به گزارش ماسال فردا، به نظر تب انتخابات در این دوره از سایر دوره های گذشته نیز بالاتر خواهد رفت زیرا نسبت به دوره های قبل هم کاندیداها و هم مردم زودتر کارشان را شروع کرده اند. اما نکته ی جالبی که در این دوره از انتخابات قابل لمس است، کثرت تعداد کاندیداهای احتمالی مجلس […]

آیا غیر قابل پیش بینی ترین انتخابات تالش در راه است!؟به گزارش ماسال فردا، به نظر تب انتخابات در این دوره از سایر دوره های گذشته نیز بالاتر خواهد رفت زیرا نسبت به دوره های قبل هم کاندیداها و هم مردم زودتر کارشان را شروع کرده اند.

اما نکته ی جالبی که در این دوره از انتخابات قابل لمس است، کثرت تعداد کاندیداهای احتمالی مجلس تالش، رضوانشهر و ماسال است به گونه ای که در هر شهرستان بیش از چند نفر به صورت ضمنی جهت کاندیداتوری اعلام آمادگی نموده اند.

در ادامه به لیست افرادی اشاره خواهیم نمود که احتمالا در این دوره از انتخابات مجلس به عنوان کاندیدا حضور خواهند یافت:

 شهرستان تالش:

 محمود شکری :در آخرین اظهارات خودش گفته قصد ندارد خودش را به مردم تحمیل کند و در پایان دوره در صورتی که احساس نماید برای تالش  میتواند مثبت باشد، خواهد آمد. با این حال این گفته های شکری بیشتر در حد شعار به نزدیک است تا واقعیت و به طور حتم در انتخابات پیش رو به عنوان یکی از کاندیداها حضور خواهد داشت.

محمود شکری به جرات میتوان گفت تا به امروز که دو سالی از دوران نمایندگی اش می گذرد نتوانسته آنچنان که باید و شاید رضایت عمومی را جلب نماید. همین دو ماه گذشته بود که وی وعده هایی را در خصوص ایجاد اشتغال و رونق کسب کار را به مردم منطقه داد. اما پس از گذشت دو ماه هیچ گونه اقدام عملی در این خصوص مشاهده نشده است.

محمود شکری چندی پیش گلایه هایی را خطاب به تعدادی از کاندیداهای دوره گذشته که در دور دوم دست ایشان را بالا می بردند و به گفته ی ایشان “خیلی زود فعالیت انتخاباتی شان را آغاز نموده اند” داشت؛ مبنی بر اینکه شما هایی که احساس می کنید دارای برنامه برا توسعه منطقه هستید واگر قصدتان واقعا خدمت به مردم است چرا جلو نمی آیید و برنامه هایتان را عنوان نمی کنید و خیلی زود و در شرایطی که دو سال تا انتخابات مانده است فعالیت خود را آغاز نموده اید!؟

شاید این گفته ی شکری برگ برنده ای باشد برای انتخابات پیشرو زیرا به احتمال فرآوان ” دوستانی که دست وی را در انتخابات پیشین بالا گرفته اند” در پاسخ به سوال وی نمی توانند جواب قانع کننده ای را برای افکار عمومی از برای تبرئه خود ارائه نمایند.

با این حال محمود شکری میتواند یکی از شانسهای راهیابی مجدد به بهارستان باشد اگر به بتواند در مدت کمتر از دو سال باقی مانده وعده هایی را که به مردم داده را تا حدودی اجرایی نماید.

شنیده شده از نظر ایشان شرایط در انتخابات پیش رو به گونه ای خواهد بود که کاندیداهای رقیب در شهرهای مختلف رای های همدیگر را خنثی خواهند نمود و در یکی از جلسات آقای شکری با کارگروه انتخاباتی خود، تنها یک رقیب در سطح منطقه برای خود متصور شده است.

سیروس شفقی: وقتی که خبر انتخاب وی به عنوان فرماندار آستار به شهر تالش رسید غوغایی به پا شد؛ کمتر کسی انتظار چنین بازخوردی از سوی مردم شهر تالش نسبت به این خبر نداشت. اما خیلی زود پرده های بیشمار تبریک برای شهردار سابق تالش، پرده از محبوبیت بیش از اندازه ی وی در نزد مردم هشتبر برداشت.

وی در دوران نمایندگی حاج عسگر اسلامدوست نماینده اصلاح طلب تالش، شهردار این شهر بود و به لحاظ خدمات ارزنده ای که به تالش اعطاء نموده است همچنان در نزد مردم این شهر جایگاه ویژه ای را برای خود کسب می بیند.

