به گزارش عصر تدبیر، از گوشه وکنار خبرهای پراکنده ای در این زمینه به گوش می رسند و پیگیران اخبار را، اطلاعات پراکنده وموثق و غیر موثق حساس نموده است. عصر تدبیر براساس شنیده ها واخبار غیررسمی البته از دید خود نگاهی دارد به کاندیداهای احتمالی مجلس در رشت و احوال و اخبار این روزهایشان: […]

به گزارش عصر تدبیر، از گوشه وکنار خبرهای پراکنده ای در این زمینه به گوش می رسند و پیگیران اخبار را، اطلاعات پراکنده وموثق و غیر موثق حساس نموده است. عصر تدبیر براساس شنیده ها واخبار غیررسمی البته از دید خود نگاهی دارد به کاندیداهای احتمالی مجلس در رشت و احوال و اخبار این روزهایشان:

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

حسن تامینی: در اولین حضورش در انتخابات بسیارانی کوشیدند برای او نقشی در وقایع سال ۷۸ کوی دانشگاه بتراشند. اما او در مرحله دوم به مجلس راه یافت و با ارائه چهره ای متعادل و موجه چهارسال بعد و در آستانه نوروز ۹۱ نفر اول انتخابات رشت شد تا ثابت کند مردمی بودن مهمترین ابزار هر نماینده ای است.
تامینی از معدود نمایندگان گیلانی است که حدود وظایف و اختیارات نمایندگان را رعایت می کند و در کار قوه مجریه و عزل و نصب های استان و شهرستان مداخله نمی کند. نجابتی که او در این زمینه از خود بروز می دهد البته می تواند مانند تیغ دو دم عمل کند. چون متاسفانه برخی از موکلین نیز بدعادت شده و خواستار دخالت نمایندگان در امور جاری استان هستند.هرچند که آقای نماینده باید بین این رفتار درست و انفعال مرز گذاری جدی کند.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

جبارکوچکی نژاد: نماینده اصولگرای رشت که البته با بینش سیاسی خاص خود به دام حامیان احمدی نژاد و پایداری نیفتاد.
دفتر او در نزدیکی باغ محتشم شلوغ ترین و پرترددترین دفتر یک نماینده در گیلان است و توصیه نامه های او معمولاً در ادارات استان ذی نفوذ اند.
کوچکی نژاد دو دوره نماینده رشت است و عده ای بر این باورند که شانس او در دوره آینده با توجه به ورود رقبای مطرح اندکی کاهش خواهد یافت.البته عدم وثوق مردم در انتخابات شورای چهارم به همنام و برادرش در خور تحلیل های جدی تر نسبت به محبوبیت وی میباشد.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

غلامعلی جعفرزاده: پدیده انتخابات گذشته که با اختلاف ناچیز در مرحله دوم جواز حضور در مجلس را بدست آورد
او در مرحله دوم آن انتخابات با انتصاب یکی از اصلاح طلبان خوشنام به رییس ستادی اش توانست بخشی از آنان را با خود همراه کند اما بلافاصله پس از پیروزی شاید مصلحت اندیشانه رفاقت با اصلاح طلبان ،آنها را کنار گذاشت.
جعفرزاده در دوره قبل با حمله به مدیریت ارشد غیر بومی استان، توانست افکار عمومی را با خود همراه کند. اما اینبار این حربه در اختیار او نیست.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

فیاض زاهد: دکترای تاریخ. یک اصلاح طلب تمام عیار که یکبار در سال ۷۹ و در مرحله دوم انتخابات مجلس ششم با پذیرفتن شکستی تلخ از راهیابی به صندلی های در آن زمان سرخ بهارستان باز ماند. شکستی که باعث هجرت اش به تهران و نزدیکی اش به حلقه های اول اصلاح طلبان پایتخت شد و البته در سال ۸۸ برایش مدتی زندان به بار آورد.
زاهد برای رسیدن به مجلس راه آسانی در پیش دارد. تنها مانع او در این راه شورای نگهبان است که تصور نمی شود حالا حالاها با امثال او مهربان باشند.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

