مشروح گفتگوی عصر تدبیر با دکتر حسن تأمینی، در پی می آید: ـ با توجه به اینکه عضو کمیسیون بهداشت و درمان هستید برآوردتان نسبت به اجرای طرح نظام سلامت و بیمه همگانی که توسط دولت یازدهم اجرا شد؛ چیست؟ با این که اعتقاد دارم کمیسیون بهداشت و درمان یک کمیسیون فوق تخصصی است، زیرا […]

مشروح گفتگوی عصر تدبیر با دکتر حسن تأمینی، در پی می آید:

ـ با توجه به اینکه عضو کمیسیون بهداشت و درمان هستید برآوردتان نسبت به اجرای طرح نظام سلامت و بیمه همگانی که توسط دولت یازدهم اجرا شد؛ چیست؟

با این که اعتقاد دارم کمیسیون بهداشت و درمان یک کمیسیون فوق تخصصی است، زیرا بر خلاف دیگر کمیسیونهای مجلس، تک تخصصی می باشد و با توجه به حضور ۲ وزیر در این کمیسیون، اما متأسفانه باید بگویم مجلس، در زمینه بهداشت و درمان، موفق نبوده است. در هر حال مشکلات اصلی مردم در حیطه درمان است. ما در این زمینه مسأله ادغام بیمه ها که امر بسیار مهمی بود را به سرانجام رساندیم و سعی کردیم وضعیت یک بام و چند هوای پزشکان را سر و سامان دهیم. یعنی مشخص شود که یا در بخش خصوصی فعال باشند یا در بخش دولتی، اما نتیجه موفقیت آمیز نبود. در طرح پزشک خانواده هم با توجه به انجام هزینه های فراوان به دلیل عدم همکاری لازم از جانب دولت وقت، دستاوردی نداشتیم و هم اکنون آن طرح به حالت راکد در آمده است.

اما یکی از کارهای بزرگ دولت تدبیر و امید در خصوص بحث مهم سلامت مردم بوده و باید بگویم که موفق هم عمل شده است. البته نگران این هستیم که هزینه هائی که انجام می شود به جا باشد، اما همه راضی هستیم. چنان که در استان گیلان مردم بسیاری به دفتر من در حوزه درمان مراجعه می نمودند، اما اکنون اوضاع خیلی تغییر کرده است. در خصوص قیمت داروها و دسترسی به دارو نیز پیشرفتهای مناسبی انجام شده که قابل تقدیر است.

ـ طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت و جرم زائی برای عمل وازکتومی و توبکتومی به کجا رسید؟ گویا آقای رستمیان از دیگر اعضای کمیسیون بهداشت گفته اند قرار است به جای حبس، از جریمه نقدی استفاده شود؛ آیا بنابراین است که همچنان این اعمال جرم تعریف شوند؟

بعد از طرح موضوع و تاکید مقام معظم رهبری و وجود نگرانی ها در مورد افزایش جمعیت، یک گروه کارشناسی تشکیل شد. اوایل سخت بود و بزرگان عرصه بهداشت مقاومت می نمودند. اما اصل طرح، بحث بسیار خوبی است. در هر حال نظر ما این است که نباید منعی کار کنیم. اگر چه اصل طرح را حمایت می کنیم، اما نباید برخوردهای تدافعی داشته باشیم. ما تلاش خواهیم کرد بحث مجازات وجود نداشته باشد و از تشویق برای پیشبرد اهداف طرح استفاده کنیم.

ما هم از اوضاع فعلی جامعه آگاهیم و این پرسش برای ما هم وجود دارد که آیا میتوان کودکان بیشتری را در یک آپارتمان ۶۰ یا ۷۰ متری پرورش داد؟ این نگرانی را نمی توان کتمان نمود. اما معتقدیم باید فرهنگ را عوض کرد. زیرا حتی در میان کسانی که از توانائی هم برخوردارند به فرزند کمتر، زندگی بهتر فکر می کنند و دنبال این هستیم که این نگرش را تغییر دهیم. اگر چه امیدواریم که بحث کسب و کار و مسائل عمرانی بهبود یابد و در آن فضا حتماً بهتر می توان طرح افزایش جمعیت را اجرائی نمود.

ـ آقای دکتر، کمی به خودتان بپردازیم. بعد از انتخابات ریاست جمهوری به نظر رسید شاهد فصل جدیدی از فعالیتهای شما باشیم. اما دو نماینده دیگر رشت، فعالتر از شما به نظر می رسند. از یک طرف افشاگری های مهندس جعفرزاده نسبت به دولت احمدی نژاد و از طرف دیگر تلاش مهندس کوچکی نژاد جهت استیضاح وزیر علوم! آیا انگیزه فعالیت مسئولیت نمایندگی در شما از بین رفته است؟

من معمولاً کار خودم را انجام می دهم. سعی من بر این بوده که مستقل تر و متفاوت تر عمل کنم و نمی خواهم ظرفیت خویش را مصروف حواشی نمایم. وقت زیادی نمانده و باید بهترین استفاده را ببرم. مسائل حاشیه ای به ما ضربه می زند. اتفاقاً تلاشم بیشتر هم شده است و به همه روستاهائی که نرفته بودم هم رفته ام و همچنان به این کار ادامه می دهم.

گفتگوی عصرتدبیر با دکتر تامینی

ـ در ضیافت افطاری امسال که شما میزبان بودید یک خبر مهم را مطرح نمودید و آن اعلام انصراف شما از انتخابات آتی مجلس، آن هم ۱۸ ماه مانده به آن انتخابات بود! چطور به این نتیجه رسیدید؟

من تصمیم خود را گرفته بودم و منتظر فرصت بودم که اعلام کنم. ببینید ما خیلی تعهد ایجاد کردیم، اما نتوانستیم آنگونه که باید مشکلات را حل کنیم. من با دیدن افرادی که مشکلاتشان حل نشده، شرمنده می شوم. در حالی که قبل از نمایندگی، رضایتمندی از بنده بسیار زیاد بود، طوری که می گفتم اگر کسی را پیدا کنید که از من ناراضی باشد جایزه می دهم.