شاید تا قبل از اینکه به عنوان فرماندار آستارا منصوب شود فکر شرکت در انتخابات آتی مجلس را به شکل جدی در سر نداشت، اما به دلیل استقبال بی نظیر مردم به احتمال خیلی زیاد یکی از کاندیاهای احتمالی مجلس آتی تالش خواهد بود.

به گفته ی فعالین سیاسی منطقه وی شرکت در انتخاب پیش رو را منوط به حمایت نوبخت از کاندیداتوریش اعلام نموده است. اتفاقی که با توجه به نزدیکی نگرشهای وی و دکتر نوبخت چندان دور از ذهن نخواهد بود و به عبارتی می توان شفقی را از گزینه های اصلی قرار گرفتن در لیست ارائه شده از سوی اعتدالگرایان بر شمرد.

محمد رضا سلامی: کاندیدایی که به نسل امروز نزدیکتر از سایر کاندیداها است. جوانی ۳۵ ساله با مدرک کارشانس ارشد برنامه ریزی محیطی.

وقتی دوره گذشته پا به انتخابات گذاشت کمتر کسی از وی شناختی داشت و هنگامی که آرای وی مشخص شد تعجب همگان برانگیخته شد. وی که توانست است در دوره ی گذشته ی انتخابات تالش حدود ۱۷ هزار رای را از آن خود کند در این دوره از انتخابات طرفداران بیشتری بر روی وی حساب باز خواهند نمود. در صورت عدم شرکت شفقی در انتخابات، سلامی یکی از بختهای نخست کسب آرا در شهرستان تالش خواهد بود.

نکته ای که در دوره ی گذشته ی انتخابات تالش مشهود بود عدم توانایی سلامی در سخنوری در میتینگهای تبلیغاتی اش بود که باید دید در صورت حضور دوباره در انتخابات آیا روی این موضوع تمرکز بیشتری خواهد نمود یا خیر!؟

سید مجتبی عرفانی: فرزند مرحوم “میر یونس عرفانی” روحانی بزرگ کشور که با کوله باری از تجربه پای به انتخابات پیش رو خواهد گذاشت.

نماینده سابق تالش، رضوانشهر و ماسال در گوشه و کنار این شهرها طرفداران سنتی مخصوص خود را دارد و به این لحاظ میتوان وی را در کنار اسلام دوست و یاری قرار داد.

با توجه به گرایشهای سیاسی و رویه معتدلی که وی در طول دوران خدمت خود در پیش گرفته است توانایی قرار گرفتن در لیست اعتدالگرایان را خواهد داشت. چندی پیش نیز مطرح شد که وی در لیست کارگزاران قرار دارد و از جانب ایشان حمایت خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که ایا در لیست ارائه شده توسط اعتدالگراین حضور خواهد داشت یا خیر نیز گفت: تا انجا که توانسته ام از نا ملایمتهای سیاسی به دور مانده ام و همیشه خط قرمز بنده نظام بوده است. هر جناحی که قصد خدمتگذاری داشته باشد برای انجام وظیفه اماده ام. همچنین شنیده شده دلیل شرکت در انتخابات پیش رو پیشنهاد و اصرار دوستان وی بوده است.

منصور یوسفی: کاندیدایی که خیلی زودتر از بقیه شروع به فعالیت نمود اما چندی وقتی است فعالیتهایش کمتر از گذشته شده است.

در تالش یک جمله در مورد خاندان یوسفی وجود دارد و آن اینکه ” ممکن است از یک یوسفی خوبی دیده نباشد؛ اما به طور حتم بدی از آن نخواهید دید” . همین جمله کافی است در وصف منصور یوسفی. مقبولیت یوسفی در بین مردم تالش یک مزیت برایش به شمار می آید.

اخیرا یکی از بستگان وی توانسته در انتخابات اصناف شهرستان تالش پیروز شود و بدین ترتیب می تواند جو مثبتی را برای وی در تالش به ارمغان بیاورد.

شاید برکناری بی موقع یوسفی از سرپرستی دانشگاه پیام نور نقش منفی را در پیشبر اهداف انتخاباتی اش داشته باشد با این حال به عقیده ی بسیاری از فعالین سیاسی منطقه مشکل منصور یوسفی در، عدم توانایی ایجاد جو انتخباتی است؛ به عبارتی یوسفی مانند مربی فوتبالی است که تیمش بازی را خوب شروع می کند، اما توانایی ادامه دادن بازی تا پایان را ندارد.

تقابل یوسفی و شکری در این دوره از انتخابات قابل توجه خواهد بود. باید دید که این دو چه عکس العملی را در مواجهه با یکدیگر خواهند داشت.