احمد رمضانپور: نماینده دوره های پنجم و ششم رشت در مجلس شورای اسلامی که هنوز تاوان تحصن روزهای آخر مجلس ششم را می دهد. خیلی ها او را در کنار نوبخت و حضرتی موفقترین نمایندگان ادوار رشت محسوب مینمایند.آخرین بار با انجام مصاحبه ای سعی کرد روابط اش را با شورای نگهبان ترمیم کند ولی باید دید که آیا با چراغ سبز روبرو می شود یا با باقی اصلاح طلبان گرفتار رد صلاحیت می گردد
او نیز مانند زاهد در صورت تایید کار آسان تری نسبت به رقبا خواهد داشت.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

جمشید رسایی: یک اصلاح طلب آرام و بیشتر مدیر اجرایی تا عنصری صرفاً سیاسی. در دولت خاتمی مدیر کل بود و در دولت احمدی نژاد نیز از توانمندی هایش استفاده شد. ریاست او بر جهاد دانشگاهی گیلان در دولت اعتدال بر یکی از نمایندگان رشت شاید به زعم رقابت در انتخابات مجلس آتی با وی سنگین آمد.
سلامت نفس بزرگترین شاخصه این مدیر میانسال نزدیک به خاتمی است و او را با انگ های مالی یا اخلاقی نمی توان رد صلاحیت کرد.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

رضاجمشیدی: استاد دانشگاه و به گفته دوستانش یک نخبه علمی. جمشیدی با انتخابات شورای شهر به عرصه سیاسی رشت پا گذاشت و با رای خیره کننده رکورد تعداد آرا را در رشت شکست. رییس شورای شهر رشت نیز با چالشی مشابه برخی از اصلاح طلبان روبرو است. ضمن آنکه تفاوت های انتخابات شورا و مجلس او را برای ورود مردد می کند. انتخابات هیئت رییسه شورای شهر در شهریور امسال تاثیر زیادی روی تصمیم او برای استعفا و ورود به رقابت های انتخاباتی زمستان ۹۴ خواهد داشت.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

محمدعلی ثابت قدم: دکترای شهرسازی. از دید بسیارانی موفق ترین و در عین حال بدشانس ترین شهردار ۲۰ سال اخیر رشت. جوانگرایی او در شهرداری عده ای را برآشفت و وقایع شورای گذشته این فرصت را به مخالفانش داد تا استاندار سابق را تحت فشار قرار دهند که عزل اش کند. وی توسعه اقتصادی را مقدم بر توسعه سیاسی می داند و برنامه هایی نیز در همین زمینه آماده اجرا دارد.
ثابت قدم از دوستان نزدیک یکی از نمایندگان فعلی رشت در مجلس است که البته پس از ماجرای شهرداری رفاقتها کمتر شده است.
او در شهر رای خوبی دارد و باید عمده فعالیت اش را در بخش ها و روستاها متمرکز کند. ثابت قدم هم با بخش های معتدل اصلاح طلبان و هم بخش های معتدل اصولگرایان رابطه خوبی دارد.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

عزیز عبداللهی: دکترای علوم سیاسی . از عناصر کارکشته امنیتی که ذهن خلاق و توسعه گرایی دارد. یکبار در ابتدای دولت احمدی نژاد تا آستانه استانداری گیلان پیش رفت اما ناکام ماند زیرا مورد وثوق اصولگرایان تندروی استان نبود. و سپس در کابینه دوم احمدی نژاد این مسئولیت را قبول نکرد چون اینبار او مشی دولت را قبول نداشت.
عبداللهی از دوستان نزدیک بسیاری از فعالان سیاسی استان است و با داشتن چهره ای میانه رو می تواند پدیده انتخابات در رشت لقب بگیرد.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

