضاع در مرحله آتی برای وی بدتر باشد.

———————————————————————

سفیر عراق در تهران در نشستی خبری اعلام کرد

کرکوک بخش جدانشدنی سرزمین عراق/با ایران و ترکیه در هماهنگی کامل هستیم

 

راجح الموسوی سفیر عراق در ایران امروز (سه شنبه) در نشستی خبری در محل سفارت این کشور در تهران  هرگونه بسیج نیروهای نظامی عراقی در شهر کرکوک را قاطعانه رد کرد و گفت: معتقدیم همه پرسی در اقلیم کردستان خلاف قانون اساسی عراق است.

وی با اشاره به همه پرسی در اقلیم کردستان عنوان کرد: دولت عراق با توجه به مسئولیت ملی و بین المللی خود اقداماتی را برای برگرداندن امور به وضعیت طبیعی انجام داد و این در حالی است که تا آخرین لحظه امید داشت دولت اقلیم از اقدامات انفرادی و اشتباه خود صرفنظر کند.

به گزارش فارس، این دیپلمات عراقی همچنین تصریح کرد: زمینهای نفت خیز شمال عراق از جمله کردستان جز لاینفک ثروت عراق هستند و حکومت مرکزی حق کامل استفاده از آن را دارد و درآمد حاصل از آن جزو بودجه حکومت مرکزی خواهد بود.    

الموسوی خاطرنشان کرد: استان کرکوک بخش جدانشدنی سرزمین عراق است و اقلیم کردستان حق ندارد آن را به زور بگیرد.

سفیر عراق ادامه داد: دولت مرکزی عراق حق تسلط کامل بر فرودگاه های اقلیم را دارد و همه معابر مرزی زیر نظر دولت قرار می گیرد و معابر غیررسمی بسته خواهد شد. 

این دیپلمات عراقی با بیان اینکه هموطنان کرد بخشی از ملت عراق هستند، اظهار داشت: اقدامات دولت مرکزی هموطنان کرد را هدف قرار نداده بلکه این اقدامات در راستای مقابله با حکومت اقلیم و ممانعت از فروپاشی وحدت عراق و حفاظت از سلامت منطقه است.

سفیر عراق در ادامه این نشست خبری کردها را شرکای حقیقی دولت مرکزی خواند و با اشاره به پستهای بلندپایه آنها از جمله ریاست جمهوری و … خاطرنشان کرد: ادعاهای مطرح شده درباره به حاشیه راندن آنها ادعاهای کذب و باطل است.

الموسوی اصافه کرد: اقدامات الیم می تواند سلامت منطقه و کشورهای همسایه را تحت الشعاع قرار دهد و ماموریت دولت مرکزی حفاظت از وحدت عراق و مقابله با هرگونه تهدید است. 

وی افزود: این همه پرسی تلاشهای بین المللی برای مبارزه با تروریسم به خصوص داعش را تضعیف می کند و باعث ایجاد خطری جدی بر امنیت منطقه خواهد بود.

سفیر عراق همچنین گفت: هموطنان کرد آزادی کامل را در انجام سفرهای داخلی از اقلیم و به شهرهای عراق به صورت زمینی دارند و سفر هوایی به بقیه شهرهای عراق و از این شهرها به اقلیم برای آنها آزاد است و جابه جایی کالاهای داخلی همچنان در حال انجام است.

الموسوی عنوان کرد که دولت اقداماتی را درباره خبرنگاران اعزامی به اقلیم و از آنجا انجام داده و ویزای ورود ویژه ای در فرودگاه بغداد جهت تسهیل کارشان در اقلیم انجام داده تا بتوانند به راحتی وارد اقلیم کردستان شده و یا خارج شوند.

سفیر عراق همچنین گفت: حکومت مرکزی در بغداد با رد هرگونه عمل مسلحانه، بر استفاده از تمامی روشهای صلح آمیز و گفتگو تاکید دارد.  

وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر بسته شدن سه مرز زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به نقل از مسجدی سفیر ایران در بغداد عنوان کرد که این سه مرز بسته است و افزود: وزارت خارجه عراق هم تاکید کرده که سه مرز زمینی با کردستان عراق بسته شده و ما در این پرونده با ایران و ترکیه در هماهنگی کامل هستیم.

خبرنگاری درباره مرز زمینی جدید که قرار است بین ایران و عراق در خوزستان باز شود سوال کرد که سفیر به سیاست دولت عراق در برقراری روابط خوب به ویژه اقتصادی با کشورهای همسایه و دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: در همایش تجاری ایران و عراق که اخیرا در تهران برگزار شد موارد مهمی مطرح و امیدواریم مواردی که در این همایش بیان شد به مرحله اجرا دربیاید. البته بنده از مرز جدیدی که عنوان کردید اطلاعی ندارم.  

وی ادامه داد: در حال حاضر مرزهای مهران، چذابه و شلمچه برقرار است و پس از اینکه زیرساختهای مرز خسروی به پایان رسید این مرز هم به زودی بازگشایی می شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)