با تمام این تفاسیر یوسفی برای اینکه در انتخابات آتی حرفی برای گفتن داشته باشد باید بر روی شهرستانهای رضوانشهر و ماسال نیز برنامه ریزی کند تا اتفاقی که در دوره ی گذشته برایش رخ داد دوباره تکرار نشود و بتواند حداقل میزان رای را در این دو شهرستان کسب نماید.

اسالم:

دکتراحمد موسی زاده گیلانده: جوان با تحصیلات عالیه و فارغ التحصیل در رشته حقوق قضایی. موسی زاده علی رقم گذشت مدت زمان اندکی از فعالیت انتخاباتیش توانسته طرفداران زیادی را در اسالم به خود جذب نماید.

دکتر موسی زاده گرایشات اصلاح طلبانه ای داشته و با توجه به نیروی جوانی که در وی وجود دارد پتانسیل تبدیل شدن به شگفتی انتخابات تالش را داراست.

تقابل وی با عزیز پورعزیز در شهر اسالم جذابیتهای خاصی را به همراه خواهد داشت. این دو کاندیدای احتمالی گرایشات سیاسی متضادی نسبت به هم داشته و این موضوع می تواند رقابت آنان را تشدید نماید.

عزیز پور عزیز: وی که یکی از دو کاندیدای احتمالی اسالم در مجلس تالش به شمار میرد اخیرا طی حکمی به عنوان رئیس هیئت بازرسی از سواحل کشور منصوب شد. پورعزیز از نزدیکان به دولت گذشته بوده و از کاندیداهای اصولگرای این دوره از انتخابت مجلس تالش خواهد بود.

وی البته هر چند تا کنون نتوانسته آنطور که باید و شاید پیشرفت خاصی را در خارج از اسالم و برخی از مناطق رضوانشهر داشته باشد؛ با این حال اما، در محافل سیاسی تالش از وی به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی مجلس آینده تالش یاد می شود.

وی پتانسیل بالایی برای بدست آوردن برخی از آرای طیف اصولگرایان حوزه تالش را داراست.

رضوانشهر:

احسن الله رادمهر: وی را به عنوان یکی از موفقترین چهره های اقتصادی رضوانشهر می شناسند. اما فعالیتهای رادمهر در کارهای اقتصادی خلاصه نمی شود. وی دستی در امور خیر از جمله ساختن مساجد و مدرسه دارد .

به طور حتم در رضوانشهر رقیبی برای خود نمی بیند و با فاصله ی بسیار زیاد یاری را در پشت سرش خواهد دید.

نکته جالب توجه در خصوص رادمهر پیشروی وی در شاندرمن و خصوصا شهر ماسال است که این موضوع به غیر از دوره ای که اسلام دوست به عنوان نماینده انتخاب شد بی سابقه است.

معمولا رای شهر ماسال به سمت کاندیدای غیر بومی نمی رود . به نظر می رسد توانایی و تخصص بالای رادمهر در امور اقتصادی مردم را بر این باور داشته که با آمدن وی وضعیت اقتصادی تالش رونق بیشتری خواهد گرفت.

اما آرای رادمهر به رضوانشهر و شاندرمن محدود نمی شود و همچون دوره ی گذشته انتخابات در شهر تالش هم طرفداران خاص خودش را داراست. نقطه ضعف رادمهر را میتوان در عدم برقراری ارتباط با مردم شهر اسالم عنوان نمود. به هر حال با توجه به شرایط کنونی به نظر می رسد رادمهر تنها کاندیدایی باشد که در شهرش یکه تازی میکند و رقیبی را برای خود نمی بیند مگر آنکه در مدت زمان پیش رو کاندیدای دیگری از شهر رضوانشهر اعلام آمادگی نماید.

شاندرمن:

حسن نیرومند: مردم شاندرمن عاشقانه دوستش دارند. به طور حتم در زادگاهش رای بالایی خواهد آورد؛ اما خود نیرومند هم به خوبی این نکته را می داند که برای ورود به بهارستان به آرایی به مراتب بیشتر از آرای”شاندرمن” نیاز خواهد داشت.

وی رابطه ی بسیار حسنه ای با نسل جوان داشته و به نظر ساده زیستی وی او را به بدنه ی مردم نزدیکتر نموده است.

نیرومند از طرفی مقداری از رای خود را در تقابل با رادمهر از دست خواهد داد زیرا در برخی نقاط شاندرمن رادمهر طرفداران خاص خودش را داراست.

از طرفی نیرومند در مناطقی از تالش طرفداران منحصر به فرد خودش را داراست. با این حال اما وی باید فعالیتهایش در ماسال، رضوانشهر و اسالم بیشتر از گذشته انجام دهد تا از شانس بیشتری برای حضور در مجلس آتی برخوردار گردد.