با خودم فکر کردم اگر در فرصت باقی مانده نتوانم به همه وعده ها عمل کنم چرا باید دوباره وارد عرصه شوم؟ شاید بتوانم در جایگاهی به غیر از نمایندگی مجلس مثمرثمر باشم و در مرکز نسبت به سایرین فعالتر عمل کنم. نه آنکه من بهتر از دیگران هستم یا آنان فعال نیستند اما تلاش خویش را در جایگاه دیگر انجام می دهم.
از لحاظ زمانی هم معتقدم، در موقع مناسبی این انصراف را اعلام کردم، زیرا افراد بسیاری ابراز لطف داشتند و برنامه برای انتخابات دور بعد می دادند. اگر این انصراف را اعلام نمی کردم شاید بعداً گله و شکایت از من بیشتر می شد.

مهندس جعفرزاده اخیراً طی مصاحبه ای به مردم قول داد که برای ثبت نام انتخابات دور آینده مجلس، همراه با شما برای ثبت نام به فرمانداری برود. نظرتان چیست؟

ایشان لطف دارند. اگر چه نسبت به من گله دارند؛ اما رک بگویم، شرایط به گونه ای است که خیلی سخت است که بخواهم تعهد جدیدی ایجاد بکنم.اما همیشه به عنوان یک پشتوانه ای برای مردم خواهم بود. در هر حال اکنون تصمیم خویش مبنی بر نیامدن را گرفته ام، اما باید دید شرایط چه خواهد شد؟ من قطعاً می توانم در جای دیگری هم خدمت کنم و امیدوارم افراد متخصص وارد مجلس شوند باید بگویم اگر اعلام انصرافم اسباب تکّدر خاطر برخی از دوستان را فراهم آورد، عذرخواهی میکنم.

آیا در انتخابات پیش رو از فرد یا افرادی حمایت خواهید کرد؟

هم اکنون وضع مشخص نیست. جریانات، چندان خویش را نشان نداده اند. در هر صورت تلاش خواهم کرد که نمایندگان حوزه شهرستان رشت با هر گرایش فکری، با هم هماهنگ باشند.

ـ اگر چه نمایندگان مجلس در امور شهری ورود پیدا نمی کنند، اما در رشت گویا به غیر از شما ورود یه این عرصه توسط نمایندگان مرسوم شده! نظر شما در ارتباط با اوضاع فعلی شهر، عملکرد شورا و شهردار برآمده از آن چیست؟
در حقیقت من در این حوزه ورود نکردم و حتی در انتخابات شورا با توجه به آنکه برخی افراد منتصب به من هم بودند اما حمایت خاصی نکردم. زیرا من نماینده همه مردم و در نتیجه همه نامزدها بودم. در مورد شهردار هم بیشترین تلاشم این بوده که تجربه مدیریت بر شهرهای بزرگ را داشته باشد و تحصیلات عالی مرتبط داشته باشد. در هر حال شهردار فعلی انتخاب شد، اگر چه بعدها چالش هائی پدید آمد و هم اکنون هم این چالشها ادامه دارد که برای شهر خوب نیست. من نیز تلاش کرده ام همگرائی ایجاد کنم.

اعضای شورا باید بدانند که نیاز به فعالیت بیشتری وجود دارد و باید از همه ظرفیتها بهره برداری کنند، خصوصاً ظرفیت نمایندگان مجلس. اما اراده این مهم وجود ندارد. من خودم تنها یک جلسه با شورا داشتم که آن هم به تعارفات و کلیات پرداخته شد. دلخور و نگران هستم. عزیزان در شورا بدانند که چشم بر هم بگذاریم دوره نمایندگی به پایان می رسد و آنکه متضرر می شود مردم هستند. می توان گفت: مردم هم رضایت کامل ندارند.

به عنوان آخرین پرسش نظرتان راجع به انتصابات استان گیلان چیست؟

باید توجه کرد که با آمدن این دولت هم تدبیر و هم امید، دست کم امید در مردم زنده شد. حرف مردم این بود که از روند قبلی ناراضی هستیم و نیاز به تغییر وجود دارد. گمان می کنم در بدنه دولت می شد از توانمندیهای جدید همان تفکر استفاده کرد. گوئی که قبلاً برنامه ریزی خاصی صورت نگرفته بود و خیلی چیزها اتفاقی بود. چنان که برخی از وزرا خارج از رده اند. البته خوب بود مانند بسیاری از کشورها، از افرادی مانند آقای نعمت زاده به عنوان مشاور استفاده شود. اما برای قضاوت نیاز به زمان بیشتری داریم.

در گیلان هم وضعیت همین طور است. اگر چه آقای دکتر نجفی انسان معتدلی است. در هر حال در گیلان نسبت به تغییرات چالشهای خاصی نداشتیم. اگر چه بسیاری حتی من هم ناراضی هستم. اما یک آرامش در فضای استان به وجود آمده است. به جهت استفاده از افراد متخصص، مرکز پژوهشهای مدیریتی استان را پیشنهاد دادیم و هم چنین مرکزی با حضور گیلانیان مقیم تهران ایجاد شد و در دفتر دکترنوبخت هم جلساتی برگزار شد که امیدواریم از این ظرفیتها بهره برداری لازم انجام شود.

نویسنده: عصرتدبیر