به گزارش احرارگیل، با توجه به گرمای هوای تابستان و گردشگرپذیر بودن گیلان، بوی بد رودخانه‌های زرجوب و گوهررود در استان مشکلات زیادی برای مردم و مسافرین گیلان ایجاد کرده است.  حسن، یکی از ساکنان جوار رودخانه گوهررود در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: آلودگی گوهررود مهمترین چالش زیست محیطی گیلان است. رودخانه‌های زیبا، […]

به گزارش احرارگیل، با توجه به گرمای هوای تابستان و گردشگرپذیر بودن گیلان، بوی بد رودخانه‌های زرجوب و گوهررود در استان مشکلات زیادی برای مردم و مسافرین گیلان ایجاد کرده است.

 حسن، یکی از ساکنان جوار رودخانه گوهررود در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: آلودگی گوهررود مهمترین چالش زیست محیطی گیلان است. رودخانه‌های زیبا، گوهر کمیاب هر استان هستند و متاسفانه در رشت این گوهررود با ورود انواع فاضلاب‌ها به خصوص فاضلابهای انسانی، گوهر وجودی خود را از دست داده است.

 مرجان، یکی دیگر از ساکنان شهرستان رشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: آلودگی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب فقط استان را تهدید نمی‌کند بلکه آلودگی‌های این رودخانه‌ها نهایتا به دریای خزر می‌ریزند. احداث تصفیه‌خانه فاضلاب می‌تواند در کاهش ورود آلاینده‌های این رودخانه‌ها موثر باشد اما نمی‌دانیم که چرا این امر جدی‌تر گرفته نمی‌شود.

 محمدرضا برجی، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: ساخت سیستم‌های تصفیه فاضلاب یکی از راهکارهای اصلی در مدیریت فاضلاب شهری و کاهش فشار به رودخانه‌ها و محیط زیست می‌شود.

 وی با اشاره به بازدیدی که از سیستم‌های تصفیه فاضلاب شهرهای رشت و انزلی و همچنین سیستم در حال ساخت تصفیه فاضلاب غازیان انزلی در هفته گذشته داشت، ادامه داد: امیدواریم ساخت سیستم تصفیه فاضلاب غازیان انزلی در مدت زمان کوتاه به پایان برسد.

 برجی اضافه کرد: با توجه به گسترش شهرها و افزایش جمعیت استان، فاضلاب‌های انسانی از مهمترین منابع آلایندگی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب به شمار می‌رود. مدیریت فاضلاب شهری می‌تواند نقش مهمی در کاهش آلایندگی این رودخانه‌ها ایفا کند.

 مدیرکل محیط زیست گیلان تصریح کرد: خزر پذیرنده نهایی آلودگی رودخانه‌های گیلان است. برای نجات این اکوسیستم ارزشمند و جلوگیری از نابودی گونه‌های ارزشمند گیاهی و جانوری آن باید ورود فاضلابها به خصوص فاضلابهای انسانی در رودخانه ها را به صفر برسانیم.

نویسنده: احرار گیل