هاجر تحریری نیک صفت: تنهانماینده زن مجلس در تاریخ رشت. این نماینده اصولگرای مجلس هفتم در دولت احمدی ن‍ژاد در تهران مسئولیت داشت و کمی از فضای رشت دور بود. اگر او بتواند جایگاه اش در بین اصولگرایان استان را بازیابد، در انتخابات آینده رقیب دست و پا بسته ای نخواهد بود.
بزرگترین رقیب این بانوی رشتی خود اصولگرایان خواهند بود که با کثرت کاندیدا بخت او و خود را کم خواهند کرد.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

مظفر نامدار: کاندیدای همیشگی اصولگرایان سنتی استان که در ابتدای دولت احمدی نژاد دوستان اش بسیار تلاش کردند که سکان استانداری را بدست گیرد.
این دکتر سیاست پیشه، سالها در وزارت کشاورزی حضور داشت و با معضلات این بخش بسیار آشنا است.
نامدار در دوره گذشته رای بسیار خوبی کسب کرد ولی از رسیدن به مرحله دوم بازماند.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

کاظم دلخوش: نماینده سابق صومعه سرا نیم نگاهی به کاندیداتوری در رشت دارد و نیم نگاهی به استانداری گیلان. مشاور معاون گیلانی رییس جمهور جلساتی را با دوستان صومعه سرایی مقیم رشت برگزار کرده و آمادگی اش را برای ورود به انتخابات نشان داده است.
پس از پیروزی خیره کننده فومنی ها و شفتی ها در انتخابات شورای شهررشت حالا صومعه سرایی ها دوست دارند با او به رقبای دیرینه شان چنگ و دندان نشان دهند. تا هم رقیب را از راه به در کنند و هم مانند لشت نشایی ها صاحب یک کرسی مجلس از رشت شوند.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

نظرعلی علیزاده: اصولگرای نجیب. این سردار سپاه در انتخابات پیشین در مرحله دوم از راهیابی به مجلس بازماند. علیزاده در این دوره نیز از شانس بالایی برخوردار است و در صورتی که اصولگرایان با کثرت کاندیداهای خود آرا را نشکنند او می تواند امیدوار باشد که یکی از سه نماینده آینده رشت در مجلس شود.
علیزاده از حمایت اصولگرایان و حتی اصلاح طلبان شرق گیلانی مقیم رشت برخوردار است.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

محمد خزاعی: یک بار علیرغم مشهدی بودن کرسی نمایندگی رشت را به کف آورد. اما خیلی زود از فضای سیاسی استان فاصله گرفت و در نقش دیپلمات عازم ینگه دنیا شد سالها در صندوق بین المللی پول و سپس سازمان ملل به عنوان نماینده دستگاه دیپلماسی ایران خدمت کرد.
خزاعی از چهره های معتدلی است که می تواند در فهرست اعتدالیون نیز جای گیرد. حال باید دید او برای ورود به مجلس کدام حوزه انتخابیه را بر می گزیند. رشت مشهد یا تهران؟

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

روح ا… قهرمانی: مدیر دولت اصلاحات و یار دولت احمدی نژاد!! رابطه اش با اسفندیار رحیم مشایی ابتدا او را استاندار گیلان و سپس سفیر ایران در کویت کرد.
قهرمانی روحیه تکنوکرات دارد و قطعاً اگر چنین به دولت قبل خود را نزدیک نمی کرد هم از شورای نگهبان تایید می گرفت و هم مورد حمایت اصلاح طلبان قرار می گرفت. افسوس که او تمام پل ها را خراب کرد و حالا باید با اما و اگرهای فراوان به انتخابات ورود کند.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

