مجمع هیات پزشکی ورزشی استان گیلان در حال با انتخاب مجدد دکتر حق شناس برگزار گردید که صحبتهای یکی از مربیان رزمی واقعیتهای غیر قابل انکاری را برای حاضرین آشکار کرد که باعث تعجب همگان شد؟! مصطفی رضا زاده یکی از مربیان ورزشهای رزمی که سابقه سرمربیگری تیم های ملی در رشته مختلف رزمی را […]

مجمع هیات پزشکی ورزشی استان گیلان در حال با انتخاب مجدد دکتر حق شناس برگزار گردید که صحبتهای یکی از مربیان رزمی واقعیتهای غیر قابل انکاری را برای حاضرین آشکار کرد که باعث تعجب همگان شد؟!

مصطفی رضا زاده یکی از مربیان ورزشهای رزمی که سابقه سرمربیگری تیم های ملی در رشته مختلف رزمی را نیز در کارنامه دارد با اعتراض شدید به عمل های ناموفق یک جراح متخصص تحت قرارداد هیات پزشکی گیلان از بی توجه مسئولین این هیات به عدم بازگشت قهرمانان رشته های مختلف بعد از جراحی توسط این پزشک به شدت گلایه کرد و اظهار داشت: متاسفانه ما بسیاری از چهره های مستعد خود را بدلیل مصدومیتهای شدید و جراحی ناموفق آقای دکتر(م) که به عنوان تنها جراح طرف قرارداد هیات پزشکی ورزشی استان به مصدومان معرفی می شوند از دست داده ایم که این جای تاسف  بررسی دارد.

وی در ادامه بیان کرد: مگر می شود یک پزشک در یک روز نوزده عمل جراحی انجام دهد؟!! حتی یک دامپزشک با حیوانات این کار را انجام نمی دهد !! مطمئنا این حجم عمل ها با اشتباه و در ادامه عدم بهبودی ورزشکاران برای بازگشت به تمرینات خواهد شد که این آمار بسیار بالا است.

من با اطمینان می گویم از هر بیست ورزشکار نوزده نفر از دنیا قهرمانی بعد از جراحی خداحافطی کرده اند که این برای من که یک مربی سازنده هستیم بسیار دردناک است؟!

بعد از پایان مجمع وقتی از دکتر حق شناس در مورد موضوع طرح شده توسط این عضو مجمع سوال نمودیم ایشان با سرپوش نهادن بر این واقعیت گفتند: ما کسی را مجبور به عمل جراحی زیر نظر آقای دکتر(م) نکرده ایم بلکه ورزشکاران خود داوطلبانه با این موضوع موافقت کرده اند؟!! به همین جهت به هیچ وجه با حرفهای نماینده باشگاه داران موافق نیستیم و وجود دکتر (م) را برای استان و منطقه یک فرصت می دانم؟!

رئیس هیات پزشکی ورزشی انجام نوزده عمل جراحی در یک روز را نیز تلویحا تائید کرد و افزود: بدلیل مشغله زیاد جراح متخصص تحت قرارداد هیات، ما فقط در روزهای محدودی از هفته می توانیم از تخصص ایشان بهره مند شویم که این موضوع نیز اجتناب ناپذیر است زیرا ما بدلیل حجم بالایی مصدومان باید عملهای متعددی را در یک روز انجام دهیم.

نتیجه گیری: متاسفانه بدلیل عدم نظارت درست اداره ورزش و جوانان بر عملکرد هیاتها و ردیابی انتقادات درست، در مجمع انتخابی هیات پزشکی ورزشی دریافتیم که رئیس هیات بجای برخورد منطقی با یک انتقاد کارشناسانه با اصل فرار رو به جلو چنان توجیحی از یک واقعیت ملموس ارایه کرد که به هیچ وجه برای کارشناسان ورزشی استان قابل پذیرش نیست.

حال سوال اصلی اینجاست که چرا و به چه دلیل هیات پزشکی ورزشی باید با یک پزشک متخصص که در کارنامه جراحی او عمل های ناموفق بسیاری به چشم می خورد بشکل انحصاری طرف قرارداد باشد و از تجربه دیگر متخصصان در این زمینه بهره مند نباشد؟ آیا از دست دادن یک قهرمان ملی با این فرضیه که امکانات ما محدود است قابل قبول خواهد بود؟!

باید پرسید چرا و به چه دلیل تا به حال کسی در مدیریتهای کلان ورزشی استان این موضوع را بشکل موشکافانه بررسی ننموده و جواب قانع کننده در این باره ارایه نداده و از همه مهمتر این است که چرا هیات پزشکی ورزشی از انتقادات فراری و همیشه دوست دارد در سایه قرار گیرد امیدواریم مدیر کل دوست داشتی اداره ورزش و جوانان جواب قانع کننده برای این سوالات و  مشکلات برای افکار عمومی و ورزشکاران داشته باشد.

نویسنده: علیرضا هوشیاری