به گزارش زبان گویا، به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، دکتر محمدعلی نجفی در مراسم تقدیر از ۳۱ واحد برتر صنعتی، معدنی و صنفی گیلان که امروز در سالن وارش مجتمع فرهنگی خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، اظهار کرد: در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته در بخش تورم نقطه به نقطه، […]

گله استاندار گیلان از بانک‌هابه گزارش زبان گویا، به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، دکتر محمدعلی نجفی در مراسم تقدیر از ۳۱ واحد برتر صنعتی، معدنی و صنفی گیلان که امروز در سالن وارش مجتمع فرهنگی خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، اظهار کرد: در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته در بخش تورم نقطه به نقطه، مقایسه‌ای انجام شد و شاهد کاهش تورم به میزان ۳۱ تا ۳۳ درصدی بوده‌ایم و رسیدن به این آمار موفقیتی کم نظیر است.

وی با بیان اینکه امروز جامعه تولید از رکود رنج می‌برد، اضافه کرد: باید تزریق سرمایه به بخش تولید و اشتغالزایی در بخش صنعت با اهتمام وی‍‍‍ژه‌ای انجام شود. می‌دانم که مشکلات به دلیل مدیریتی و عدم همکاری‌ها نیست. باید حضور در عرصه تولید و صنعت بیش از امروز باشد.

نجفی با بیان اینکه بانکها باید تحمل و تامل را در کمک به تولید استان در سرلوحه کار خود قرار دهند، خاطرنشان کرد: این اصلا برای استان خوب نیست که ما ندانیم کدام پروژه یا طرح‌های صنعتی استان چه مشکلی دارند. یکی از مشکلاتی که در شهر صنعتی رشت وجود داشت راه دسترسی به این شهر صنعتی بوده که هم اکنون در دست تعریض است و بخش اول آن تا اواخر تابستان سال‌جاری به بهره برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: اصلا اعتقاد ندارم باید از مصرف کنندگان خواست تا کالای استان را مصرف کنند زیرا اقتصاد آزاد باید با تکیه بر نظام رقابتی بازار باشد و طوری کالا تولید شود که مصرف کننده خود انتخاب کند تا کالای باکیفیت تر داخل استان را خریداری کند. با این حال کمک می‌کنیم تا حتما مصرف کالای داخل استان در اولویت قرار بگیرد.

نجفی با اشاره به اینکه سهم اشتغال کشور در بخش صنعت ۳۳ درصد است و در گیلان این سهم ۲۷ درصد است، تصریح کرد: نباید به بهانه کشاورزی بودن گیلان، استان ماه از دیگر استانها عقب بماند و سهم اشتغال صنعت استان باید به میانگین کشوری برسد.

استاندار گیلان با بیان اینکه طی سالهای متمادی بخش عظیمی از ارزهای ارزان قیمت به بهانه حفظ محیط زیست به گیلان نرسید، خاطرنشان کرد: دیگر این بهانه‌ها مورد قبول نیست زیرا در بسیاری از کشورها دیده می‌شود که پالایشگاه‌ها را در دریا می‌زنند و کارهای دیگری برای حفظ محیط زیست و ضربه نزدن این پالایشگاه‌ها به دریا انجام می‌دهند. امروز در گیلان احداث واحدهای تک و نوین را می‌خواهیم و استارت این طرح‌ها در استان زده شده است.

وی گفت: بیشترین نگرانی ما، بیکاری افراد تحصیل کرده است و باید از فرصت توسعه صنعت برای ایجاد اشتغال در گیلان استفاده کرد.

 

نویسنده: زبان گویا