به گزارش اعتدال شرق، جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان در شرق استان گیلان یکی از زیباترین و مهمترین مسیرهای گردشگری گیلان بشمار می رود و در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور برای تماشای زیبایی ها و استفاده از آب و هوای خنک و ییلاقی به این منطقه سفر می کنند […]

جاده زیبا و گردشگری سیاهکل به دیلمان، زخمی عبور کامیون های سنگینبه گزارش اعتدال شرق، جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان در شرق استان گیلان یکی از زیباترین و مهمترین مسیرهای گردشگری گیلان بشمار می رود و در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور برای تماشای زیبایی ها و استفاده از آب و هوای خنک و ییلاقی به این منطقه سفر می کنند .

جادوی سحر انگیز جنگل های انبوه ، آبشار معروف لونک ، رودخانه همراه مسیر ، یال های جنگلی و مناظر مه گرفته و قامت بلند و زیبای درختان راش و توسکا تا عمق جان هر مسافری نفوذ می کند و این جاذبه های بهشتی، گویی فرد را برای همیشه برای دیدن شگفتی های طبیعی و به یاد ماندنی این جنگل های سرسبز فرا می خواند .

گردنه آغوزی و چشمه توریستی لاریخانی که بر فراز گرمای دم کرده و شرجی جلگه گیلان و در ارتفاعات سرد قرار دارند؛ بر ویژگی ها و جاذبه های این محور می افزایند .

مسافرانی که از گرمای دم کرده و شرجی تابستان های گرم جلگه با عبور از شیب های تند و جاده پر پیچ و خم مه گرفته جنگلی ، ناگهان سر از سر زمینی کوهستانی سرد دیلمان بیرون می آورند، احساس می کنند که وارد بهشت شده اند .

مسافران می آیند تا دل به آواز خوش پرندگان جنگلی بسپارند و چشمان خود را به جمال طبیعت شستشو دهند و دریچه ذهن خویش را به روی رویاهای سبز و سفید جنگل و مه بگشایند .

انبوه درختان جنگلی جاده پیچ در پیچ از توتکی سیاهکل تا چشمه لاریخانی در انتهای جنگل، آغوش خود را به روی مسافران و گردشگران می گشایند و رودخانه ای که از ابتدای شهر سیاهکل تا سرچشمه در منتهی علیه جنگل با آب خروشان مسافران را همراهی می کند از جلوه های زیبای این مسیر است .

اما این جاده باریک که همه زیبایی ها را در معرض دید می گذارد و به عنوان مهمترین زیرساخت توسعه گردشگری این منطقه محسوب می شود ، دوسالی است که در غرش صدای تریلی ها و خودروهای سنگین به باتلاقی از قلوه سنگ و گل و لای تبدیل شده و با تخریب آسفالت و ایجاد دست انداز، عبور را برای خودروهای سواری سبک سخت کرده است.

وحشت خطر تصادف با تریلی های سنگین و جاده پر از دست انداز به گونه ای است که اکنون هر مسافری با یک بار سفر به این خطه ترجیح می دهد که هیچگاه دوباره به این منطقه سفر نکند .

یکی از ساکنان این منطقه می گوید : پیمودن فاصله ۴۵ کیلومتری محور سیاهکل به دیلمان تا دو سال قبل با سواری حدود ۴۵ دقیقه طول می کشید که اکنون این فاصله با ایجاد دست اندازها و تخریب جاده به دو ساعت افزایش یافته است .

منوچهر عطاپور یکی از عوامل تخریب این مسیر را عبور بیش از ظرفیت خودروهای سنگین حامل سیمان دانست و افزود: رفت و آمد خودروهای سنگین در این مسیر کم عرض و جنگلی موجب شده که روکش آسفالت ترک برداشته و بدنبال آن جاده تخریب شود .

وی خاطرنشان کرد : جاده قبلی امکان رشد و توسعه منطقه دیلمان را فراهم ساخته بود و به همین دلیل ساخت ویلا و ساختمان در این منطقه رونق گرفته بود .

وی تصریح کرد : کسانی که با سابقه ذهنی گذشته به این منطقه می آیند، با دیدن جاده ویران شده از نیمه راه بر می گردند و هیچگاه قصد سفری دوباره به این منطقه را به ذهنشان راه نمی دهند .

این ساکن منطقه سیاهکل یادآور شد: نه تنها گردشگران در این منطقه دچار مشکل و آسیب شده اند بلکه حدود یکصد روستا در مناطق ییلاقی دیلمان و پیرکوه با مشکل تردد مواجه هستند.

نویسنده: اعتدال شرق