نکته جالب توجه در خصوص نیرومند “سخنوری ماهرانه ” وی در میتینگهای انتخاباتی است. همه ی فعالان سیاسی تالشی به خوبی می دانند کسانی که در میتینگهای خود توانایی برانگختین شور انتخاباتی مردم را داشته باشند، از شانس بالایی برای کسب آرای آنان برخوردار خواهند بود و نیرومند در این زمینهبه جرات میتوان گفت یکی از بهترین هاست.

ماسال:

بهرام کاوکار: در دوره های گذشته ماسال در انتخابات تک قطبی بوده است اما ینبار شرایط متفاوت به خود را میبیند. در دوره ی گذشته هنگامی که خبر کاندیداتوری رضا حقجو در انتخاباتن مطرح شد کسی باورش نمی شد که دو دوست قدیمی به یکباره در مقابل هم قرار خواهند گرفت.

اما این اتفاق افتاد و ماسال از تک قطبی به دو قطبی درآمد. امسال اما آیا قطب سومی هم در کار خواهد بود؟

بهرام کاوکار یکی از مدیران شاغل در شهرداری تهران کسی است که باید به انتظار نشست و دید که توانایی تبدیل به قطب سوم انتخابات ماسال را خواهد داشت یا خیر!؟ کاوکار اخیرا جلساتی را در شهر ماسال برگزار نموده است.

رضا حقجو: هنوز سکوتش را برای ورود به انتخابات مجلس تالش نشکسته است. اما شرکت و یا عدم شرکت وی در انتخابات می تواند نقش تعیین کننده ای را ایفا نماید.

بسیاری از کاندیداهای احتمالی در کمین برای تصاحب آرای وی در صورت عدم ورودش به انتخابات نشسته اند.

شاید حقجو نسبت به دوره ی گذشته از اشتیاق کمتری برای ورود به انتخابات برخوردار باشد اما با این حال هنوز احتمال ورد وی به انتخابات وجود خواهد داشت.

اما بنا به هر دلیلی اگر قرار باشد حقجو در انتخابات شرکت نکند آرای وی به احتمال زیاد بین یاری و کافکار تقسیم خواهد شد. مردم ماسال همواره نشان داده اند به کاندیدای غیر بومی گرایش چندانی نخواهند داشت به عنوان مثال هنگامی که در دوره ی گذشته کار به دور دوم انتخابات رسید بسیاری از طرفداران حقجو به بهمن محمدیاری رای دادند.

برخی از فعالین سیاسی معتقدند اگر حقجو می توانست شور انتخاباتی ایجاد شده در دوره ی گذشته انتخابات را زنده نگه دارد در انتخابات پبش رو حتی احتیاج به تبلیغ هم نداشت.

بهمن محمدیاری: کسی که سه دوره در انتخابات اول و سه دوره نفر دم آن شده است!

شاید دوره ی گذشته سخت ترین دوره انتخاباتی بود که در آن شرکت داشت. جو سنگین علیه یاری حتی به خوشبین ترین طرفداران وی اجازه فکر کردن به پیروزی در انتخابات را نمی داد.

وقتی که آرا از صندوق بیرون آمد داستان چیزی دیگری بود و یاری با نزدیک ۴۰ هزار رای نفر اول انتخابات شد!

در مورد او فقط میتوان به یک جمله اکتفا نمود “یاری، همیشه یاری است” .

چندی پیش گفته می شد در انتخابات پیش رو به شهرستان رشت خواهد رفت و اعلام کاندیداتوری خواهد نمود؛ با این حال این روزها داستان چیز دیگری است و فعالیتهای وی در تالش بیشتر از پیش شده است.

قبلا هم یاری گفته بود “به تالش نمی آیم مگر اینگه احساس کنم بیش از ۶۰ درصد مردم تالش مرا بخواهند”.

حالا باید دید که آیا یار به این نتیجه رسیده است که ۶۰ درصد مردم تالش از او حمایت خواهند نمود یا خیر!

نکته ی جالب توجه در خصوص یار آرای نسبتا زیاد وی در شهر تالش است که با توجه با آن همه تعدد کاندیدا کمی عجیب به نظر می رسد! با این حال اما شاه کلید ورود وی به بهارستان در دست “مردمان ماسال” خواهد بود. در صورتی که یاری بتواند بیش از ۷۰ درصد آرای ماسال را کسب کند یکی از بختهای مسلم پیروزی در انتخابات تالش خواهد بود.

 

نویسنده: ماسال فردا