به گزارش ۸دی نیوز، وبسایت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان مصاحبه ای با آیت الله موحدی انجام داد که متن کامل آن به شرح زیر می باشد: گیل شورا: نظر شما در مورد موضوع تبلیغات چیست؟ در اینخصوص توضیحاتی بفرمایید. بسم الله الرحمن الرحیم. الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ. اصل […]

به گزارش ۸دی نیوز، وبسایت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان مصاحبه ای با آیت الله موحدی انجام داد که متن کامل آن به شرح زیر می باشد:

گیل شورا: نظر شما در مورد موضوع تبلیغات چیست؟ در اینخصوص توضیحاتی بفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم. الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ. اصل معنای کلمه تبلیغ، رساندن است. یعنی متکلم، مطلبی را به ذهن مخاطب برساند. تبلیغ می تواند خوب باشد یا بد. وقتی گوینده مطالب خوبی را به شنونده منتقل کند و در او آگاهی و بینشی نو ایجاد نماید تبلیغ خوب است. اما وقتی مطالب غلط، انحرافی وگمراه کننده را به ذهن مخاطب انتقال دهد تبلیغ بد انجام گرفته که اینگونه تبلیغ از خطراتی ست که باید اجتناب کرد.

اما تبلیغ اسلامی چیست؟ در آیه شریفه ای که مطرح شد: «الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ و…» خداوند تشویق می نماید به اینکه اگر می خواهید مطلبی به گوش انسان ها برسانید، مطالب مفید را بگویید. چراکه این مطالب به مخاطب بینش، آگاهی و رشد میدهد و قرآن کریم از این انتقالِ بینش و آگاهی به تبلیغِ رسالات تعبیر می کند.

بر این اساس پیامبران، رسول بودند. خداوند آنها را فرستاده بود که پیام خدا را به مردم برسانند و همیشه به دنبال انبیا، انسانهای ارزنده ای هستند که برنامه های انبیاء را عملی می کنند و آن حقایق و معارف بلندی که انبیا به گوش مردم رسانده اند، پی می گیرند.

می توان گفت که چنین افرادی یک نوع رسالت الهی دارند. در واقع یک نوع شبه رسالت را بر عهده دارند و این جزء وظایف است. رسالت اسلامی این است که از فرصت ها استفاده کنیم برای اینکه حقایق را به گوش مردم برسانیم. به عنوان مثال ولادت رسول الله (ص)، بعثت رسول الله (ص) و همین طور رحلت رسول الله (ص)، همین طور در مورد ولادت و شهادت ائمه معصومین (ع)، باید از این فرصت ها استفاده شود.

گیل شورا: در انقلاب اسلامی ایامی داریم که به ایام الله مشهور هستند، در مورد اهمیت هماهنگی در ایام الله توضیح بفرمایید.

ما در قرآن نیز کلمه «ایام لله» را داریم و خداوند می فرماید ما به موسی گفتیم: «ذَکِّرهُم بِاَیّامِ الله: بنی اسرائیل را به یاد ایام لله بیانداز». یکی از برنامه های لازم در زندگی انسان ها و در جوامع بشری این است که به یاد ایام الله باشند و آن را فراموش نکنند. خداوند به موسی می فرماید: مردم را به یاد ایام الله بیانداز، یعنی به یادشان بیاور که در زمان بنی اسرائیل چه دوران ذلتی داشتید و الان به برکت دین و حضرت موسی به چه عزتی رسیدید و خداوند چطور دشمن شما را وارد دریا کرد و بعد همه آنها را نابود نمود.

به عبارت بهتر این ایام لله ارزش دین و مذهب را یادآوری می کند. نمونه دیگر آن که بنی اسراییل بعد از ایمان آوردن به حضرت موسی، دوران گوساله پرستی برایشان پیش آمد. این رویداد و ذکر آن در قرآن کریم یعنی متوجه باشید خطر فتنه همیشه هست. سامری در غیاب حضرت موسی فتنه به پا کرد و به دنبال این فتنه آنهایی که به موسی ایمان آورده بودند، یکدفعه گوساله پرست شدند و به خاطر گوساله به خاک افتادند.

