به گزارش تدبیر شرق، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، روز پنج‌شنبه ۲مرداد۹۳ در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه صومعه‌سرا اظهار کرد: در طول تاریخ همیشه با یک مثلث سه ضلعی ارزش، منفعت و امنیت روبه‌رو هستیم. وی با بیان […]

عرصه هنر عرصه آزادی است- هنرمندان از حاشیه‌های سیاسی فاصله بگیرندبه گزارش تدبیر شرق، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، روز پنج‌شنبه ۲مرداد۹۳ در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه صومعه‌سرا اظهار کرد: در طول تاریخ همیشه با یک مثلث سه ضلعی ارزش، منفعت و امنیت روبه‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه در کل تاریخ چالش‌های اصلی انسان‌ها حتی در عرصه هنر بر سر این سه موضوع است، افزود: اگر امنیت نباشد دو ضلع دیگر این مثلث دچار چالش می‌شوند.

فاضلی با بیان اینکه هنر به کمک این مثلث سه ضلعی آمده است، گفت: ارزش‌ها مفاهیم ثابتی هستند و به واسطه منفعت و امنیت معنا پیدا می‌کنند.

این مسئول فرهنگی استان با بیان اینکه هنرمند تبیین‌کننده ارزش‌ها است، تصریح کرد: ازش‌ها ثابت هستند و آنچه که به آن ارزش می‌دهد افکار هنرمند است.

وی خاطرنشان کرد: بحث منفعت یکی از پارامترهایی است که براساس نگرش ما به ارزش‌ها معنا پیدا می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه اگر ما فقط منفعت آخرت را مبنای کار خویش قرار دهیم راه به جایی نمی‌بریم، تاکید کرد: در قرآن ۱۱۵ بار کلمه آخرت و در مقابلش ۱۱۵ بار کلمه دنیا به کار رفته است.

فاضلی با بیان اینکه بحث منفعت فقط وابسته به آخرت نیست و آخرت و دنیا به هم پیوسته هستند، افزود: اهل فرهنگ و هنر و رسانه وقتی وارد این عرصه شده‌اند خداوند به آن‌ها عنایت داشته که توانسته‌اند قلم به دست بگیرند و خداوند با گردنبند «نون» به آن قسم خورده است.

وی با بیان اینکه اگر از انسانی فرهنگ، هنر و رسانه را بگیرند دیگر چیزی برایش باقی نمی‌ماند، تصریح کرد: انسان به واسطه کدگذاری‌هایی که در زبان خود می‌کند، شخصیت خویش را به همگان نشان می‌دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه اصحاب فرهنگ و هنر نباید وارد حاشیه‌های سیاسی شوند، خاطرنشان کرد: هرگاه آن‌ها وارد حاشیه‌های سیاسی شده‌اند ضرر کرده‌اند و حاشیه‌های سیاسی سبب می‌شود که قدرت از اهل علم و هنر گرفته شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه عرصه هنر عرصه آزادی است، تصریح کرد: کبوتر هنر یک آسمان برای پرواز می‌خواهد.

فاضلی با بیان اینکه هنرمند در عرصه آزادی به همه جا می‌رسد، تاکید کرد: هنرمند باید با حفظ ارزش‌ها کار خود را انجام دهد.

وی به پیشینه فرهنگی و هنری شهرستان صومعه سرا اشاره و اضافه کرد: فضا و محیط فرهنگی صومعه سرا آماده است که آسمان شهر را چنین پر از ستاره‌ها و چهره‌های فرهنگی کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان افزود: کافی است فرش زیر پای هنرمندان باشیم و بتوانیم داشته‌های فرهنگی و هنری خود را حفظ کنیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان گیلان تاکید کرد: آیت‌الله احسان بخش، آیت اله ضیابری و آیت الله عربانی افرادی هستند که به شهرستان صومعه‌سرا ارزش می‌دهند.

فاضلی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در حال تشکیل است، اظهار کرد: بانک اطلاعاتی شامل مختصری از اطلاعات فردی، رزومه کاری، سابقه فعالیت، عناوین کسب شده و معرفی آثار گروه‌های مختلف شامل فعالان قرآنی، رسانه، شعر و ادب و هنرمندان در استان است.

وی افزود: یقینا کارهایی که به هنرمندان واسپاری می‌شود، چشم انداز روشنی داشته و ارتقاء فرهنگی و هنری را به همراه خواهد داشت.

در ادامه این نشست جلسه پرسش و پاسخ توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر صومعه‌سرا انجام شد.

در پایان نیز؛ هنرمندان صومعه سرایی با امضای طوماری، جنایات رژیم صهیونیستی علیه کودکان و مردم غزه را محکوم کردند.

همچنین با حضور فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان نمایشگاه تصویرسازی کودک در صومعه سرا گشایش یافت.

نویسنده: تدبیر شرق