به گزارش لاهیگ، کارشناسان محیط زیست که از زباله به‌عنوان “طلای کثیف” نام می‌برند، معتقدند بازیافت آن سه فایده مهم برای محیط زیست می‌تواند داشته باشد. به نقل از “گیلانیان”، همین کارشناسان فایده اول زباله را صرفه‌جویی در مصرف منابع طبیعی می‌دانند که انسان به‌جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو می‌تواند از مواد […]

به گزارش لاهیگ، کارشناسان محیط زیست که از زباله به‌عنوان “طلای کثیف” نام می‌برند، معتقدند بازیافت آن سه فایده مهم برای محیط زیست می‌تواند داشته باشد.
 به نقل از “گیلانیان”، همین کارشناسان فایده اول زباله را صرفه‌جویی در مصرف منابع طبیعی می‌دانند که انسان به‌جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو می‌تواند از مواد بازیافتی استفاده نماید.
دیگر فواید بازیافت را صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌دانند که برای بازیافت مواد زائد هم نیاز به مقداری انرژی است؛ اما انرژی لازم برای بازیافت زباله خیلی کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات جدید از مواد خام است. برای مثال، ساختن آلومینیوم از آلومینیوم بازیافت شده ۹۰ درصد انرژی کمتر از ساختن آن از سنگ معدن نیاز دارد. سومین فایده بازیافت نیز نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله‌هاست.
متأسفانه این کارشناسان از قدرت قهریه زباله بی‌اطلاع هستند و و این مهم را حتی به‌عنوان فایده چهارم و در حقیقت اول درک نکردند و گویا اطلاع ندارند که قدرت زباله در بروز مناقشه می‌تواند قدرت پیروز باشد و در صورت نیاز هر مقاومتی را بشکند.
به‌عنوان مثال، اگر بین متولی زباله و اداره دیگر مناقشه‌ای بر سر منافعی ایجاد شود، بدون شک پیروز غائله، صاحب زباله خواهد بود، زیرا تغییر محل چند ساعت تخلیه زباله می‌تواند هر خواسته‌ای ولو ناحق را تحمیل و طرف مقابل را وادار به پذیرش خواسته نماید.
شاهد این ادعا اتفاق نادری است که اخیراً در شهر رشت رخ داد و این طلای کثیف توانست در کوتاه‌ترین زمان ممکن، غائله را به نفع صاحب خود فیصله دهد و ذینفعان برای حفظ ظاهر با تأخیر ۴۸ ساعته اطلاع‌رسانی کردند.
به هر تقدیر امیدواریم از این ابزار کارآمد در جهت استفاده غیرقانونی از اموال عمومی (انفال) بهره‌برداری نشود و استفاده‌کنندگان آن واعظ غیرمتعظ نباشند و خود در عین قانون‌گریزی، از دیگران انتظار قانون‌پذیری نداشته باشند!!!

نویسنده: لاهیگ