مقام معظم رهبری در مورد فتنه ۸۸ مرتب تذکر می دهند و اهمیت آنرا بیان می کنند، چراکه ممکن است انسان هایی که جلو آمده اند و رشد کرده اند، یکدفعه گرفتار فتنه شوند. پس در زندگی همه اقوام ایام لله هست، از جمله در این انقلاب عزیزما.

مردم ما دوران رضا خان را داشتند که نمی توانستند حتی یک جلسه عزا و سوگواری تشکیل دهند. زنهای ایرانی، کشف حجاب شدند و هیچ زنی نمی توانست چادر به سرش کند. خفقان و ذلتی بود که احکام الهی زیر پا گذاشته می شد. مردم ما دوران محمدرضا را فراموش نمی کنند که زندانها پر از مردان خدا بود. چه فشارها، چه شکنجه ها و چه اعدامهائی بود. مردم ۱۷شهریور را فراموش نمی کنند و یادشان می باشد که خدا به وسیله قیام امام، به وسیله دین، اتحاد، وحدت و تجمیع حول محور ولی فقیه، از ذلت نجاتشان داد. این است که ۲۲ بهمن، یوم الله نامیده می شود. تمام اینها موجب میشود که انسانها پیوسته مراقب باشند و غفلت نکنند تا اشتباه گذشته تکرار نشود و آنچه که موجب ذلت مردم شده بود دوباره ایجاد نشود.

اشاره کردید به شورای هماهنگی. اندیشه امام رضوان الله تعالی علیه این بود که احتمال دارد در هر شهری و نقطه ای که میخواهند از ایام الله ۲۲ بهمن یا روزهای مانندآن تجلیل کنند، پراکندگی وجود داشته باشد یا هرکسی به نحوی عمل کند لذا ایشان فرمودند که این افراد به عنوان یک شورا بنشینند و برنامه ریزی کنند و به سراسر کشور برنامه هم بدهند که کار هماهنگ انجام گیرد و پراکندگی نباشد.

آنچه را که باید در این ایام الله متوجه بود، شورای هماهنگی رئوس موارد را به سراسر کشور ابلاغ می کنند و برنامه ریزی می کنند. طبعا تا کنون، برنامه ها بسیار خوب بوده و از ابتدا هم حضرت آیت الله جنتی به عنوان ریاست شورای هماهنگی با تدبیر خاصی برنامه ها را شروع کردند و ادامه دادند.

 گیل شورا: در فتنه ۸۸ حضور مردم یک سد بزرگی در برابر فتنه بود، مردم گیلان روز هشتم دی و نیز روز نهم دی به میدان آمدند و موجب شد که از دستان پر مهر مقام معظم رهبری مدال بصیرت دریافت کنند، نظر شما در سبقت حضور مردم گیلان در راهپیمائی ۹ دی چیست؟

این نشانه آگاهی مردم گیلان و نشانه بصیرت مردم است که گویا مردم گیلان متوجه و منتظر بودند تا در یک فرصت مناسب این تبعیت از فرمان رهبری را دنبال کنند و انزجار خود را از فتنه ای که به وجود آمد، به دنیا اعلام کنند. مانند کسی که عاشق چیزی است حرکت خود را زودتر، در روز هشتم دی شروع کردند. روز نهم نیز همین حضور پرشکوه را داشتند.

از مردم گیلان انتظاری جز این هم نمی رود. با توجه به این که اینها دنباله روی آن شهید بزرگوار میرزا کوچک خان جنگلی هستند و این درس را از او به عنوان معلم شان آموخته اند و ما این توفیق را به آنها تبریک می گوییم.