هرمز ربانی: او نیز مانند نظر علی علیزاده است. با این تفاوت که یک اصلاح طلب نجیب به شمار میرود ،نه اصولگرای نجیب.
ربانی مانند تامینی دو برادرش را در جنگ تحمیلی از دست داده است ولی به مانند او خوش اقبال نبوده
یکبار دردور دوم انتخابات مجلس چهارم ناکام ماند و دگربار پس از انتخابات پرحاشیه ۸۸ گرفتار مصائبی شد.
ربانی در صورت تایید صلاحیت در لیست اصلاح طلبان قرار خواهد گرفت. اتفاقی که یکبار در سال ۸۶ آنرا نپذیرفت و ترجیح داد مستقل بماند.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

اسماعیل حاجی پور: رییس شورای شهرستان رشت مدت ها است که سودای مجلس در سر دارد. معاون فرمانداری رشت در دوران اصلاحات جزو معدود رشتی های عضو شورای شهر است و در صورت حضور در انتخابات آتی شانس بسیار بالایی برای پیروزی دارد. او بیشتر چهره ای اجتماعی است تا سیاسی، هرچند بازی سیاست را از بسیاری سیاسیون بهتر بلد است.
حاجی پور رابطه بسیار خوبی با فعالان انتخاباتی بخش ها دارد و بعید به نظر می رسد در خارج از بخش مرکزی رشت هم کسی بتواند از او در تعداد آرا پیشی بگیرد.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

وحید سقایی: مدیر جوانی که نزدیک ترین کاندیدا در گیلان به دولت است. او در مجمع تشخیص مصلحت کارمند مستقیم علی یونسی و با واسطه کارمند حسن روحانی بود و به واسطه دایی اش که معاون رییس جمهور و نیز رکورد دار تعداد آرا در شهر رشت است، از موقعیت خوبی در نزد اعتدال گرایان استان برخوردار است..
سقایی تا مدتی پیش شهردار سنگر بود و دوستان خوبی در آن دیار دارد. با توجه به نتایج حاصل از انتخابات شورا، به نظر می آید اقبال عمومی به سمت جوانان باشد. با این اوصاف او نیز در کنار ثابت قدم و رضا جمشیدی حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. البته اگر دکتر نوبخت به او رخصت حضور دهد.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

ولی عظمتی: آخرین فرماندار دولت قبل در رشت که انتخابات شگفت انگیز شورای چهارم را برگزار کرد. انتخاباتی که سرنوشتش به وقایع عجیبی گره خورد. او شاید از حمایت تالش زبانبن شورای رشت نیز برخوردار گردد، ولی قطعاً بازندگان مغبون آن انتخابات در روزهای تبلیغات سوال های بیشماری درباره او طرح خواهند کرد.
اگر اصولگرایان بخواهند کاندیداهای خود را در رشت معدود کنند، ممکن است این سرهنگ میانسال را در حوزه انتخابیه تالش و ماسال ببینیم.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

امیرحسین علوی:مهندس مکانیک شورای رشت.
این فارغ التحصیل با ذکاوت دانشگاه گیلان، را تا مدتی پیش به عنوان حامی و یار کوچکی نژاد می شناختند، ولی با درخشش در کمیسیون برنامه و بودجه شورا هم اکنون خود شهرتی فراتر از نماینده مجلس ضیابری یافته است.
طیف حامیان علوی بیشتر جوانان هستند، ولی او بخاطر رفاقت با کوچکی نژاد و نیز موقعیت ممتازی که در شورا دارد، تاکنون جواب درستی به موج درخواست های اطرافیانش برای انتخابات مجلس نداده است.

نگاهی به کاندیداهای احتمالی مجلس آینده در رشت

سید علی آقازاده: نماینده اصولگرای مجلس هشتم که در این دوره جایش را به جعفرزاده داد.
او هنوز هم از شانس های اصولگرایان برای ورود به مجلس است، بخصوص که حالا به عنوان تنها شفتی مطرح برای این عرصه، از حمایت ۶ عضو شورای رشت همولایتی خود نیز برخوردار خواهد بود.

نویسنده: عصر تدبیر