 گیل شورا: به نظر شما دعوت از مسئولین و شخصیت های کشوری چقدر در جذب مردم تاثیر دارد؟

مردم این علاقه را دارند که مسئولین کشوری را ببینند و سخنانشان را بشنوند و از اطلاعات آنها بهره مند شوند. مسئولینی که از مرکز کشور هستند، هم می آیند که استانها را ببیند و از حال و روحیه مردم مطلع شوند، هم آنکه از حضور مردم و عشق آنها به انقلاب بهره میگیرند. همچنین ممکن است مردم عزیز مشکلاتی داشته باشند که مسئولین از مشکلات آگاه می شوند و عطش مردم نیز برای ملاقات مسئولین برطرف می شود.

 گیل شورا: فکر می کنید در حضور مردم و هماهنگی ها، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی چقدر نقش دارد؟

شورای هماهنگی به وجود آورنده پیوند بین مردم و مسئولین است. چه نقشی بالاتر از همین! این کار، کار و وظیفه شوراست و برنامه ریزی هم از اوست. بنابراین شورا هست که با این اجتماعات این توفیق را نصیب مردم و مسئولین می کند و هردو طرف بهره می برند. باید از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تشکر کرد و برای عوامل صدیقش دعا نمود که در این برنامه ریزیها بیش از پیش موفق باشند.

 گیل شورا: حضرتعالی در مورد مکان و نوع برگزاری و حضور مردم در مراسمی که دعوت شدید آیا رضایت خاطر دارید؟

به نظر بنده شورای هماهنگی محل مناسبی را برای مراسم در نظر گرفت که در جوار آرامگاه میرزا کوچک جنگلی برگزار شد. ما باید بیشتر این معنا را در نظر بگیریم که آیا موفق شده ایم آنچه را باید گفت، به مردم بگوییم؟ آیا آنچه را که گفته ایم با هدف صددرصدی قرب خدا گفته ایم؟ اینها مهم است. یک سخنران نباید سخنرانی را شغل خود تصور کند و احیانا از این طریق منافعی برای خود متصور شود، این بسیار خطرناک است.

گوینده و سخنران باید خودش را ادامه دهنده راه انبیاء بداند و آگاه باشد که ماموریتی الهی به او داده شده که در این جلسه و جلسات مشابه، سخنانی را بگوید که وظیفه گفتنش بر عهده اوست. او باید از خدا بخواهد تا وظایف را به فکرش القاء کند و در بیان مسائل نیز هدفش خالصانه خدا باشد چراکه تنها در این صورت است که مجالس ما، معنویت و برکت پیدا می کند و اگر اینگونه نباشد ارزشی نخواهد داشت.

 گیل شورا: اگر برای کلام آخر فرمایش یا تذکری دارید، بیان بفرمایید.

تذکر اینکه در دو قسمت سعی خودتان را مبذول نمایید. اول در انتخاب سخنران، کسانی را انتخاب کنید که واقعا بتواند حق جلسه را ادا کند. هم از نظر بیان مطالب، مطالبی بگویدکه متناسب با زمان باشد و علاوه بر این چیزی را بگوید که درد مردم است. سخنران باید مانند یک پزشک حاذق، بیماریهای عمیق را معالجه کند. باید مردم را بشناسد.

گاهی ممکن است در یک منطقه اختلاف و تشکک باشد که گوینده باید ابتدا مسائل ولایی را مطرح کند و سپس مردم را به وحدت دعوت کند. اگر وارد جایی شد که فساد اخلاقی هست، باید نسخه بدهد و از همه بالاتر باید بتواند نسخه ای برای رضای خدا بدهد. دوم اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سعی خودش را متمرکز کند تا مردم را جمع کند. اطلاع رسانی نماید و آگاهی بدهد تا مردم جمع شوند و از مجالس استفاده لازم را ببرند.

نویسنده: ۸دی نیوز

۰/۵ (۰ نظر)